אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המחוזי אילץ את יונה יהב לחשוף את יומניו צילום: נמרוד גליקמן

המחוזי אילץ את יונה יהב לחשוף את יומניו

המחוזי הורה לראש עיריית חיפה לחשוף את לוח הפגישות שלו, כי "הזכות לקבל מידע מבוססת על כך שרשות שלטונית היא נאמן ציבור". יהב: "נכבד את החלטת בית המשפט"

24.11.2015, 08:04 | זוהר שחר לוי

האם לוח הפגישות של אנשי ציבור הוא מידע ציבורי שיש לחשוף או מידע פרטי שאפשר להסתיר? בשבוע שעבר קיבל סגן נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה רון שפירא את עתירתה של עמותת הצלחה, שדרשה מראש עיריית חיפה יונה יהב לחשוף את יומן הפגישות שלו מתוקף חוק חופש המידע. אולם ראש העירייה סירב למסור את יומניו בטענה שהדבר יפגע בצנעת הפרט שלו. שפירא דחה את נימוקיו של יהב: "כנאמן הציבור", קבע, "מחויבת הרשות המינהלית בדין וחשבון מפורט על פעילותה".

קראו עוד בכלכליסט

עמותת הצלחה פועלת לקידום חברה כלכלית והוגנת ומיוצגת על ידי עורכי הדין אלעד מן ויובל יועז. היא מנסה לחשוף את יומניהם של ראשי עיריות, מנכ"לי משרדים ממשלתיים ואנשי ציבור. מרבית הפניות נענו בחיוב על ידי הגורמים, ויומניהם אף פורסמו בתקשורת. ואולם עיריית חיפה סירבה לכך.

"יומנו של ראש העירייה", כתבו נציגיה לבית המשפט, "כולל רישומי פגישות אישיות שלו שחשיפתן תביא בהכרח לפגיעה בלתי מוצדקת בצנעת פרטיות ראש העיר או לעתים פגיעה בפרטיות צדדים אחרים". עוד לדברי יהב, נציגי עמותת הצלחה זומנו לעיין ביומן בלשכתו, בלי לתעד את תוכנו.

השופט שפירא קבע בפסק דינו שיש חשיבות בפרסום יומנו של נבחר ציבור, משום שהוא מעיד על איכות עבודתו למען הציבור. "הזכות לקבל מידע מבוססת על תפיסת הרשות השלטונית כנאמן הציבור", הוסיף שפירא וקבע שעל הרשות המינהלית לתת דין וחשבון מפורט "שיאפשר ללמוד כיצד הפעילה את סמכויותיה ואת הכוח שהופקד בידה". שפירא הקצה ליהב שלושה חודשים להעביר את תוכנו של היומן.

יהב. "נציגי העמותה סירבו להסביר למי יעבירו את המידע", צילום: אלעד גרשגורן יהב. "נציגי העמותה סירבו להסביר למי יעבירו את המידע" | צילום: אלעד גרשגורן יהב. "נציגי העמותה סירבו להסביר למי יעבירו את המידע", צילום: אלעד גרשגורן

מלשכת ראש העיר נמסר: "יומנו של ראש העיר מפורסם מדי יום באופן גלוי ומלא בקרב כל מחלקות העירייה. לראש העיר אין דבר להסתיר מהציבור ויומנו פתוח ונגיש לכלל הציבור מיום כניסתו לתפקיד. נציגי העמותה אשר הוזמנו ללשכה, עיינו ביומנו בחופשיות ולמרות זאת החליטו לעתור לביהמ"ש. מסיבות שאינן ברורות, הם אף סירבו בתוקף להסביר למי בכוונתם להעביר את המידע ביומן מה שהעלה את החשש לפגיעה בהגנת הצנעה והפרט. כמובן שנכבד את החלטת בית המשפט".

עו"ד מן מעמותת הצלחה אמר כי "אנחנו שמחים על הפסיקה. פסק הדין מורה דרך ומסמן כיוון חדש ומעודד בנוגע לסטנדרטים של שקיפות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות26 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

25.
תשובה ל-14
זה לא קשור בשאלה מדוע הוא נבחר לעירייה, התשובה היא ברורה, אזרחי חיפה אינם הולכים לקלפיות כדי להחליפו , במקום זאת הולכים לים , לקניונים , עושים לעצמם יום חופש . וכשאזרחים לא מבינים את חובתם ביום בחירות לעירייה , אחר כך שלא יבואו בטענות מדוע הוא לא מוחלף. הוא לא מוחלף כי לא מחליפים . זה מאוד פשוט.
vhkv  |  25.11.15
24.
בבחירות האחרונות לא הצבעתי לקאליש, אלא לבורובסקי, ואני מה זה מצטער
את העיר הדפוקה הזו תוכל להציל רק אישה, ובחיי שאני לא פמניסט, לא סובל אותן. נמאס מכל מי שחושב שהוא גבר גבר רק כי יש עליו מדים וגם נמאס מכל עורכי הדין הפוליטרוקים. השבוע בורובסקי הודיע שהוא פורש, עוד אחד שזרק את הקול שלי. היא היחידה שמדברת לעניין.
נעם , ליד הים  |  24.11.15
22.
ל-19, למדת מיהב שהמילה התנגדות שלילית מיסודה?
אםתשים לב למה ד״ר קליש רותם מתנגדת, היא מתנגדת להמשך והגברת הזיהום בחיפה,היא מתנגדת לפיתוח לא הגיוני ופרוייקטים מגלומנים שיהרסו את מה שניזוק כבר, היא מתנגדת לשחיתות, לבניה חסרת הגיון וללא תשתיו מתאימות. לדברים הללו היא מתנגדת. האם קראת פעם אחת במה היא כן תומכת? ניסית להכנס לאתר של חיים בחיפה ולקרוא את החזון, ההצעות, ההסברים? מדובר בבעלת תואר ד״ר בארכיטקטורה ותכנון ערים , מתכננת ערים ובעלת התמחות בשיקום והתחדשות של ערים תעשייתו שדעכו. מדוע אתה בוחר להשמיץ אותה כשהיא האלטרנטיבה היותר מדהימה שיש לנו כאן. אנו צריכי םברך על כך שהחליטה להכנס לפוליטיקה ולבחור בה לראשת העיר הבאה של חיפה
שירי , חיפה  |  24.11.15
לכל התגובות