אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

דו"ח טכנולוגי

בזוס והרקטה שלו חוגגים, מאסק מוריד אותם לקרקע

שני מיליארדרים מתקוטטים על רקטה ומביכים את עצמם ברשתות החברתיות, בקיקסטארטר לא יודעים איך לאכול את הקריסה של אחד הפרוייקטים הגדולים שלהם ובאובר נזכרו מאוחר מדי ליצור ועד בטיחות

25.11.2015, 12:44 | יוסי גורביץ

אילו אגו היה דלק, הם כבר היו בחלל

לג'ף בזוס יש עיסוק צדדי: ביום הוא מנכ"ל באמזון, בלילות הוא חולם על כיבוש החלל. גר במאדים? המוצר שלנו יגיע אליך תוך שלושה חודשים בלבד! אין דמי משלוח מחוץ לבאר הגרוויטוציונית של כדור הארץ! החברה השניה של בזוס נקראת Blue Origin, ואתמול (ג') היא השיגה הישג מרשים בהחלט: כלי הטיס שלה חזר מהחלל והרקטה שהובילה אותו החוצה הצליחה לבצע נחיתת VTOL (המראה ונחיתה אנכית). זה סוג של גביע קדוש בתחום כי זה מאפשר לנו להשתמש בטילים שוב ושוב, מה שיכול להוזיל את עלויות השיגור. 

בזוס היה מאושר. הוא אמר שזה היה אחד הימים הטובים בחייו. זה היה יום כל כך מוצלח, שהוא כתב לראשונה ציוץ בטוויטר. ואז אלון מאסק החליט להרוס לו את המסיבה.

מאסק ידוע בתור ברנש שיש לו כל מיני רעיונות מגניבים, ויש לו גם חברת חלל משל עצמו - SpaceX. אחרי שהוא החמיא לבזוס על הרקטה הנוחתת, הוא מיהר לכתוב שיש הבדל בין להגיע ל"חלל" ובין "מסלול סביב כדור הארץ", כפי שכתב בזוס. הוא גם הוסיף שהרקטה שלו גדולה יותר. זה גם נכון - הטיל של מאסק אמור להגיע לחלל העמוק.

בזוס נכנס במאסק בחזרה, וציין בין השאר שהחלק החשוב הוא להנחית את הגרוטאה שלך, מה שהוא הצליח ומאסק לא. בינתיים, בזוס מנצח בתחרות הזו.

מה עושים עכשיו?

 

לפני שבוע קרס בקול רעם פרוייקט זאנו, אחד הפרוייקטים היותר מצליחים בשנים האחרונות בקיקסטארטר. הוא גייס 3.4 מיליון דולר כדי לבנות מזל"ט זעיר, כזה שניתן להחזיק אותו בכף היד. בקיקסטארטר, בלשון המעטה, לא היו מרוצים מהקריסה המתוקשרת הזאת.

Coolest Cooler, מוצר נוסף שגייס מיליונים בקיקסטארטר ונכשל מסחרית. לקיקסטארטר נמאס Coolest Cooler, מוצר נוסף שגייס מיליונים בקיקסטארטר ונכשל מסחרית. לקיקסטארטר נמאס Coolest Cooler, מוצר נוסף שגייס מיליונים בקיקסטארטר ונכשל מסחרית. לקיקסטארטר נמאס

אפשר להבין אותם. אם יותר מדי פרוייקטים גדולים של קיקסטארטר ייכשלו, יקרו שני דברים. מצד אחד, נוכלים יקלטו שיש כאן אופציה למכרה זהב (וכמה מהם כבר ניסו את מזלם). מצד שני, אנשים שיחששו שפרוייקט קיקסטארטר לא גורר מחויבות אמיתית מצד היזמים לא ישימו את כספם על קרן הצבי. כמובן, סיכון תמיד יש. אבל כשהוא נהיה גדול מספיק, אנשים נרתעים. כשמספיק מהם יירתעו, קיקסטארטר תחדל להתקיים.

על כן קיקסטארטר פרסמה מכתב חריף, ממנו עולה שהיא שמעה על פשיטת הרגל של זאנו בדיוק כמו המשתמשים – במייל קצר ששוחרר לפני שבוע. היא אמרה שהיא פנתה למנהלי הפרוייקט, והדגישה בפניהם את החובה שלהם כלפי התומכים בפרוייקט, ושהיא מצפה מהם לפרסם הסברים בנושא עד יום שני הקרוב.

אם זה לא יקרה, מבהירה קיקסטארטר, היא תתחיל בחקירה. לא ברור מה זה אומר וגם לא ברור מה יכולת האכיפה של קיקסטארטר. לפחות הם מודעים לבעיה.

באמת הגיע הזמן

באיחור ניכר, הגיעו באובר למסקנה שהביקורת נגדם לא הולכת לשום מקום. אז אחרי שורה של שערוריות, שבהם נהגי אובר היו מעורבים בתקיפה, אונס, גניבה, הטרדה והתעללות בנוסעים, החברה מקימה ועדה בנושא. לקח להם מספיק זמן - במשך שנים החברה ניסתה להסביר שהנהגים הם בכלל לא העובדים שלה. אף אחד לא השתכנע, במיוחד לא שורה של תובעים כלליים בארצות הברית ובשאר העולם.

טראוויס קלאניק, מנכ"ל אובר. נזכר עכשיו שבטיחות זה חשוב, צילום: בלומברג טראוויס קלאניק, מנכ"ל אובר. נזכר עכשיו שבטיחות זה חשוב | צילום: בלומברג טראוויס קלאניק, מנכ"ל אובר. נזכר עכשיו שבטיחות זה חשוב, צילום: בלומברג

או אולי, לא ועדה אלא ועד. ועד בטיחות. הוא ימנה שישה חברים, ביניהם מפקד משטרת בוסטון לשעבר ובכירים אחרים. המטרה שלו היא לשכנע את הציבור שאובר לוקחת ברצינות את הבטיחות של נוסעיה. הנה, לקחנו מפקד משטרה כדי שייעץ לנו שלהעסיק אנסים זה כנראה לא רעיון טוב. הועד אמור בין השאר גם לייעץ בנוגע למגעים בין אובר, נהגיה וכוחות השיטור המקומיים, וכנראה ימליץ לצמצם את מספר העבריינים המוכרים למשטרה שאובר מעסיקה. 

מי שהשתפך על המינוי החדש הוא קצין הבטיחות של אובר, תפקיד שאובר נזכרה ליצור לפני שמונה חודשים בלבד, כי מי צריך בטיחות כשאתה מפעיל חברת מוניות גלובלית.

אה, נכון: אובר מתעקשת שהיא לא "חברת מוניות," היא "חברת הייטק" שלגמרי במקרה עוסקת במוניות.

קצרצרים

1. עוד חדקרן פוגש שוחט: מסתבר שיש חברה בשם טנגו, שאיכשהו הצליחה לשכנע משקיעים שדווקא אפליקציית הצ'אט שלה שווה מיליארד דולר. לזכותה ייאמר שהיא אשכרה ניסתה לארגן תכנית עסקית כדי למכור משהו דרך הצ'אט שלה. לחובתה ייאמר שהתכנית נכשלה חרוצות. עכשיו טאנגו מפטרת תשעה אחוזים מהעובדים שלה. בקלאסה יוצאת דופן, היא עושה את זה ישר בעונת החגים. החברה טוענת שההכנסות שלה יהיו גבוהות מהצפוי, מה שלגמרי יכול להיות. אבל הכנסות, כזכור, אינן רווחים.

2. גולשים בריטים שניסו לברר בגוגל מי מנהיג עכשיו את מפלגת הלייבור צפויים להפתעה: אף שג'רמי קורבין לקח את הפריימריז בסערה לפני חודשים, חיפוש "מנהיג מפלגת הלייבור" מעלה שלדעת גוגל התשובה היא אד מילבורן, המנהיג הקודם של המפלגה שפרש במאי. בחיפוש התמונות המצב חמור עוד יותר, ויש שם תמונות של דיוויד מילבורן, שהוא בכלל מהמפלגה השמרנית. בחיפוש אחרי מנהיג השמרנים, התוצאות היו בעייתיות עוד יותר: צצה תמונה של ג'ון מייג'ור, ראש הממשלה שהובס ב-1997 ע"י טוני בלייר. גוגל אמרה שהיא מטפלת בזה.

מפרסמים ומתנצלים, צילום: איי אף פי מפרסמים ומתנצלים | צילום: איי אף פי מפרסמים ומתנצלים, צילום: איי אף פי

3. פאשלת יחסי ציבור מסיבית באמזון: החברה עסוקה כעת בהשקה של הסדרה השאפתנית שלה, המבוססת על "האיש בטירה הגבוהה": ספר מדע-בדיוני קלאסי של פיליפ ק. דיק שבו מעצמות הציר מנצחות במלחמת העולם השניה. אז היא מרחה כרזות שמקדמות את הסדרה על ספסלי הרכבת התחתית בניו יורק. אממה, הסמל של אחת המעצמות הללו – צלב הקרס – הוא כמובן פוגעני בצורה חריגה. אמזון מיהרה להתנצל ולהסיר את הפרסומות. 

4. גוגל דודל חגג אתמול את המאובן "לוסי", מאובן של קופת-אדום קדומה שנמצאה באתיופיה. ההשפעה של לוסי היא אדירה על ההבנה של מסלול ההתפתחות האנושית, מהאב-הקדמון המשותף ועד ההומו ספיינס.  שמרנים דתיים בארה"ב, שכנראה נתקעו בשלב ההומו דבילוס, נכנסו להתקף היסטריה. חלק אפילו האשימו את גוגל בכך שהיא סוגדת לקופים, שזו שטות מוחלטת. כולם יודעים שגוגל סוגדת לאל האחד, זה שמופיע על שטרות כסף וצבעו ירוק, והיא מאמינה בכך שהוא מסוגל לעבור טרנסובטסטציה לכסף זר הפטור ממס באמצעות העברתו דרך הולנד ואירלנד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות