אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מרטי מק'פליי מסתבך עם החוק צילום: לקסוס

מרטי מק'פליי מסתבך עם החוק

הסקייטבורדים הממונעים כל כך פופולריים בקליפורניה, שהם מסכנים את הולכי הרגל. הצעת חוק חדשה תהפוך את השימוש בהם לחוקי במרחבים ציבוריים במדינה

26.11.2015, 14:23 | נמרוד צוק

האם אנו עומדים לפני מהפכה תחבורתית חדשה? החל מינואר הקרוב תיכנס לתוקף בקליפורניה הצעת חוק שתהפוך את השימוש בלוחות הממונעים שזכו לכינוי החיבה "הוברבורדים" (HoverBoarding) לחוקי במרחבים ציבוריים.

קראו עוד בכלכליסט

ה"הוברבורד" אין אינו באמת סקטבורדים מעופפים בנוסח "בחזרה לעתיד 2", למרות הפיתוחים המרשימים בנושא שחברות כגון לקסוס הציגו לאחרונה. במקום זאת, ההוברדבורד הקליפורני הוא סוג של סקייטבורד ממונע, דו-גלגלי בדרך כלל, שניצב לרוחב גופו של המשתמש, ונשלט באמצעות תנועות הגוף - מעין גרסה זולה וקלה יותר של הסגוויי.

כלי התחבורה הזה הפך בחודשים האחרונים לפופולרי למדי בארה"ב, בעיקר בקרב צעירים. חברות כמו הוברטראקס, IO Hawk, שיאומי או סוואגוויי (למרות הדמיון בשם ובתפקוד אין קשר מסחרי ליצרנית הסגוויי), מוכרות כל יחידה במחיר של מאות עד אלפי דולרים. ההוברדים נחשבים לאחת המתנות המבוקשות והנמכרות ביותר בעונת החגים הנוכחית. כמה מהחברות אפילו מקדמות אותן באמצעות פרזנטורים כמו ג'סטין ביבר, לילי אלן, ג'יימי פוקס, ג'ון לג'נד או בנות משפחת קרדישאן.

בדומה לאופניים החשמליים, גם ההוברבורדים מביאים איתם שלל בעיות בטיחות, עניינים חוקיים וסוגיות ביטוח שטרם נפתרו: מצד אחד מדובר בכלי תחבורה שדומה לסקייטבורד ואין מגבלות גיל או רישוי על השימוש בו. מצד שני הוא ממונע ומגיע למהירויות של 16 קמ"ש ויותר.הקומפקטיות שלו הופכת אותו לנוח לשימוש בכל מקום, גם בתוך חללים סגורים ומלאים בהולכי רגל, כמו קניונים, קמפוסים, משרדים ושדות תעופה או מדרכות ומעברי חציה.

הסקייטבורד הממונע של IO HAWK, צילום: צילום מסך הסקייטבורד הממונע של IO HAWK | צילום: צילום מסך הסקייטבורד הממונע של IO HAWK, צילום: צילום מסך

עקב כל אלה, הוא מהווה מטרד ואפילו סכנה בטיחותית עבור הולכי הרגל ורוכבי האופניים. בנוסף, מכיוון שמדובר בתחום חדש יחסית שאינו מפוקח, חלק מהמוצרים הזולים יותר אינם עומדים בתקני בטיחות הולמים ועלולים להתפרק באמצע הנסיעה או אפילו להתפוצץ (כך לפחות טען מנכ"ל IO Hawk בראיון לניו יורק טיימס).

בכמה מקומות בארה"ב החליטו שלא לחכות למחוקק ולהוציא תקנות עצמאיות שיסדירו את השימוש בכלי. אחראית האבטחה של אונ' קליפורניה, לדוגמה, הוציאה הנחיה כי השימוש בהם על גבי מדרכות ובמסדרונות הקמפוס ייאסר, לאחר שקיבלה שורה של תלונות מצד הולכי רגל. בכמה בתי ספר במדינה דורשים המורים כי השימוש בהם ייעשה רק עם קסדה. החוק החדש מתיר את השימוש בהם מגיל 15 ומעלה בלבד ודורש לבישת ציוד הגנה זהה לזה של רכיבה על קטנוע. המחוקקים בקליפורניה מקווים כי החוק יפחית את הסיכון להולכי הרגל ואולי גם יהפוך את הבורדים מצעצוע לבני נוער לפתרון תחבורתי עירוני רחב יותר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות