אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צריך להגדיל את מכסת המאמנים הזרים בכדורגל הישראלי צילום: עוז מועלם

צריך להגדיל את מכסת המאמנים הזרים בכדורגל הישראלי

ג'ורדי קרויף טוען שהגדלת מכסת השחקנים הזרים תסייע לכדורגל הישראלי, אולם זה לא יעזור לאף אחד אם אותה קבוצה מצומצמת של אנשים, מאותה ביצה מקומית, ימשיכו לקבל החלטות

27.11.2015, 14:28 | אוריאל דסקל
בעקבות התבוסה הביתית של מכבי תל אביב לצ'לסי במחזור החמישי של ליגת האלופות, יצא מנהלה הספורטיבי, ג'ורדי קרויף, בקריאה להגדיל את מכסת השחקנים הזרים בכדורגל הישראלי.

קראו עוד בכלכליסט

"אם בכל יום תשב עם אותה קבוצה של אנשים עם אותם רעיונות, לא תתפתח לעולם" הסביר קרויף, "זה נכון בכל מקצוע, גם אם אני עיתונאי שלומד עם עיתונאים מכל העולם, אני אהיה עשיר הרבה יותר בידע ובניסיון של אחרים. אני אדע טוב יותר איך להתמודד עם אכזבות, איך לקלוט רעיונות, איך ללמוד. זה יהפוך את כולם לטובים יותר אם יאפשרו זרימה של זרים לכדורגל הישראלי".

תבוסת מכבי ת"א לצ תבוסת מכבי ת"א לצ'לסי. להשתחרר מדפוסי הביצה | צילום: איי פי תבוסת מכבי ת"א לצ

לקרויף יש אינטרס ברור להגדלת מבחר השחקנים שממנו הוא יכול לבנות קבוצה. "במקום לבחור שחקן מתוך קבוצה מצומצמת של שחקנים, אפשר יהיה לבחור מתוך מיליונים" אמר, וטען גם ש"זה יגדיל את התקציבים כי יהיה צריך להשקיע פחות בשכר שחקנים, כי זרים זולים יותר, ויותר בפיתוח".

לקרויף יש נקודות מעניינות בנושא הגדלת מכסת הזרים, בעיקר בכל מה שקשור ללמידה. האיש שהתחנך על ברכיי אחד מהחושבים המשמעותיים ביותר לכדורגל האירופי, עבר לא מעט בקריירה שלו כשחקן, במספר מדינות ואצל מספר רב של מאמנים. שווה להקשיב לו.

עם זאת, אנחנו מכירים את מנהלי הכדורגל כאן וגם את הזרים שהם בוחרים. לכל בעלי הקבוצות יש את אותם טלפונים בספר הטלפונים שלהם. הם ממנים, בסך הכל, את אותם מאמנים מתוך אותה ביצה עכורה באינטרסים. המאמנים מתקשרים לאותם סוכנים, שמציעים את אותם שחקנים - זרים ומקומיים. ההתפתחות של הכדורגל הישראלי לא תבוא מהזרמת 30% יותר שחקנים זרים לא טובים במיוחד לליגה, היא תבוא, קודם כל, מכניסה של דם חדש, מקומי או זר, למשרות מאמנים ומנהלים ספורטיביים.

היא תבוא כשלא אותם בעלי קבוצות ואינטרסנטים תשלוט בהתאחדות לכדורגל, במינהלת הליגה ובקבוצות - ובמקביל גם בגלי הרדיו, בשידורי הטלוויזיה ובאתרי האינטרנט.

נתק גיאוגרפי וכללי

הנתק של הכדורגל הישראלי מאירופה, הגיאוגרפי והמנטלי, מביא לכך שהוא מנותק מרוב ההתפתחויות הטקטקיות, הטכנולוגיות, הפילוסופיות והאחרות שמרחשות באירופה, שם מאמן צעיר יכול לקחת רכב ובמרחק כמה שעות נסיעה יכול להיחשף לכדורגל אחר לגמרי.

כמו שאריגו סאקי נסע כבנו של סוחר נעליים למדינות הגובלות עם איטליה ושם פיתח את הרעיונות המהפכניים שלו, כך גם ארסן ונגר יצא מצרפת מדי סוף שבוע לגרמניה והולנד כדי לפתח את סגנון הכדורגל שלו. וכך התפתח גם ז'וזה מוריניו בסיוע המנטור האנגלי שלו, בובי רובסון, שדחף אותו ללימודים בסקוטלנד והביא אותו איתו לברצלונה.

וכאן? מאמנים לוקחים שחקנים לחברון, לביקור במערכת המכפלה.

הכדורגל האירופי הוא מעבדת הכדורגל של העולם בזכות כמות וגיוון האנשים שעובדים בו והרעיונות שהם מביאים. ואנחנו מנותקים מאותה מעבדה. וגם בגלל זה הפערים בינינו לאירופה גדלים.

ייתכן שהגדלת מספר הזרים בקבוצה תסייע, אבל יעזור יותר אם משרד הספורט, ההתאחדות לכדורגל והמנהלת יעזרו במימון הבאת אנשי מקצוע זרים לכדורגל הישראלי. מאמנים ומנהלים מקצועיים עם רעיונות טריים ונקודת מבט שונה על המשחק, יסייעו יותר לכדורגל הישראלי מאשר עוד זר הונגרי שלא מוצא מקום הליגה שלו או שחקן בינלאומי מבנין שפעם שיחק בספרד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות