אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הלא TV לא עומד בתנאי הרישיון, והרגולטור מתעלם צילום: דור מנואל

בלעדי לכלכליסט

הלא TV לא עומד בתנאי הרישיון, והרגולטור מתעלם

רישיון ערוץ הטלוויזיה בערבית מחייב אותו במהדורת חדשות שמעולם לא הופקה. מועצת הכבלים: בכוונת הערוץ להעלות מהדורה בהמשך

26.11.2015, 08:24 | אלירן מלכי

ערוץ הטלוויזיה הישראלי בשפה הערבית הלא TV מפר לכאורה את תנאי הרישיון שלו ואינו משדר מהדורת חדשות יומית כמו שהוא מחויב לעשות מאז חודש מרץ האחרון. מועצת הכבלים והלוויין שאמורה לפקח על קיום תנאי הרישיון אינה עושה דבר בנושא ומאפשרת את ההפרה. גורמים המקורבים למועצת הכבלים מסרו ל"כלכליסט" כי במועצה מודעים לכך שהערוץ אינו עומד בתנאי הרישיון שלו וכי הם השלימו עם כך שהוא צפוי להתחיל לשדר מהדורת חדשות יומית רק ב־2017 — שנתיים לאחר המועד המחייב.

בתחילת השבוע השיקה מחדש קבוצת התקשורת פנורמה שבשליטת בסאם ג'אבר את ערוץ הטלוויזיה שלה הלא TV, שהחל לשדר לראשונה במרץ 2012. לוח השידורים החדש כולל כ־100 שעות מקור בכל חודש, אך עדיין נמנע מהפקת מהדורת חדשות ומעדיף לשלב בין תוכניות לייף סטייל לתוכניות אקטואליה הפועלות בתוך הקונצנזוס הערבי, אף שרישיון הערוץ קובע מפורשות כי מהשנה השלישית לפועלו, קרי ממרץ 2015, על הערוץ לשדר מהדורת חדשות יומית בהיקף 60 דקות לפחות בשעות 19:00–23:00.

גורמים בענף אומרים כי הערוץ נמנע מהפקת מהדורת חדשות בשל העלות הגבוהה שמהלך כזה מחייב. היקף הפרסום בחברה הערבית מוערך ב־100 מיליון שקל בשנה, שהם כ־3% משוק הפרסום הישראלי הכללי. אף שמהדורות החדשות בערוצים 2 ו־10 זוכות לנתוני צפייה נאים, הכנסותיהן מפרסום אינן מכסות על עלויות ההפקה הגבוהות שלהן. לפיכך, בסביבת קבוצת פנורמה חוששים כי הפקת מהדורת חדשות תמיט על הקבוצה הפסד.

בסאם ג בסאם ג'אבר, בעל השליטה בערוץ | צילום: דור מנואל בסאם ג

נוסף על כך, בסביבת הערוץ חוששים שמהדורת חדשות עלולה להרחיק ממנו קהל צופים ערבי שיתפוס את המהדורה כפרו־ישראלית, או לחלופין להעלות אותו למסלול התנגשות ישיר מול חברי כנסת שיפרשו את טרמינלוגיית המהדורה כפרו־ערבית. באירוע השקת הערוץ נמנעו ג'אבר ומנהלי הערוץ להגיב לעיתוי השקתו על רקע האירועים הביטחוניים. נראה כי בשלב זה מעדיפים בערוץ להמשיך להפר את תנאי הרישיון, בעיקר על רקע עצימת העין המתמשכת מצד הרגולטור.

מערוץ הלא TV נמסר כי "הערוץ שואף להעניק לצופיו גם מהדורת חדשות איכותית, כזכות ולא כחובה. אנו פועלים להשגת האישורים בתקווה שהתהליך יניב תוצאות בהקדם".

ממועצת הכבלים והלוויין נמסר כי "הערוץ עבר מאז עלייתו לאוויר שינויים משמעותיים, במהלכם הערוץ פורק הלכה למעשה מבעליו המקוריים עד שלפני מספר חודשים השליטה עברה לג'אבר. תחת הבעלים החדשים החל הערוץ להיכנס לתחום האקטואליה, בשיתוף פעולה עם אתר החדשות הישראלי בערבית פאנט, מתוך כוונה להעלות בהמשך מהדורת חדשות כפי שנקבע ברישיון הערוץ. תוכני הערוץ מנוטרים על ידי מחלקת הפיקוח והבקרה של המועצה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות