אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בכיר בבנק האירופי: בוחנים הגדלת הריבית השלילית על הפיקדונות

בכיר בבנק האירופי: בוחנים הגדלת הריבית השלילית על הפיקדונות

לקראת ישיבת הריבית של ה-3 בדצמבר, חברי ההנהלה בבנק האירופי, בראשות הנשיא מריו דראגי, דנים בהצעות השונות שיועברו להכרעת הוועדה המוניטארית

25.11.2015, 15:17 | שירות כלכליסט

הבנק האירופי מתקרב להכרעת הריבית הבאה, שתתקבל בפגישה של ה-3 בדצמבר. במסגרת הפגישה תקבע הנהלת הבנק את מתווה הריבית והמדיניות המוניטרית לחודשים הקרובים. בשלב זה נראה שהאפשרויות העיקריות שעומדות בפני קובעי המדיניות נעות בין רכישת אג"ח של ערים ואזורים ועד להטלת קנס בשני שלבים על בנקים שמפקידים כספים בבנק האירופי.

בכירים בבנק שדיברו מסרו לויטרס אמרו כי נשקלה אפילו האפשרות לרכישת חבילות של הלוואות בסיכו - אף שישנה סבירות נמוכה לצעד קיצוני מסוג זה, בעיקר בעקבות התנגדות מצד גרמניה. בבנק האירופי סירבו להגיב על הדיווח.

נשיא הבנק המרכזי מריו דראגי כבר הבהיר שהוא מתכוון להרחיב את הדפסת הכסף, שמשמשת כעת בעיקר לרכישת אג"ח ממשלתיות, וכן להעלות את התשלום שיוטל על בנקים שמחזיקים כסף בבנק המרכזי - מהלך המהווה בפועל ריבית שלילית על הפיקדונות.

על מנת להקל את ההשפעה על הבנקים, הבכירים בבנק דנים באפשרות שהקנס יחולק לשניים, בצורה זו יוטל תשלום גבוה יותר על בנקים שתלויים בכמות הכסף שהם מפקידים בבנק האירופי המרכזי. "אפשר לשלב זאת עם תקרה, כך שמנקודה מסוימת והלאה אפשר יהיה להחנות את הנזילות בין לילה בריבית גבוהה יותר", אמר אחד הבכירים. "האם וכיצד לעצב את ריבית הפיקדונות בדצמבר - עניינים אלה נמצאים כעת בדיונים", מסר הבכיר. מהלך מסוג זה יפגע בעיקר בבנקים מגרמניה וצרפת, שמפקידים את הסכומים הגבוהים ביותר.

בבנק דנים בשבועות האחרונים בצעדים המתבקשים לנוכח הרמה נמוכה-אפסית של האינפלציה. בשלב זה המחלוקות הרבות מקשות על החלטה על חבילת אמצעים מקובלת.

אם בבנק לא יצליחולגבש הסכמה על חבילת אמצעים, השוק שבעמדת המתנה להודעה צפוי להגיב באכזבה. "הם עדיין מנסים להחליט מה ייכלל בחבילה. להרבה אנשים יש תפיסות שונות", אמר אחד הבכירים, שביקש להישאר בעילום שם. "חלק אומרים שצריך להפתיע את השוק, אך אי אפשר להפתיע עד אין סוף".

מריו דראגי נשיא ה-ECB, צילום: אי פי איי מריו דראגי נשיא ה-ECB | צילום: אי פי איי מריו דראגי נשיא ה-ECB, צילום: אי פי איי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
בלי טיפת שאר רוח ואומץ, הם קוברים את היורו
הכלכלה בגוש היורו על הפנים - מדפיסים כסף ומורידים ריבית. כל הכסף הולך לנדל"ן ולכיסים של האחוזון העליון. הכלכלה בגוש היורו עדיין על הפנים - מדפיסים עוד כסף ומפחיתים עוד יותר ריבית. כל הכסף הולך לנדל"ן ולכיסים של האחוזון העליון. ועכשיו עדיין פעם הכלכלה מדשדשת, יש גם בונוס בצורת משבר מהגרים ודאע"ש והבנקים המרכזיים בהיסטריה שהבורסות ילכו בעקבות השוק "האמיתי". אז מה עושים הבנקאים המעונבים? שוב פעם מדברים על הדפסת כסף והפחתת ריבית. נחשו לאיפה ילך כל הכסף החדש הזה? תגידו לי איזה חומר טוב מעשנים בפקולטות לכלכלה, גם אני רוצה מזה קצת! העניין הוא שמדובר במשחק מאוד מסוכן, למעשה סוג של הונאת פירמידה שמחזיקה כל זמן שהמשקיעים בה (כלל אזרחי גוש היורו) מאמינים בשטרות המודפסים בקצב הולך וגדל. בנקודה מסוימת מישהו צועק "המלך הוא עירום" והכל קורס במכה אחת - האירו צונח ל-70 סנט אמריקאי, הבורסות צונחות עם המטבע ואז גם הנדל"ן.
אזרח  |  25.11.15