אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השחקנים הכריזו על סכסוך עבודה כפול: בהבימה ובקאמרי צילום: אוראל כהן

השחקנים הכריזו על סכסוך עבודה כפול: בהבימה ובקאמרי

השחקנים המיוצגים על ידי שח"ם הכריזו על סכסוך לאחר כישלון המו"מ לטיפול בשחיקת שכרם; מדובר בפעם הראשונה בה נרשם מהלך מעין זה בשני המוסדות בו זמנית

24.11.2015, 20:46 | מאיה נחום שחל

שחקנים בתיאטראות הבימה והקאמרי הכריזו על סכסוך עבודה, כך נודע הערב (ג'). לפי הודעה של שח"ם-ארגון השחקנים, זו הפעם הראשונה בה מוכרז סכסוך עבודה כנגד שני המוסדות בו זמנית, וזאת "לאחר כישלון המו"מ לטיפול בשחיקת שכר השחקנים".

 

 

הקאמרי, צילום: עמית גירון הקאמרי | צילום: עמית גירון הקאמרי, צילום: עמית גירון

 

לפי ההודעה, "הכרזת סכסוך העבודה מול התיאטראות הוא צעד ראשוני לקראת מהלך רחב וחריף יותר של שח"ם ויכלול עיכובים, עיצומים והשבתה שלהם". הארגון החליף את ההסתדרות כגוף המייצג את אותם שחקנים בשני התיאטראות המאוגדים בחוזה קיבצי. 

לפי שח"ם, הארגון פנה אל אהרון עוזיאלי, לשעבר סגן בכיר לממונה על השכר במשרד אוצר, אשר בדק את נושא שחיקת השכר. "הבדיקה העלתה תמונה קשה מאוד של שחיקת שכר מתמשכת, אשר נפרסה על פני 15 שנים בהן נערכו התאמות שכר לטבלאות שכר מקבילות, אולם באופן עקבי נמנעו התיאטראות להתאים את עצמן למלוא אחוזי השינוי. הבדיקה העלתה תמונה בה הוצג כי ישנה שחיקה של 37% בשכר שחקני הקאמרי ומעל ל-42% שחיקה בשכר של שחקני הבימה. בנוסף, נתגלתה בעיה חמורה של השלמת שכרם של שחקנים רבים בתיאטראות לשכר מינימום, כפי שמחייב החוק וכן אי העברת סכומים מתאימים ומלאים למסגרות הפנסיה וההפרשות הפיננסיות השונות של השחקנים".

בשח"ם טוענים עוד כי ביקשו לקיים מו"מ משותף עם הבימה והקאמרי אך אז החלה "מסכת של דחיית פגישות וביטול דיונים, באופן עקבי ומתמשך מכיוון התיאטראות תוך שהן מסרבים לקבל את הצעות שיפור שכר השחקנים שהוצעו על ידי שח"ם ואף הגישו הצעות המיועדות לפגוע, אף יותר, בתנאי העבודה ובשכר השחקנים שלהן. בשל היעדר שיתוף פעולה מצידן ובשל רצונן להרע אף יותר את המצב הנוכחי ולאחר שפנה אליהם שוב ושוב בבקשה לשבת ולדון באופן הוגן ואמיתי על תנאי השכר בתיאטרון, נאלץ ארגון שח"ם להכריז על סכסוך עבודה כנגדן".

מטעם הקאמרי נשלחה תגובה בשם שני התיאטראות: "מזה שלושה חודשים מתנהל משא ומתן רציף וענייני מול שח"ם שמייצג פחות מחצי מהאמנים בשני התיאטראות יחדיו, ודאגתנו נתונה גם לשאר האמנים שאינם מיוצגים ע"י שח"ם. יצויין בהדגשה כי ההצגות ממשיכות להתקיים כסדרן והנהלות שני התיאטראות קיבלו בהפתעה גמורה את הודעת שח"ם. אנו נמשיך ונפעל על מנת להגיע להסדר המקובל על שני הצדדים ודאגתנו נתונה לרווחתם של השחקנים וכלל העובדים המהווים ליבת העשייה בתיאטרון".

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
לתגובה 2 ברצוני לחזק ולהוסיף נזק עצום הפסד "הדלתא-נגזרת" במצב השפל אליו נגלעו הסטודנטים
לו היו בודקים טוב טוב את לוח הזמנים וניהול הזמנים של שיעורי הלימוד אשר מתפרסים מ07:00-08:00 בבוקר עד 22:30-23:00 בלילה בכל ימות השבוע כולל שישי ושבת, ניתן להסיק כי הסטודנטים נמצאים בשיעורים מהבוקר עד הלילה ואינם יכולים לכלכל את עצמם,אינם יכולים ללכת לעבוד בשום מקום אחר. עליהם להיות משועבדים למסגרת הלימודים(ולמסגרת "העבדות").ולכן לפיכך אינם מסוגלים ללכת לעבוד!!! יש פה פגיעה חמורה בחופש העיסוק והזכות לכבוד!!! וכך הם יוצאים נפסדים בנזק "הדלתא-הנגזרת" הרביעי שמחסל להם את החסכונות ואת החסכונות של הוריהם ופוגע באיכות חייהם ובבריאותיהם כי בכנות,לפעמים אין להם אוכל על השולחן וזה נתון וודאי. ואחרון חביב שבנזקים הקיימים הם גם בימי שישי וגם בימי שבת עובדים בבקרים ובערבים ללא שכר!!! איפה שח"ם? איפה העירייה? איפה מועצת העיר? איפה גופי החל"צ מספקים תרבות לעיר? ואיפה שרת התרבות? זו האוכלוסיה הכי מופלת במדינת ישראל!! ואף אחד לא עושה כלום כבר 50 שנה!!!
תרבות ישראל בנויה על עוולות ללא הבדל של שמאל וימין!  |  25.11.15
2.
תרבות העבדות בשורשה מתחילה עוד בתקופת לימודי בית ספר למשחק-בה עובדים ללא שכר!!
מישהו פעם הלך לבית הספר בית צבי? השחקנים של שנה א' ושנה ב' ושנה ג' עובדים כסדרנים, קופאים ושומרים(גם בחורף)שעומדים מחוץ לתאטרון.כמו כן הם עובדים בתפאורה במחסן וזאת ללא שום קבלת שכר. הם נרשמים ללימודי המשחק, משלמים כמעט 16,000 אלף שקל לכל שנת לימוד(3 שנים זה"כ) כ-50,000 אלף שקל. נוצר מצב שהם מפספסים שיעורים כי מכריחים אותם לעבוד(ללא שכר)על חשבון הלימודים עליהם שילמו.. אסור להם לדבר על זה, זה חלק מתרבות ההמקום,הלך רוח נבזי ומצמרר של המנכ"לים לחסוך בהוצאות. קיימת שתיקה עם מוסדות חל"צ התרבות בעירייה, אפילו מועצת העיר שותקת בהסכמה, העיקר שיהיה תרבות על חשבון חבר'ה צעירים שרוצים "להגשים חלום". תשאלו אותם ואת ההנהלה. עדויות יש למכביר!!! שח"ם סותמים פיהם גם כן!!! והעבדות וההתעללות נמשכת ונמשכת!!! זה כי קרוב לתנאי עבדות אמיתיים, רק עם "עקיצה משולשת" כי הסטודנטים למשחק גם משלמים למוסד הלימודי וגם כי מעבידים אותם על חשבון שיעורי המשחק וגם ללא שכר!!! מה שחברי המועצה בעיריית רמת גן עושים לסטודנטים האלו נקרא "כלאם פאדי" מזניחים את הסטודנטים לאשפתות... פה טמון שורש הבעיה של הסכסוך של הבימה והקאמרי נגד תנאי השכר של "העבדים"-אופס-"העובדים". כדי למנוע ולטייח חלק מפגיעה בזכויות השחקנים, פיתחו תרבות של שנורר מטקסי מלגות "שכר ללא מס וללא מחויבות של זכויות עבודה כחוק". וגם זה פירורים של אלף שקל בכל רבעון רק לחלק מהסטודנטים(המקורבים פוליטיית למורים ולמנחים).
מירי רגב,אם יש עוולה שצריך לתקן,זה פה!  |  25.11.15