אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"נפילת מדיניות הגבולות הפתוחים באירופה תחסל את היורו" צילום: בלומברג

"נפילת מדיניות הגבולות הפתוחים באירופה תחסל את היורו"

נשיא הנציבות האירופית ז'אן קלוד יונקר הזהיר היום כי אמנת הגבולות הפתוחים של "שנגן" נמצאת תחת איום: "האמנה היא אחד מעמודי התווך של אירופה, מבלעדיה אין קיום לשיטת המטבע האחיד"

25.11.2015, 18:59 | מיקי גרינפלד
"אם מדיניות הגבולות הפתוחים של אמנת שנגן באירופה תיפול, שיטת המטבע האירופי האחיד תחוסל יחד איתה". כך מזהיר היום נשיא הנציבות האירופית ז'אן קלוד יונקר, בנאום בפרלמנט האירופי.  

קראו עוד בכלכליסט

אמנת שנגן (Schengen Agremment) נחתמה בשנת 1985 ומאז עברה שורה של עדכונים ותוספות. היא נכנסה לתוקף בשנת 1995, בתחילה באופן חלקי ובהמשך תחולתה התרחבה בהדרגה. האמנה קובעת בין היתר את כללי הגבולות הפתוחים באירופה, והיא זו שעומדת מאחורי הרעיון שאדם יכול לנוע בין המדינות החתומות ללא צורך בדרכון - אף שהיא מתירה למדינות החברות את הזכות לקבוע את כללי ההגירה שלהן בעצמן.

יונקר דיבר בפני הפרלמנט האירופי, בישיבה מיוחדת שעסקה בפיגועים בפריז. לדבריו, כללי הגבולות החופשיים של האמנה נמצאים תחת איום. "המערכת של שנגן משותקת חלקית", אמר יונקר.

"אם רוח האמנה תינטש, נאבד יותר מהכללים של הסכם שנגן. אין קיום לשיטת המטבע האחיד מבלעדיה. אתם חייבים להבין ששנגן אינה רעיון נייטראלי או בנאלי. מדובר באחד מעמודי התווך החלוציים שבנו את אירופה", אמר עוד נשיא הנציבות.

על אמנת שנגן חתומות נכון לעכשיו 26 מדינות, כולל 7 מדינות שאינן חלק מן האיחוד האירופי ותחולתה מקיפה יותר מ-400 מיליון בני אדם.

בחודשים האחרונים, בעקבות גלי הפליטים מסוריה, נרשם באירופה גל ההגירה הגדול ביותר מאז השנים של פוסט מלחמת העולם השנייה. לאחר מתקפת הטרור בפריז נקטו כמה ממדינות אירופה בצעדים להידוק הפיקוח על הגבולות ועל ההגירה לתוכן – כולל גרמניה וצרפת. במקביל, כמה מהמדינות באיחוד יצאו בקריאות לעדכון כללי שנגן באופן שיצמצם את חופש התנועה לפליטים ביבשת ויחמיר את כללי הפיקוח בגבולות החיצוניים של אירופה.

ז ז'אן קלוד יונקר | צילום: בלומברג ז

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות