אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כניסת מיילן תביא להיצע של 293 מיליון שקל במדד ת"א־25 צילום: shutterstock

ניתוח כלכליסט

כניסת מיילן תביא להיצע של 293 מיליון שקל במדד ת"א־25

מדד ת"א־100 יספוג היצע מצרפי של 532 מיליון שקל בעקבות כניסת חברת התרופות האמריקאית לבורסה הישראלית. אם הנפקת ישרס תתבצע בהצלחה, מניית נטו תישאר מחוץ למדד ת"א־100 ביחד עם אי.די.בי פתוח ואפריקה השקעות

25.11.2015, 07:07 | אורי טל טנא

בשבוע הבא, ב־30 בנובמבר, יתקיים היום הקובע לעדכון הרכב המדדים בבורסת תל אביב, בניהולו של יוסי ביינארט, וכעת ניתן לקבוע ברמת ודאות גבוהה לא רק את השינויים הצפויים במדדים אלא גם את הביקוש וההיצע שתעודות הסל יזרימו למרבית המניות.  

קראו עוד בכלכליסט

כמות סימני השאלה בנוגע לעדכון הצטמצמה מהותית, ובעצם סימן השאלה הגדול שנשאר הוא אם ההנפקה של ישרס, המתוכננת להיום, תצליח. על פי הערכות, ההנפקה תעבור בהצלחה וישרס תיכנס למדד ת"א־100. אם ההנפקה תיכשל, ישרס תישאר מחוץ למדד ומניית נטו תיכנס למדד ת"א־100.

תרחיש נוסף שיכול להכניס את מניית יבואנית המזון למדד ת"א־100 הוא ירידה חדה במחיר מניית פריון, שתגרום להחלפה בין מניות פריון לנטו — אך הסבירות לירידה כזו בפריון נמוכה.

אי־ודאויות קטנות יש גם בנוגע למדד יתר־מאגר, כאשר מניית קדימהסטם גבולית מבחינת כניסה למדד בגלל קריטריון שווי שוק של אחזקות הציבור, וקווינקו גבולית בגלל קריטריון הסחירות.

פריגו תקבל ביקושים של 200 מיליון שקל

צפויים שינויים רבים בהרכב המדדים, כש־30 מניות ייצאו או ייכנסו למדדים השונים. מיילן תיכנס למדד ת"א־25 ולמדד ת"א־100. לתוך ת"א־100 צפויים להיכנס גם ישרס, אלרוב נדל"ן (שתיכנס גם למדד נדל"ן־15), חילן, ספאנטק, אל על ואינרום. ממדד ת"א־100 ייצאו אי.די.בי פתוח, סיליקום, אלון רבוע כחול, פרוטליקס, פלוריסטם, אפריקה השקעות וגילת.

ממדד יתר־ 50 ייצאו חילן, ספאנטק, אל על, אינרום, גולף וקמטק, ובמקומן ייכנסו למדד אינטרנט זהב, אנרג'יקס, דור אלון, גילת ואפריקה השקעות. למדד יתר־מאגר ייכנסו אנרג'יקס, דור אלון, אורון, קפיטל פוינט, כיטוב, פרוטליקס, פלוריסטם, אפריקה השקעות וגילת. ייתכן שגם קווינקו וקדימהסטם ייכנסו למדד זה.

ממדד יתר־מאגר ייצאו דוניץ, לודן, פוטומדקס, פלאזה סנטרס, WTP, צנורות המזרח התיכון, קרדן יזמות, חילן, ספאנטק, אל על ואינרום. הביקושים וההיצעים הצפויים מתעודות הסל חושבו לכל המניות שצפויות להיכנס ולצאת מהמדדים, כפי שזה מסתמן כעת. בנוסף, חושבו הביקוש וההיצע עבור מניות שהושפעו מהתאמת מדרגות אחזקות ציבור והתאמת פקטור משקל מקסימלי. התוצאה היא הטבלה המצורפת.

כך, למשל, מניית מיילן, שנכנסת למדדי תל אביב, צפויה לקבל ביקושים של 825 מיליון שקל. התאמת פקטור המשקל תייצר ביקוש מהותי של 200 מיליון שקל למניית פריגו, והתאמת מדרגות אחזקות הציבור תייצר ביקושים מהותיים למניות איירפורט סיטי (57 מיליון שקל), כלכלית ירושלים (18 מיליון שקל) וי.ח. דמרי (3.5 מיליון שקל). 

 

 

מדד ת"א־75 יספוג היצע מצרפי של 109 מיליון שקל

מעניינים לא פחות הם הביקושים וההיצעים שיזרימו תעודות הסל על כל מדד. מדדי ת"א־25, ת"א־100 ות"א־75 יספגו היצעים מצרפיים של 457 מיליון שקל, 628.7 מיליון שקל ו־109 מיליון שקל בהתאמה. מדובר בהיצע מצרפי גדול מאוד שעיקרו נובע מכניסת מניית מיילן למדדי ת"א־25 ות"א־100.

מנגד, מניות מדד יתר־50 דווקא יזכו לביקוש מצרפי של כ־34 מיליון שקל הביקוש ינבע מיציאת מניות גדולות מהמדד למדד ת"א־100 וכניסת מניות קטנות יותר במקומן. בעקבות ההיצע המצרפי מניה שהמשקולת שלה בת"א־100 ובת"א־25 היא 1% ו־1.45% בהתאמה תספוג היצע של כ־12.9 מיליון שקל, ומניה שהמשקולת שלה בת"א־100 ובת"א־75 היא 1% ו־4.4% בהתאמה תספוג היצע של כ־11.1 מיליון שקל.

בורסת ת"א, צילום: אוראל כהן בורסת ת"א | צילום: אוראל כהן בורסת ת"א, צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות