אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל: המדד המשולב חזר לצמוח לאחר ההאטה צילום: shutterstock

בנק ישראל: המדד המשולב חזר לצמוח לאחר ההאטה

זאת לאחר העלייה המתונה של 0.1% שנרשמה בו בחודש הקודם ולאחר נתוני הלמ"ס השבוע לפיהם המשק צמח ברבעון השלישי בשיעור שנתי של 2.5%. הנתונים תומכים בהערכה שהבנק יחליט להשאיר את הריבית על כנה

22.11.2015, 13:51 | אמנון אטד

אחרי שהלמ"ס פרסמה בשבוע שעבר כי המשק צמח ברבעון השלישי בשיעור שנתי של 2.5%, מפרסם היום (א') בנק ישראל נתון חיובי, ומעודכן יותר, נוסף. המדד המשולב למצב המשק, שאותו מחשבת מדי חודש חטיבת המחקר של הבנק, עלה באוקטובר ב-0.3%, לאחר העלייה המתונה של 0.1% שנרשמה בו בחודש הקודם. המדד המשולב מורכב מכמה סעיפי משנה שמייצגים היבטים שונים של הפעילות הכלכלית במשק בחודשיים הקודמים. חשיבותו העיקרית של המדד היא ביכולתו לאבחן כמעט בזמן אמת את רמת הפעילות ואת התפניות בפעילות הכלכלית במשק.

לדברי כלכלני בנק ישראל, המדד המשולב שב לגדול בקצב שמאפיין אותו לאחרונה, לאחר האטת קצב הגידול שנרשמה בו בחודש הקודם. העלייה במדד המשולב, מסבירים האחראים לחישובו, נבעה הפעם בעיקר מעלייה גדולה של 10.8% ביבוא מוצרי צריכה, ומעלייה של 4.6% ביבוא תשומות לייצור ללא דלקים, שנרשמו בחודש אוקטובר. לעומת זאת, מה שגרם למיתון העליות במדד המשולב לחודש אוקטובר היו הירידה בשיעור של 3.4% שנרשמה במדד הייצור התעשייתי בחודש ספטמבר, והירידה של 3.2% בשיעור המשרות הפנויות מסך המועסקים במגזר העסקי שנרשמה באוקטובר.

צמיחה, צילום: SHUTTERSTOCK צמיחה | צילום: SHUTTERSTOCK צמיחה, צילום: SHUTTERSTOCK

העלייה במדד המשולב לחודש אוקטובר, יחד עם שיעור הצמיחה הנאה שנרשם ברבעון השלישי של השנה, תומכים בהערכה שהוועדה המוניטרית של בנק ישראל תחליט מחר להשאיר את הריבית לחודש דצמבר ללא שינוי, בנקודת השפל של 0.1% שאליה היא הורדה לפני תשעה חודשים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות