אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי שורת סירובים מכלכלנים בכירים: מיכאל שראל מועמד להחליף את קנדל

בלעדי לכלכליסט

אחרי שורת סירובים מכלכלנים בכירים: מיכאל שראל מועמד להחליף את קנדל

החיפושים אחר ראש המועצה הלאומית לכלכלה נמשכים כבר כמה חודשים, ולכלכליסט נודע כי נתניהו הציע את התפקיד למיכאל שראל — מי שהתפטר מתפקידו ככלכלן הראשי לפני כשנה וחצי, בגלל התנגדותו לפטור ממע"מ שקידם השר דאז יאיר לפיד

29.11.2015, 06:58 | רוני זינגר

ד"ר מיכאל שראל, מי שהיה הכלכלן הראשי של משרד האוצר בתקופת יאיר לפיד, הוא בין המועמדים לתפקיד ראש המועצה הלאומית לכלכלה. ל"כלכליסט" נודע שראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם שראל ובדק את האפשרות שימלא את התפקיד. שראל התפטר ממשרד האוצר לפני כשנה וחצי, במחאה על התוכנית של לפיד לפטור ממע"מ לרוכשי דירות ראשונות.

קראו עוד בכלכליסט

 עוד מועמד לתפקיד הוא הכלכלן אבי שמחון, איש ליכוד המקורב לנתניהו וייעץ בעבר ליובל שטייניץ בתפקידו כשר האוצר. אך נראה כי נתניהו אינו ממהר להחליט בעניין ונבדקים מועמדים נוספים לתפקיד.

אבי שמחון. מועמד נוסף לתפקיד, צילום: עמית שעל אבי שמחון. מועמד נוסף לתפקיד | צילום: עמית שעל אבי שמחון. מועמד נוסף לתפקיד, צילום: עמית שעל

משרת ראש המועצה הלאומית לכלכלה התפנתה עם פרישתו הפתאומית של יוג'ין קנדל מהתפקיד. מאז פרש קנדל הודיע על פרישה גם סגנו מוריס דורפמן וסגנית אחרת יצאה לחופשת לידה.

בחודשים האחרונים נעשו בלשכת נתניהו ניסיונות לאתר מועמד ראוי אך הכלכלנים הבכירים אליהם פנו סירבו להצעה. בשל קשיים למצוא מועמד מתאים, נשקלה בשלב מסוים אפשרות לפרק את המועצה.

המועצה הלאומית לכלכלה הוקמה ב־2006. על פי החלטת הממשלה תפקידה הוא "גיבוש יוזמות לצעדי מדיניות להשגת צמיחה תוך צמצום הפערים החברתיים, הכנת חוות דעת ביחס לתקציב המדינה לפני הגשתו לממשלה והצעת חלופות לתקציב במידת הצורך". בפועל, מאז הקמת הפכה לגוף שייצר חוות דעת בנושאים שונים לראש הממשלה והביע את דעתו בכמה נושאים ברמה התיאורטית.

במאי פרסם מבקר המדינה דו"ח ובו ביקורת קשה על פעילות המועצה וקבע בה כי המועצה אינה מסוגלת "למלא באופן מיטבי" את המטרות שנקבעו לה. על פי הדו"ח, המועצה לא נוהגת להגיש לראש הממשלה חוות דעת כתובות בעניין תקציב המדינה.

ראש המועצה ענה בעניין זה למבקר וכתב לו כי "הנתונים הדרושים למועצה לגיבוש חוות דעת על הצעת התקציב אינם נמסרים לה במועד מוקדם די הצורך. לפיכך, המועצה מתקשה לגבש חוות דעת כוללת בכתב וחוות דעתה על הצעת התקציב ניתנת בעל פה. המועצה ממעטת לתת חוות דעת כתובות על התקציב, בין השאר מאחר שהן משמשות לעתים כלי לניגוחה באמצעות הדלפה מכוונת״.

בשיחה עם "כלכליסט" שראל לא הכחיש ולא אישר את הפנייה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות