אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההסדר במירלנד בסכנה: החברה דורשת אישור בעלי המניות; מחזיקי האג"ח נגד

בלעדי לכלכליסט

ההסדר במירלנד בסכנה: החברה דורשת אישור בעלי המניות; מחזיקי האג"ח נגד

המחזיקים בזרוע הנלד"ן של כלכלית ירושלים ברוסיה טוענים כי הצעד נעשה בניגוד להצהרות קודמות של ההנהלה שדרוש אישור של ביהמ"ש בקפריסין בלבד. "עושים לנו תרגיל. איך נוכל לדעת שהבעלים החדשים של כלכלית יהיה מוכן לבצע הזרמות למירלנד?"

24.11.2015, 19:04 | אורן פרוינד

עוד לא חלפו שבועיים מאז נשם מנכ"ל כלכלית ירושלים דודו זבידה לרווחה לאחר שמחזיקי האג"ח של החברה־הבת מירלנד אישרו את הסדר החוב, והתמונה כבר התהפכה. מחזיקי האג"ח של זרוע הנדל"ן של הקבוצה ברוסיה מאיימים לפוצץ את המתווה בעקבות דרישה חדשה של החברה.  

קראו עוד בכלכליסט

ל"כלכליסט" נודע כי בשיחה שהתקיימה בין עוה"ד של כלכלית ירושלים לבין נציגי מחזיקי האג"ח של החברה, הודיעו נציגי החברה כי הם מעוניינים להביא את מתווה הסדר החוב של מירלנד לאישור אסיפת בעלי המניות של שלוש חברות השליטה: כלכלית ירושלים (30.5%), מבני תעשייה (40.2%) ודרבן (15.2%). זאת בניגוד להצהרות קודמות של ההנהלה שההסדר דורש רק את אישור בית המשפט בקפריסין, מקום ההתאגדות של מירלנד.

מחזיקי האג"ח, המיוצגים על ידי עוה"ד איה יופה, גיא גיסין, תומר אלטמן והיועצים הכלכליים איציק עידן ועומר סרבינסקי מפירמת בייקר טיילי, טוענים כי המהלך הזה מסכן את הסדר החוב כיוון שהבעלים החדשים של כלכלית ירושלים עשויים שלא להסכים למתווה הקיים, שכולל בתוכו הזרמת בעלים של 15 מיליון דולר. במכתב, שנשלח אתמול מטעם מחזיקי האג"ח לחברה והגיע לידי "כלכליסט", נכתב כי "החברות בעלות השליטה הציגו מצגים ברורים לאורך כל התהליך המ"ומ להסדר, כמו ניסוח משותף של כתבי התחייבות החברות בעלות השליטה, מהם עולה באופן ברור כי אישור אסיפת בעלי המניות אינו נדרש".

אחד ממחזיקי האג"ח אמר אתמול ל"כלכליסט" כי "אין ספק שהם עושים לנו פה תרגיל. איך אני יכול לדעת שהבעלים החדש של כלכלית ירושלים יהיה מוכן לבצע הזרמות לחברה? זה לא מקובל עלינו".

השליטה (40%) בכלכלית ירושלים הייתה אמורה לעבור בסוף אוקטובר האחרון לידיהם של האחים נקש בעקבות חוב של 2 מיליארד שקל שמחזיק בעל השליטה הנוכיח אליעזר פישמן לבנק לאומי. אלא שהאחים החליטו לבסוף שלא לרכוש את המניות של פישמן. כעת חוששים מחזיקי האג"ח של מירלנד כי החברה מחפשת רוכש חדש שלאו דווקא יהיה מעוניין להציל את מירלנד.

מירלנד, בניהולו של רומן רוזנטל, פועלת בשוק הנדל"ן המניב והמגורים ברוסיה וחייבת למחזיקי האג"ח בישראל 1.02 מיליארד שקל. היא פתחה במגעים להסדר חוב בדצמבר 2014, כאשר שער הרובל קפץ דרמטית ל־77 רובל לדולר והריבית במדינה עלתה ל־17% (כיום הריבית היא 11% ושער הרובל על 66 רובל לדולר) .

המתווה הסופי שאושר על ידי המחזיקים אינו כולל תספורת לעת עתה, אלא דחייה של החוב בשלוש וחצי שנים תמורת שלל פיצויים למחזיקים. בין הפיצויים שהציעה מירלנד למחזיקים היו פיצוי של 1.25% בריבית שתשולם על החוב והזרמה של 15 מיליון דולר מבעלי המניות. בעלות השליטה כלכלית ירושלים, מבני תעשייה ודרבן, התחייבו מצדן כי ישתתפו לפי חלקן היחסי (12.5 מיליון דולר), אם הציבור לא ישתתף בהזרמה הן ישלימו ל־15 מיליון דולר. עוד סוכם, כי ב־2017, בעלות השליטה יזרימו 10 מיליון דולר, כשהן יוכלו לבחור בין הזרמת מזומן לבין הקצאת מניות.

דודו זבידה מנכ"ל כלכלית ירושלים דודו זבידה מנכ"ל כלכלית ירושלים דודו זבידה מנכ"ל כלכלית ירושלים

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות