אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נסגר התיק הפלילי - תובענה משמעתית נגד בנצי ליברמן צילום: טל שחר

נסגר התיק הפלילי - תובענה משמעתית נגד בנצי ליברמן

התיק עוסק בפרויקט של קרדן שלה ייעץ ליברמן טרם מינויו לראש רמ"י. היועמ"ש החליט לסגור את התיק, משום שליברמן דיווח על מעורבותו בדיעבד

23.11.2015, 17:09 | זוהר שחר לוי

הפרקליטות הגישה היום (ב') תובענה משמעתית נגד ראש רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) בנצי ליברמן, בעקבות החקירה המשטרתית שהתנהלה נגדו ולאחר שהתיק הפלילי בעניינו נסגר. את התובענה הגישו המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה ואגף המשמעת בנציבות שירות המדינה לבית הדין המשמעתי של עובדי המדינה. במקביל החליטה הפרקליטות על גניזת תיק החקירה נגד חבר הכנסת לשעבר ואיש העסקים בהווה נחום לנגנטל,  מחוסר ראיות מספיקות.

קראו עוד בכלכליסט

בכתב התובענה, שהוגש באמצעות עו"ד תמר רוסמן מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות, ועו"ד יעל אמזלג-יניב מהנציבות, נטען כי לנגנטל פנה לליברמן, שהיה בעבר שותפו בעסקי נדל"ן, כדי לקדם את ענייניו וענייני מקורביו האישיים והעסקיים.

בנצי ליברמן ונחום לנגנטל, צילום: טל שחר בנצי ליברמן ונחום לנגנטל | צילום: טל שחר בנצי ליברמן ונחום לנגנטל, צילום: טל שחר

לפי התובענה, על אף שליברמן היה מצוי במצב של ניגוד עניינים, הוא נענה לבקשת חברו והתערב בסוגיה שלא היתה אמורה להגיע לשולחנו. מדובר בפרויקט ספציפי שממנו התחייב ליברמן להרחיק את עצמו לחלוטין, במסגרת הסדר ניגוד העניינים שנחתם עמו בעת שנכנס לתפקיד. הסיבה להתחייבותו הייתה מעורבותו באותו פרויקט ממש כאיש עסקים פרטי בעבר. לנגנטל חברו היה אמור להרוויח מתוצאות ההחלטה.

המקרה הזה הוביל לחקירה פלילית שנוהלה בלהב 433. החשד המרכזי נגע להתנהלות השניים בנוגע לחברת קרדן נדל"ן יזום ופיתוח בע"מ שבה שימש ליברמן כיועץ חיצוני טרם מינויו לראשות רמ"י. ביחס לחברה זו חתם ליברמן עם מינויו לראש הרשות על הסדר למניעת ניגוד עניינים שבו התחייב שלא לעסוק בנושאים הקשורים לחברת קרדן ובפרט בפרויקט ספציפי שנבנה על יד קרדן בלוד. בפועל, ביצע ליברמן פעולות שונות לזירוז הטיפול בעסקאות נדל"ן של חברת קרדן ואף בקשר לפרויקט האמור.

מימין: עו"ד עמית חדד ועו"ד יעקב וינרוט, צילום: עמית שעל מימין: עו"ד עמית חדד ועו"ד יעקב וינרוט | צילום: עמית שעל מימין: עו"ד עמית חדד ועו"ד יעקב וינרוט, צילום: עמית שעל

היועץ המשפטי לממשלה שקל להעמיד את ליברמן לדין פלילי בגין מעשיו. אולם לאחר שבחקירת המשטרה התברר שלאחר מעורבותו הפסולה של ליברמן בנושא - ובעקבות פנייה שנערכה אליו בנושא זה על ידי עורכי הדין של החברה המעורבת בפרויקט, דיווח ליברמן בדיעבד על מעורבות זו ליועץ המשפטי של הרשות, הוחלט להסתפק במיצוי הדין עימו במישור המשמעתי. לפיכך הוחלט שהתיק הפלילי ייסגר נוכח מיצוי האינטרס הציבורי בהליך המשמעתי.

מרגע פתיחת החקירה הפלילית, מצוי ליברמן בחופשה על חשבונו.

עורכי הדין ד"'ר יעקב וינרוט, עמית חדד ואושר רובינגר ממשרד וינרוט מסרו: "אנחו מברכים על החלטת הפרקליטות לסגור את התיק הפלילי נגד מר ליברמן. סברנו לאחר קריאת החומרים כי היה מקום לסגור את התיק לגמרי, אולם את טענותינו במישור המשמעתי נשמיע באופן מסודר בבית הדין".

עוה"ד נוית נגב ואיריס ניב סבאג ממשרד שינמן-נגב-ניב, המייצגות את נחום לנגנטל, מסרו: "אנחנו שמחות מאוד על החלטת הפרקליטות לסגור את התיק הפלילי כנגד לנגנטל. עם פתיחת החקירה אמרנו שלנגנטל, אשר בתקופה הנדונה היה אדם פרטי ולא איש ציבור, פעל בתום לב ולא עבר כל עבירה. החקירה היעילה ושיקול הדעת של הפרקליטות הובילו לבירורן של עובדות האמת ולתוצאה הראויה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות