אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרויקט חדש יילחם בצנזורה ברשתות החברתיות

פרויקט חדש יילחם בצנזורה ברשתות החברתיות

ארגון זכויות הגולשים הוותיק, ה-EFF יוצא ביוזמה חדשה במסגרתה גולשים שצונזרו בפייסבוק, טוויטר ודומותיהן יוכלו להגיש דרכם דיווח. בארגון מקווים שהיוזמה תביא לשינוי במדיניות הסתומה לעיתים של החברות

23.11.2015, 11:58 | עומר כביר
פייסבוק הורידה לכם פוסט או השעתה לכם את החשבון בלי סיבה נראית לעין? מעכשיו יש לכם מה לעשות. פרויקט חדש של ארגון זכויות הגולשים EFF, יאפשר למשתמשים לדווח על הסרת תכנים חד-צדדיות, יעקוב אחרי הצנזורה שמפעילות הפלטפורמות השונות ויפעל לשינוי המדיניות הלא פעם מתסכלת של החברות השונות בתחום.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בבעיה שלא מעט גולשים ישראלים נתקלו בה. פייסבוק, מסיבותיה השמורות עמה (אם כי לרוב בעקבות קמפיין דיווחים מאסיבי), מסירה פוסט מסוים ולעתים אף חוסמת, זמנית או לצמיתות, חשבון משתמש שלם. למשתמש עצמו אין לרוב מה יותר מדי לעשות. הוא יכול למחות בפייסבוק, ואם יש לו מזל או קשרים המחאה גם תגיע לתקשורת, ולפעמים אפילו תשפיע על פייסבוק לשנות את החלטתה. אבל לרוב, אין יותר מדי מה לעשות.

הצנזורה ברשתות החברתיות גובלת לא פעם בסתימת פיות הצנזורה ברשתות החברתיות גובלת לא פעם בסתימת פיות הצנזורה ברשתות החברתיות גובלת לא פעם בסתימת פיות

הפרויקט החדש של EFF, שמכונה Onlinecensorship.org, נוצר על מנת לטפל בדיוק בבעיה זו. מעתה, כל פעם שפוסט של משתמש הוסר או שהמשתמש עצמו נחסם ברשת חברתית כלשהי, הוא יכול לסור לאתר הפרויקט ולדווח על התקרית. ניתן לדווח על תקריות בפייסבוק, טוויטר, פליק, גוגל+, אינסטגרם ויוטיוב, באמצעות כלי מקוון שמדריך את המשתמש שלב אחר שלב בהתאם לסוג התקרית. מי שרוצה, יכול גם לדווח אנונימית.

כלב השמירה של חופש הביטוי

התרופה לא תהיה מיידית, דיווח באתר הפרויקט לא צפוי לגרור תגובה שרשרת שבעקבותה תשנה הרשת החברתית המדובר החלטה ספציפית. תחת זאת, מבקשים בפרויקט ליצור מאגר מידע שיאפשר ללמוד באופן טוב יותר את האופן שבו רשתות חברתיות אוכפות את תנאי השימוש שלהן. כמו גם להבין איך הסרות תוכן משפיעות על חיי המשתמשים שנפגע או על פעילותם של תנועות פוליטיות, פעילים חברתיים ועיתונאים באזורים שונים בעולם.

בהמשך, מקווים בפרויקט למנף את התובנות שנוצרו על מנת לפעול מול הרשתות החברתיות לשיפור מנגנון הצנזורה העצמית שלהן, ולהגדיל את המודעות הציבורית לאופן שבו הן מווסתות את חופש הביטוי ולהשפעה שיש לדבר על המשתמשים.

"אנחנו מקווים שחברות יגיבו למידע באמצעות שיפור הרגולציה ומנגנוני הדיווח והעיבוד שלהן", אמרה מייסדת הפרויקט ומנהלת תחום חופש הביטוי ב-EFF, ג'יליאן סי. יורק, בהודעה לעיתונות. “חברות אינטרנט צריכות לשאת באחריות לדרכים שבהן את משפיעות על חיי אנשים".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות