אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"הויקיליקס של הכדורגל" מגלה אילו קבוצות לקחו הלוואות מחברות השקעות בשחקנים צילום: איי אף פי

"הויקיליקס של הכדורגל" מגלה אילו קבוצות לקחו הלוואות מחברות השקעות בשחקנים

מסמכים שדלפו מאחת החברות הגדולות ביותר שמשקיעות מיליונים בחוזים העתידיים של שחקני כדורגל, מספקים הצצה להתנהלות הפיננסית הסודית והאסורה כעת בספורט

25.11.2015, 22:57 | שירות כלליסט
מסמכים שדלפו מאחת החברות הגדולות ביותר שמשקיעות מיליונים בחוזים העתידיים של שחקני כדורגל, מספקים הצצה להתנהלות הפיננסית הסודית והאסורה כעת בספורט.

קראו עוד בכלכליסט

ניימאר, שחקן ברצלונה. מנוהל על ידי דויאן, צילום: אי אף פי ניימאר, שחקן ברצלונה. מנוהל על ידי דויאן | צילום: אי אף פי ניימאר, שחקן ברצלונה. מנוהל על ידי דויאן, צילום: אי אף פי

נסתרות אפילו מעיניי האוהדים השרופים ביותר, דויאן ספורט וחברות אחרות כמותה הפכו למקור קריטי של מימון לקבוצות כדורגל הסובלות ממחסור במזומנים. המשקיעים האלה משלמים לקבוצות עבור זכויות ההעברה של שחקנים נבחרים, מתוך הנחה שהשווי שלהם יעלה. אם זה אכן קורה, דויאן, בבעלות סוכן הכדורגל ז'ורג' מנדס, מממשת רווח ברגע שהשחקן עובר מקבוצה אחת לשנייה.

דובר של החברה אישר את אמיתות המסמכים, שפורסמו באתר Football_Leaks.com, אך סירב להגיב.

חשבונות הנוגעים למחצית השנייה של 2011 חושפים שהחברה הייתה מעורבת בחלק מההעברות היקרות ביותר בכדורגל וגרפה רווח נאה. החברה השקיעה 25.6 מיליון יורו (27.2 מיליון דולר) בזכויות העברה של 7 שחקנים, כולל כמה מהיקרים ביותר בתחום. דויאן שילמה 10 מיליו יורו עבור אחזקה של 33.3% בזכויות ההעברה של החלוץ הקולומביאני רדאמל פלקאו. כשעבר לאחר שנתיים החברה גרפה רווח של 4 מיליון יורו.

המסמכים חושפים עוד שהחברה מחזיקה בזכויות הספונסרשיפ העולמיות של חלוץ ברצלונה ונבחרת ברזיל ניימאר, אחד השחקנים המפורסמים ביתר כיום. היא גם הלוותה 6.9 מיליון יורו לשתי קבוצות ספרדיות, אתלטיקו מדריד וספורטיג גיחון.

בשנה שעברה אסרה פיפ"א על משקיעים להמשיך ולרכוש אחזקות בזכויות ההעברה של שחקנים, הפעילות שמייצגת את החלק העיקרי בעסקים של דויאן. ההתנהלות הזו, המכונה בעלות צד שלישי, החלה בדרום אמריקה והתפשטה לחלקים נרחבים באירופה. אולם היא מעוררת חשש מההשפעה של המשקיעים בספורט. דויאן ערערה לבית המשפט נגד האיסור.

המסמכים חושפים גם את מקורות המימון של החברה. מדובר על שתי ישויות שחולקות כתובת משותפת עם דויאן ספורטס ב- Ta’Xbiex, עיירה קטנה במלטה. לאחת החברות, בנינגטון גרופ, יש בעל מניות יחיד, מאליק עלי, תושב טורקי בשנות ה-30 המוקדמות לחייו. עלי, שהלווה 54 מיליון יורו לדויאן, כך לפי המסמכים שדלפו, הוא גם הבעלים של כל מניות A של דויאן. שאר 20% ממניות B הם בבעלות חברה מלטית אחרת בשם ווד, גיבנס ושותפים.

דויאן ספורטס היא בבעלות דויאן גרופ, חברה מלונדון שמשקיעה בסחורות, בבנייה, בסקטור האנרגיה ובנדל"ן. בבעלותה גם רשת מלונות החמישה כוכבים ריקסוס.

הדליפה קרתה בתקופה רגישה עבור דויאן. היא ממתינה לתוצאות תביעה שהוגשה בבית הדין לבוררות בספורט, זאת לאחר שקבוצת ספורטינג הפורטוגלית סירבה לשלם לקרן רווחים שמגיעים לה מהעברת המגן הארגנטינאי מרקוס רוחו למנצ'סטר יונייטד. בספורטינג טוענים כי החוזה עם דויאן הוא נצלני.

הגודל המדויק של החברה אינו ידוע אך המנכ"ל נליו לוקאס אמר ב-2014 כי לחבר הכנסות גבוהות, אף שהיא נותרה קטנה בהשוואה לחברה האם.

"הקבוצה זוכה למימון מצד משפחות פרטיות", אמר. "ברור כי יש לנו השקעות מסוימות בתחומים מסוימים. מיליארדים בהכנסות, כך ש-100 מיליון דולר הם טיפה בים. 200 מיליון דולר הם כבר שתי טיפות בים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות