אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מישהו אולי ראה פה אופוזיציה? צילום: עומר מסינגר

מישהו אולי ראה פה אופוזיציה?

התקציב היה הזדמנות למחנה הציוני להתעמת עם הממשלה, אך לא רק שהוא לא הציג אלטרנטיבה, הוא אפילו הצטרף לספין של הליכוד על חשבון מצביעיו

26.11.2015, 15:33 | רוני זינגר

1.

ראש המועצה האזורית מטה אשר, יורם ישראלי, היה בין היחידים שלא עמד בתור לחבק את יו"ר ועדת הכספים משה גפני. שלשום, רגע אחרי שאושרה מפת הטבות המס, התחבקו הח"כים עם ראשי הרשויות ותיעדו את הרגע ההיסטורי בתמונה קבוצתית, וח"כ אראל מרגלית — מרכז האופוזיציה בוועדה מהמחנה הציוני — זורח באושר.

אבל ישראלי, איש המחנה הציוני, חש שהושלך בצד הדרך. "דיברתי עם בוז'י הרצוג ועם מרגלית. אבל למרות כל ההבטחות ספגנו פגיעה רצחנית. לא דאגו לנו כמו שמיקי זוהר התגאה שסייע לערי הליכוד", אמר ישראלי ל"כלכליסט". המועצה האזורית שלו יושבת על קו הגבול הצפוני, אולם תושבי קיבוץ חניתה, למשל, יזכו מינואר להטבת מס נמוכה מזו של תושבי בית שאן. לבית שאן, כרמיאל ועכו היה מי שידאג, ולמטה אשר לא.

הטבות המס לפריפריה הן אתנן פוליטי שבינו לבין חיזוק פריפריה יש מעט מאוד. רשות המסים הודתה שאין קשר בין מתן הטבה ליישוב לבין הגירה חיובית אליו. אבל מרגע שהממשלה והכנסת קידמו את המפה, המנצחים הגדולים הם ראשי ערים מהליכוד.

ראשי הרשויות והח"כים חוגגים את אישור הטבות המס. מי ויתר על התמונה?, צילום: רוני זינגר ראשי הרשויות והח"כים חוגגים את אישור הטבות המס. מי ויתר על התמונה? | צילום: רוני זינגר ראשי הרשויות והח"כים חוגגים את אישור הטבות המס. מי ויתר על התמונה?, צילום: רוני זינגר

העניין הוא שהמחנה הציוני לא היה אדיש למפה: כשעכו ונהריה יצאו לשבות, הוא הצטרף ל"קרב למען הפריפריה". רק שבסופו של דבר הוא סייע לליכוד לגבש מפה שנתנה יותר לערים מזוהות פוליטית ופחות ליישובי קו העימות, שמבחינה עניינית היו צריכות להיתמך קצת יותר. וזה עוד לפני שמזכירים שגרים שם המושבניקים והקיבוצניקים ששמו הרצוג בקלפי.

וזו לא היתה הפעם הראשונה שהאופוזיציה שירתה את הקואליציה. בדיונים המפרכים על התקציב וחוק ההסדרים גילתה האופוזיציה פעם אחר פעם שהיא בעצם בצד של הממשלה, בלי שמצאה שום דגל כלכלי־חברתי משמעותי להניף מול התקציב של שר האוצר משה כחלון.

רפורמה בבנקאות? תומכים. רפורמה בתחום הדיור ובראשה הקלות משמעותיות למגזר הערבי? תומכים. רפורמות ביוקר המחיה? ברור שתומ... רגע, בעצם לא. את הרפורמה של כחלון בענף העוף למאכל, שפקידי האוצר האמינו שתביא להורדה במחיר השניצלים, הכשיל המחנה הציוני בוועדת הכלכלה של איתן כבל בעידודם של ח"כ איתן ברושי, הלובי החקלאי ותנועת המושבים.

אישור חוק ההסדרים חשף את הכישלון הגדול ביותר, כשהאופוזיציה הצביעה בעד העלאת המס על הפנסיה של מעמד הביניים הגבוה. ההסכמה היתה בתמורה לדיל של הישגים שהמחנה הציוני לא יכול לקחת עליו קרדיט מלא. מרגלית, יש לציין, מסביר שהתמיכה נבעה מחוסר הבנה בינו ובין הממונה על התקציבים אמיר לוי.

האופוזיציה גם הושתקה עבור 32 מיליון שקל, בתמורה להפחתת ההתנגדויות להעברת התקציב. זהבה גלאון ממרצ ומיכל בירן מהמחנה הציוני הקצו את הכסף לסיוע לנוער ולתנועות נוער.

וכשאפילו סיסמת הבחירות של המחנה הציוני, סייעת נוספת בגנים, יושמה על ידי שר החינוך נפתלי בנט, המפלגה מתקשה למצוא צבע שיצבע אותה בגוון ולו שונה במעט מזה של הקואליציה. כך, היא נידונה לחיי נצח של הדיפת שאלות על כניסה לממשלה. הודעות יח"צ שמתגאות ב־32 אלף הסתייגויות על התקציב הן קוסמטיקה בלבד, שהוסרה במסיר איפור עדין במיוחד בליל ההצבעות על התקציב.

רפורמה בבנקאות? המחנה הציוני בעד. בדיור? גם. ביוקר המחיה? כן, בערך: את רפורמת הפטם המפלגה דווקא טרפדה , צילום: עומר מסינגר רפורמה בבנקאות? המחנה הציוני בעד. בדיור? גם. ביוקר המחיה? כן, בערך: את רפורמת הפטם המפלגה דווקא טרפדה | צילום: עומר מסינגר רפורמה בבנקאות? המחנה הציוני בעד. בדיור? גם. ביוקר המחיה? כן, בערך: את רפורמת הפטם המפלגה דווקא טרפדה , צילום: עומר מסינגר

2.

שר האוצר משה כחלון יכול להיות מרוצה, אולי אפילו להתחיל למלא את הכוננית הריקה בלשכתו. מבחינתו, הוא עשה "וי" על שלוש המטרות שבוחריו שלחו אותו להיאבק בהן: הבנקים, יוקר המחיה ומשבר הדיור. את הגול העצמי שהכניס לעצמו בטיפול במונופול הגז, הצליח לאזן מעט כשנלחם בשיניים נגד כיל על המלצות ששינסקי. לפחות טייקון אחד חטף ממנו.

אבל כחלון, כפוליטיקאי משופשף, יודע שני דברים. ראשית, שהרפורמות בפועל די מצומצמות, השפעתן מועטה ויש לו עוד הרבה עבודה בשלושת הנושאים. ושנית, שיהיה לו קשה להעביר עוד שנה וחצי על אותו טיקט. שוב בנקים ודיור? אם הצהרת שניצחת, איך זה שהמלחמה ממשיכה?

זו בדיוק הנקודה שכחלון צריך להתחיל לדבר מדיני. כן, שר האוצר החברתי־כלכלי שחזר ואמר שאינו רוצה להיות ראש ממשלה, צריך להתחיל לבטא את תפיסת העולם הברורה שלו. נדמה שגם בליכוד יש גרעין גדול שישמח לשמוע את כחלון מדבר ימין מתון, "ימין של בגין".

כחלון טוען שהוא לא מתכוון לחזור לליכוד ושהוא פועל נמרצות להכניס שחקן נוסף לממשלה. לא משנה אם זה יהיה המחנה הציוני או ישראל ביתנו, כחלון יכול להמשיך להיות הנווט של הטייס נתניהו. כפי שניווט אותו באישור התקציב למחוזות ששינסקי, אולי יהיה זה כחלון שיתניע את נתניהו למהלכים מדיניים. אולי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
עיוות מובנה !
נוסחאות אשר יוצרות עיוות יש לתקן ! אבל במקום לתקן לכולם : המקורבים זכו לתיקון והאחרים לא !! . האם ישוב גדר כמו חניתה 9% ועין יעקוב 8 ק"מ מהגדר 12% ? חוסן בערך גם 8 ק"מ מהגדר גם 12% ? . כברי 9% . האם חניתה וכברי עשירים יותר בהמון מחוסן ועין יעקוב ? . משהו כנראה מעוות בנתונים ורצוי שמישהו יתקן את הדרוש כדי שקצת יותר צדק יהיה בהטבות המס שנתקבלו . גלילי מודאג .
תושב גליל מערבי  |  26.11.15
3.
כך נוהגת אופוזיציה אחראית.
מלכתחילה אמרו שיתמכו בצעדים נכונים של הממשלה ויתנגדו למה שלא נכון. כך צריכה לנהוג אופוזיציה אחראית: לתמוך במה שטוב לציבור ולהלחם נגד מה שפוגע בו. אופוזיציה פופוליסטית ובלתי אחראית תתנגד לכל דבר, ללא הבחנה, העיקר להשיג איזו כותרת. זה מה שרוצים???
יוסי , ראשל"צ  |  26.11.15
לכל התגובות