אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פסיקת ביהמ"ש עלתה לאלשטיין 80 מיליון דולר צילום: אוראל כהן

פסיקת ביהמ"ש עלתה לאלשטיין 80 מיליון דולר

בית המשפט אסר על החברות שבאמצעותן מחזיק אלשטיין באי.די.בי להשתתף בהצעת הרכש המתוכננת. על פי הערכת שווי חדשה, הקביעה כיווצה את שווי המניות שבידיהן בכ־50%

24.11.2015, 07:04 | גולן חזני

חברת אירסה הנסחרת בנאסד"ק, שבאמצעותה מחזיק אדוארדו אלשטיין בשליטה בקונצרן אי.די.בי, ביצעה בדו"חותיה האחרונים הפרשה של 660 מיליון פזו ארגנטינאי (כ־80 מיליון דולר). ההפרשה מגיעה בעקבות הערכת שווי לאי.די.בי שביצעה החברה נוכח החלטת בית המשפט, המגבילה את אירסה מהשתתפות בהצעות רכש עבור מניות אי.די.בי.

קראו עוד בכלכליסט

אירסה מחזיקה באמצעות דולפין, גם היא של אלשטיין, ב־49% ממניות אי.די.בי. החברה־האם שלה, איפיסה, מחזיקה ב־32% נוספים. אלשטיין מחויב לבצע הצעות רכש למניות אי.די.בי בהיקף 512 מיליון שקל. אלא שבית המשפט פסק כי שתי החברות אינן רשאיות להשתתף בהצעות הרכש הללו.

לאור החלטת בית המשפט ביצעו באירסה הערכת שווי מחודשת. לדברי אנשי אירסה, הפסיקה הביאה למצב שבו קיימים דה פקטו שני סוגי מניות לאי.די.בי: אלה שבידי הציבור, הנסחרות לפי שווי של 2.2 שקלים למניה ויכולות להשתתף בהצעות הרכש; ואלה שבידי אירסה ואיפיסה, שאינן רשאיות להשתתף ובכך יורד שוויין ל־1.2 שקלים למניה.

הצעה הרכש המקורית היתה אמורה להתבצע במחיר של 8 שקלים למניה, אולם הדילולים שנערכו בשנתיים האחרונות הורידו אותה ל־3.5 שקלים למניה.

עד היום השקיעה אירסה באי.די.בי 1.37 מיליארד פזו (כ־160 מיליון דולר) באמצעות קרן דולפין. דולפין ואיפיסה השקיעו באי.די.בי סכום כולל של כ־1.7 מיליארד שקל.

הדו"ח על אי.די.בי הפיל את מניית אירסה

עם פתיחת המסחר בנאסד"ק אתמול הגיבה מניית אירסה בירידה של 4.3% לשווי של 830 מיליון דולר.

נפילה זו מגיעה בהמשך לצניחה כוללת של 10% במניה בימים חמישי ושישי בשבוע שעבר. מקור הירידה הוא בדו"ח של המשקיע האקטיביסט בן אקסלר, שיצא נגד ההשקעה במניות אי.די.בי פתוח. הדו"ח שפרסמה קרן הגידור של אקסלר, ספרוס פוינט, קבע כי שוויין האמיתי של מניות אי.די.בי נמוך ב־70% מהשווי שלהן בבורסה.

לטענת אקסלר, אירסה נשענת על פרצה שמצאה בכללי החשבונאות הבינלאומיים (IFRS) כדי להימנע מאיחוד דו"חותיה הכספיים עם דו"חות אי.די.בי. איחוד כזה, לדבריו, יגדיל את החוב נטו המאוחד של אירסה עד פי 8.6 מהרווח התפעולי תזרימי שלה (EBITDA). הוא גם יצמצם את יחס הכיסוי של תשלומי הריבית ל־EBITDA ל־1.25 בלבד לעומת ההתניה הפיננסית שדורשת מאירסה יחס כיסוי של לפחות 1.75. במצב זה, טוען אקסלר, אירסה לא היתה מצליחה להשלים את הנפקת האג"ח בהיקף של 300 מיליון דולר שביצעה לאחרונה.

אלשטיין שולט בפירמידה דרך איפיסה הפרטית, שמחזיקה ב־37.4% מחברת קרסוד, וזו מחזיקה ב־64.3% מאירסה. בתגובה לדו"ח של אקסלר טענו אירסה וקרסוד כי הוא מטעה וחסר יסוד. לדבריהן, לקרן ספרוס פוינט יש פוזיציית שורט על מניותיה של אירסה והיא תרוויח בגדול מנפילתן.

מוטי בן משה ואדוארדו אלשטיין, צילום: אוראל כהן מוטי בן משה ואדוארדו אלשטיין | צילום: אוראל כהן מוטי בן משה ואדוארדו אלשטיין, צילום: אוראל כהן

"אנחנו עומדים מאחורי הדיוק והשלמות של דו"חותינו הכספיים. אלה עוברים ביקורת של פירמת רואי חשבון חיצונית עם הכרה בינלאומית", ציין אלשטיין. בעל השליטה באי.די.בי הפנה את האצבע המאשימה לשותפו לשעבר מוטי בן־משה, וטען כי יש לו יד בפרסום דו"ח.

המו"מ מול הנאמנים: מסתמנת דחייה

בנוסף לאחזקה באי.די.בי מחזיקה אירסה בפעילות נדל"ן בארה"ב ובארגנטינה, וכן בשליש ממניות הבנק הארגנטינאי היפוקרטיו.

אלשטיין ונציגו בישראל, שולם לפידות, פועלים בימים האחרונים כדי להגיע להסכמות על המרת הצעת הרכש מול נאמני ההסדר באי.די.בי אייל גבאי וחגי אולמן.

אלשטיין מבקש ש־512 מיליון השקלים יוזרמו לתוך החברה תמורת הנפקת אג"ח. אמש הסתמן מפנה שלפיו ייחתם הסכם לדחיית המנה הראשונה של הצעת הרכש לחודש מרץ 2016 במקום המועד המתוכנן בסוף דצמבר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות