אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סנגוריו של דנקנר: "לא יעלה על הדעת שאדם שלא דבק בו רבב ירקום תוכנית עבריינית ויהיה חלק ממנה" צילום: אוראל כהן

סנגוריו של דנקנר: "לא יעלה על הדעת שאדם שלא דבק בו רבב ירקום תוכנית עבריינית ויהיה חלק ממנה"

עוה"ד גיורא אדרת ויפעת מנור-נהרי הגישו היום לביהמ"ש את סיכומי ההגנה בפרשת הרצת מניות אי.די.בי אחזקות. דנקנר וסנגוריו מנסים גם לקעקע את אמינותו של עד המדינה: "הראינו כי בעדות שקר עסקינן. שקר שנחשף גם הודות לתוצרי איכון הטלפון הנייד המוכיחים כי הפגישות בין שטרום ושלג, בהן נתבקש כביכול שלג להשפיע על שער מניית אי.די.בי ובהן נחשף כביכול ל'נאום ציונות', כלל לא אירעו בפועל"

25.11.2015, 13:07 | תומר גנון ומשה גורלי

"לא יעלה על הדעת שאדם ישר והגון, שאין חולק כי במשך עשרות שנים של התנהלות אישית ועסקית לא דבק בו רבב, ירקום תוכנית עבריינית ויהיה חלק ממנה בכלל ובהעדר מניע בפרט". כך טוענים סנגוריו של איש העסקים נוחי דנקנר, עוה"ד גיורא אדרת ויפעת מנור-נהרי, במסגרת סיכומי ההגנה בפרשת הרצת מניות אי.די.בי אחזקות שהוגשו היום (ד') לבית המשפט המחוזי בת"א. דנקנר, יו"ר ובעל השליטה לשעבר בחברה, ואיתי שטרום, בנקאי ההשקעות ובעלי חברת ISP, מואשמים בביצוע תוכנית תרמתית לכאורה שמטרתה לסייע להצלחת הנפקה שבה גויסו 321 מיליון שקלים מהציבור בפברואר 2012.

קראו עוד בכלכליסט

"העדר מניע מצד דנקנר להשפיע על שער המניה", כותבים הסנגורים, "בנסיבות ייחודיות אלו בהן להנפקה אמנם הייתה חשיבות, אולם לא היתה בבחינת 'להיות או לחדול', כאשר בפני החברה עמדו אפשרויות חלופיות לגיוס כספים מחד גיסא, ובהיות ההנפקה 'הנפקת חברים', שהצלחתה היתה צפויה ומוערכת מראש, מאידך גיסא, הרי שלדנקנר לא היה שום מניע להשפיע על שער המניה".

מימין נוחי דנקנר ופרקליטו עו"ד גיורא אדרת (ארכיון), צילום: אוראל כהן מימין נוחי דנקנר ופרקליטו עו"ד גיורא אדרת (ארכיון) | צילום: אוראל כהן מימין נוחי דנקנר ופרקליטו עו"ד גיורא אדרת (ארכיון), צילום: אוראל כהן

הסיכומים הם השלב האחרון בהליך בטרם תינתן הכרעת הדין. השופט חאלד כבוב קבע דיון סיכומים בעל פה בסוף דצמבר, כך שהחלטתו הסופית לא צפויה להתפרסם לפני 2016. במהלך היום יוגשו גם סיכומיו של שטרום, המיוצג על ידי עורכות הדין נוית נגב ואיריס ניב-סבאג, של אי.די.בי, המיוצגת על ידי עו"ד משה ישראל, וכן של ISP המיוצגת על ידי עוה"ד פיני רובין וארז הראל ממשרד גורניצקי ושות'.

על פי כתב האישום בפרשה, הרצת המניות בוצעה באמצעות שורה של עסקאות בהיקף של כ-42 מיליון שקלים שביצע הברוקר שחתם על הסכם עד מדינה, עדי שלג, דרך חשבונות שלו ושל שותפו דאז ב-ISP שטרום. דנקנר, כך נטען, ניסה לנצל את מעמדו וקשריו מול הבנקים על מנת להשיג לשטרום מימון בהיקפים גדולים כדי שיוכל להריץ את המניות.

כך למשל הוא צלצל באחד מימי המסחר לראש החטיבה העסקית בבנק הבינלאומי, אילן בצרי, וביקש שיפתחו לשטרום קו אשראי של 15 מיליון שקל לרכישת מניות אי.די.בי. בנוסף, בתקופת ההרצה שהתרכזה בשלושה ימי מסחר, דאג דנקנר שאנשי עסקים המקורבים לו, בהם יוסי ויליגר, שמעון וינטראוב ואיל בן דב, ירכשו מניות בהיקף של כ-19 מיליון שקלים במחיר נמוך משטרום ושלג, כדי לספק להם מימון להמשך ההרצה. בנוסף, דנקנר העביר לשטרום כ-8 מיליון שקלים כדי לכסות על הפסדים שנגרמו לו.

"בזמן אמת ידע דנקנר היטב כי הגם שהחברה בחרה לילך בנתיב של 'הנפקה ציבורית', הרי שעסקינן בהנפקה ציבורית ייחודית בה רובו המוחלט של הכסף עתיד להגיע מבעלי השליטה ומגורמים המקורבים להם", נטען בסיכומים. "עובדה זו - השומטת כמובן את הקרקע תחת תזת המאשימה לפיה הצלחת ההנפקה היוותה מדד לאמון של שוק ההון ולפיכך היוותה מניע לתוכנית השפעה - הוסברה על ידי דנקנר בהודעותיו ובעדותו ואושרה על ידי שורה ארוכה של עדי תביעה והגנה".

"טענת המאשימה בסיכומיה - לפיה ההנפקה לא כוונה לחברים בלבד ורק בדיעבד, קרי לאחר שהתברר שהציבור הרחב ובעיקר השוק המוסדי לא הסכים להשתתף בה, הוגדרה 'הנפקת חברים' - הינה טענה מגוחכת העומדת בסתירה גמורה לראיות שבתיק. העובדה שגם מבחן התוצאה הוכיח כמעט במדויק את הצפי וההערכה של דנקנר מראש, וכי בדיעבד גם התקשורת כינתה את ההנפקה 'הנפקת חברים', רק תומכת בטענת ההגנה הנ"ל ומחזקת אותה ואינה עומדת בסתירה לה כפי שביקשה המאשימה לטעון".

"בסיכומינו שרטטנו מספר מעגלים", כתבו הסנגורים בסוף דבריהם, "המבוססים על חומר הראיות, שכל אחד מהם, ובמיוחד השילוב ביניהם, מציגים את הסברו של דנקנר לאירועים הקשורים בהנפקת אי.די.בי בפברואר 2012 באור שונה בתכלית מזה בו הציגה אותם המאשימה בכתב האישום, ומציבים כנגד האישום הסבר נוגד של ההגנה, אשר סולל את הדרך לזיכויו המלא של דנקנר מכל אשמה".

דנקנר וסנגוריו גם משתמשים בסיכומים כדי לנסות לקעקע את אמינות עד המדינה. "הראנו כי בעדות שקר עסקינן. שקר שנחשף גם הודות לתוצרי איכון הטלפון הנייד המוכיחים כי הפגישות בין שטרום ושלג, בהן נתבקש כביכול שלג להשפיע על שער מניית אי.די.בי ובהן נחשף כביכול ל'נאום ציונות', כלל לא אירעו בפועל! בכך קרסה הראיה הישירה היחידה כביכול עליה ביקשה התביעה להשתית את האישום, ובד בבד נפגעו משמעותית הראיות הנסיבתיות שאמורות היו לתמוך בגירסת עד המדינה".

עורכי דינו של עדי שלג, גיל דחוח וגלית רוטנברג, מסרו בתגובה: "בסיכומים שהגישו היום הנאשמים הם ממשיכים באותו הקו בו נקטו לאורך המשפט, קו בו הם מתנערים מכל אחריות למעשיהם וזורקים הכל על איש הביצוע שלהם, עדי שלג. ניסיונות הנאשמים בסיכומיהם להרחיק את עצמם מהמציאות שהתקיימה באותם 3 ימים בהנפקה של אי.די.בי לא מתיישבים עם מכלול של עדויות וראיות חיצוניות, שיוצרות תמונה אחידה וברורה, כשעדותו של עדי שלג היא רק אחת מהן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
כב' השופט חאלד כבוב
כב' השופט יודע היטב שאהלום הישראלי על דנקנר עבר את גבולות הטעם הטוב, לאיש הייתה אימפריה שפירנסה במשך שנים אלפי אנשים ומשפחות והיה להם רק טוב. אבל בישראל כמו בישראל שמתנפלים על פלוני או אלמוני שותים את דמו, מוחקים את שמו וזכרו. אנו לא מתעסקים כאן עם עבריין ולא עם הפשע המאורגן, דאחילק אנשים תרדו מהעץ, לא ישארו עסקים בישראל לכולם ימאס בסוף מכולם. הלוואי וכבוב יזכה את נוחי. נקודה.
האזרח הרותח , ראשלצ  |  25.11.15
לכל התגובות