אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עוד לא אבדה תקוותה? צילום: אוהד צויגנברג

עוד לא אבדה תקוותה?

האם לאורי אלון ויתר הבעלים של הפועל ירושלים תהיה הסבלנות לחכות לכניסה ליורוליג הסגורה, משהו שנראה כיום כמעט בלתי אפשרי? בהפועל ירושלים מסרבים להיכנס למרה שחורה מסגירת הדלת "לליגת הכדורסל הכי רווחית אחרי ה־NBA"

29.11.2015, 10:56 | גלעד צוויק

לא חלף זמן רב מאז משחק הבכורה של מכבי תל אביב ביורוליג לעונת 2015/16 עד שסימנה את העונה הנוכחית ככזו שתיכנס לדברי הימים של המועדון, רק מהצד הלא מחמיא של ההיסטוריה. הלחץ האדיר ששורר בימים אלו במכבי, שאף הוביל לפיטוריו של המאמן גיא גודס מהמועדון, נובע בין היתר מהחשש להשלכות הכלכליות מההדחה בשלב הבתים של היורוליג (פגיעה של כ־8 מיליון שקל על פי הערכות). עם זאת, בפועל מדובר בחששות סרק. גם ההדחה המוקדמת לא תשנה את העתיד הוורוד שצפוי למועדון הצהוב. מנגד, דווקא הפועל ירושלים, שבהחלטה תמוהה של היורוליג נותרה העונה מחוץ למפעל למרות זכייתה באליפות היסטורית, התרחקה כמה צעדים מהכרטיס הנכסף לליגת הכדורסל הבכירה באירופה.

קראו עוד בכלכליסט

ג ג'ורדי ברתומאו. אין שום סיבה לבחור את הפועל ירושלים? | צילום: RODOLFO MOLINA ג

מאסו בפירורים

"זו הההחלטה המשמעותית בהיסטוריה של היורוליג", הכריז מנכ"ל היורוליג, ג'ורדי ברתומאו, במעמד השקתה של הליגה האירופית החדשה, שתצא לדרך בעונה הבאה. יורוליג מודל 2016/17 תצומצם מ־24 ל־16 קבוצות בלבד, 11 מתוכן - ברצלונה, ריאל מדריד, ויטוריה, אולימפיאקוס, פנתינאייקוס, פנרבחצ'ה, אנאדולו אפס, מילאנו, ז'לגיריס קובנה, צסק"א מוסקבה ומכבי - ישוריינו בליגה לעשור, בלי קשר להישגים בליגות המקומיות. רק לשם השוואה, העונה שוריינו ביורוליג רק שמונה מתוך 24 קבוצות.

חמשת המקומות הנותרים ביורוליג החדשה ייתפסו בידי אלופת היורוקאפ; זוכת טורניר מוקדמות שייערך ערב פתיחת העונה ויכלול שמונה קבוצות; ושלושה מועדונים שיזכו באליפות ארצותיהם, ככל הנראה מגרמניה, צרפת ואיטליה. במידה שמילאנו המשוריינת תזכה באליפות איטליה, אירוע שהתרחש רק פעם אחת ב־19 השנים האחרונות, תיבחר אלופה ממדינה אחרת, ככל הנראה מטורקיה/ליטא, בכפוף להישגי הקבוצות המשוריינות מאותן מדינות.

המעבר למודל של ליגה סגורה ומצומצמת מהווה המשך ישיר לחזונו של ברתומאו להפקיד את היורוליג בידיהם של המועדונים הגדולים. לזכותו של ברתומאו ייאמר כי ב־15 השנים שחלפו מאז הוקמה היורוליג, הוא הצליח לייצבה מבחינה כלכלית. כמות המדינות המשדרות את משחקי היורוליג קפץ מ־18 בשנת 2000 ל־201 כיום, מספר המושבים ברוב האולמות כמעט הוכפל, וחברת התעופה הלאומית של טורקיה טורקיש איירליינס שילמה ליורוליג סכום שיא של 5.3 מיליון יורו לעונה, כדי שליגת הכדורסל האירופית תישא את שמה.

לצד ההצלחות מנכ"ל היורוליג מודה כי מחכה לו עוד עבודה רבה בדרך להפיכת הליגה לארגון משגשג. "היורוליג היא ליגת הכדורסל הרווחית ביותר אחרי ה־NBA", התפאר ברתומאו לאחרונה, אך נמנע מלהיכנס לעובי הקורה של ההשוואה בין ליגת הכדורסל האמריקאית לזו האירופית. אז אנחנו כאן כדי להרוס לברתומאו את החגיגה. בעוד חוזי השידור של קבוצות היורוליג עומדים על סכום כולל של כ־16 מיליון יורו לעונה (היורוליג גוזרת מהסכום כ־25% עמלה), רשת ESPN תשלם עד שנת 2023 ל־NBA עוד 2.3 מיליארד דולר לשנה - פי שלושה מחוזה השידור הקודם - על הזכות לשדר את דיוויד בלאט ולברון ג'יימס מנסים לדגדג את סטפן קארי. חוזה השידור המפלצתי העלה את תקרת השכר של קבוצות ה־NBA ליותר מ־100 מיליון דולר - סכומים המאפשרים לקבוצות בליגה הטובה בעולם לקחת ליורוליג את שחקני העילית האירופים, גם אם הם יבלו את רוב זמנם על הספסל (ע"ע קוסטאס פפניקולאו שכיכב באולימפיאקוס ובברצלונה וקולע העונה פחות מ־3 נקודות בדנבר תמורת 2.4 מיליון דולר).

ההשוואה לכדורגל האירופי לא עושה גם היא חסד עם ברתומאו. הניצחון של מסי וברצלונה על יובנטוס בגמר ליגת האלופות האחרון הניב למועדון הקטלאני בונוס חד־פעמי של 10 מיליון יורו מידי אופ"א. מנגד, מכבי תל אביב הסתפקה בתשר של רבע מיליון אירו על ניצחונה בגמר היורוליג מול ריאל מדריד ב־2014. גם אם ניתלה באילנות נמוכים מה־NBA וליגת האלופות, נגלה כי קבוצות ליגת הרוגבי האוסטרלית גורפים לכיסן 231.5 מיליון דולר אמריקני לעונה מזכויות שידור.

אורי אלון. כסף הוא לא הבעיה, מה עם הסבלנות? אורי אלון. כסף הוא לא הבעיה, מה עם הסבלנות? אורי אלון. כסף הוא לא הבעיה, מה עם הסבלנות?

IMG כאן

המועדונים המובילים ביורוליג מאסו בפירורי המזומנים שהם מקבלים במתכונת הנוכחית של המפעל, ובעצה אחת עם ברתומאו החליטו על שינוי כיוון. מלבד צמצום מספר הקבוצות בשליש, היורוליג החדשה גם שמה סוף לשיטת הבתים לטובת מתכונת של שני סיבובי ליגה בני 30 מחזורים - כך שמספר המשחקים בין הקבוצות המובילות יהיה גבוה יותר, ובהתאמה ההכנסות ממכירת כרטיסים ומזכויות שידור יגדלו משמעותית. הפיכתה של IMG, אחת מחברות שיווק הספורט הגדולות בעולם, לשותפה בליגה, תזרים יורו רבים לקופת היורוליג והקבוצות. היורוליג התחייבה לחלק בכל שנה בעשר השנים הבאות 36 מיליון יורו ל־16 הקבוצות המשתתפות במפעל, בכפוף להישגיהן. האלופה עשויה לגרוף לכיסה מעל ל־5 מיליון יורו - יותר מפי שניים ממה שתרוויח הקבוצה שתניף את גביע היורוליג במאי הקרוב בברלין.

שחקני הפועל ירושלים. היורוליג התחייבה לחלק בכל שנה בעשר השנים הבאות 36 מיליון יורו ל־16 הקבוצות המשתתפות במפעל, בכפוף להישגיהן. האלופה עשויה לגרוף לכיסה מעל ל־5 מיליון יורו - יותר מפי שניים ממה שתרוויח הקבוצה שתניף את גביע היורוליג במאי הקרוב בברלין. , צילום: אוהד צויגנברג שחקני הפועל ירושלים. היורוליג התחייבה לחלק בכל שנה בעשר השנים הבאות 36 מיליון יורו ל־16 הקבוצות המשתתפות במפעל, בכפוף להישגיהן. האלופה עשויה לגרוף לכיסה מעל ל־5 מיליון יורו - יותר מפי שניים ממה שתרוויח הקבוצה שתניף את גביע היורוליג במאי הקרוב בברלין. | צילום: אוהד צויגנברג שחקני הפועל ירושלים. היורוליג התחייבה לחלק בכל שנה בעשר השנים הבאות 36 מיליון יורו ל־16 הקבוצות המשתתפות במפעל, בכפוף להישגיהן. האלופה עשויה לגרוף לכיסה מעל ל־5 מיליון יורו - יותר מפי שניים ממה שתרוויח הקבוצה שתניף את גביע היורוליג במאי הקרוב בברלין. , צילום: אוהד צויגנברג

ירושלים עם פיב"א?

בהפועל ירושלים לא קפצו אמנם משמחה כששמעו על המתכונת החדשה של היורוליג, אך גם סירבו לשקוע במרה שחורה. העונה מעמידה ירושלים תקציב של 10 מיליון דולר, פחות ממחצית מזה של מכבי, אך לנוכח עסקיו המשגשגים של אורי אלון (חתום על אקזיטים לגוגל וטוויטר בשווי עשרות מיליוני דולרים; החברה הנוכחית שבבעלותו שווה 800 מיליון דולר) גם ביורוליג יודעים כי הגדלת התקציב של ירושלים היא עניין של החלטה. בבירה מקווים כי לנוכח מתקן הארנה החדש, בסיס האוהדים הרחב והאיתנות הכלכלית של אלון - זכייה שניה באליפות לא תותיר ליורוליג ברירה אלא לקבל את ירושלים לשורותיה.

מוקדם לדעת אם מדובר בניתוח מפוכח של המציאות או במשאלת לב. הסיכויים כי ברתומאו יעדיף דווקא את אלופת ישראל על פני אלופות ממדינות כמו איטליה, טורקיה, ליטא או אפילו סרביה נראים קלושים. לכן, גם זכייה נוספת של ירושלים באליפות לא צפויה להקנות לה כרטיס אוטומטי ליורוליג. מכאן, נותרו לירושלים שתי אפשרויות להשתחל לליגה החדשה: זכייה ביורוקאפ - תרחיש לא סביר לנוכח היכולת הלא משכנעת של האלופה עד עתה במפעל והיריבות החזקות שמחכות לה בדרך; דרך נוספת היא זכייה בטורניר מוקדמות היורוליג, שאליו תוזמן ירושלים רק אם תעפיל לגמר הפיינל פור הישראלי. ירושלים, שצלקת ההדחה ממוקדמות היורוליג בשנה שעברה על ידי קאזאן טרם הגלידה אצלה, מכירה מקרוב את אכזריותו של הטורניר - המשוחק בשיטת הנוקאאוט, ולכן סיכויי ההפתעה בו גבוהים במיוחד.

בינתיים שומרים בירושלים את הקלפים קרוב לחזה. בקיץ האחרון ערך אלון פגישות עם מנכ"ל היורוליג ברתומאו, שעמו הוא מצוי בקשר הדוק, אך גם עם נציגי פיב"א, שמעוניינת להקים בעונה הבאה מפעל מתחרה ליורוליג, שייקרא "ליגת האלופות בכדורסל". פיב"א, שנושלה על ידי היורוליג מניהול המפעל הבכיר של אירופה בתחילת המילניום, כשלה בקיץ האחרון למשוך אליה את מכבי תל אביב ושבעה מועדונים נוספים מהיורוליג. כעת היא מציעה לקבוצות שאמורות לשחק בעונה הבאה ביורוקאפ, בהן ירושלים, סכומים קרובים מאוד לאלו של היורוליג (פוטנציאל הכנסה של כ־4.5 מיליון יורו לאלופת המפעל) - ובוודאות גבוהים יותר מהסכומים שיקבלו ביורוקאפ.

גורמים בירושלים מספרים כי בימים האחרונים הם זכו לשיחות טלפון מנציגי קבוצות נוספות שהודרו מהיורוליג החדשה ושוקלות את אופציית פיב"א. חלק מאותן קבוצות עשויות להיות מלאגה, חימקי מוסקבה (אלופת היורוקאפ), באיירן מינכן, באמברג (אלופת גרמניה), קרשיאקה (אלופת טורקיה), גלטסראיי, הכוכב האדום בלגרד (מחזיקה בממוצע הצופים הגבוה ביותר ביורוליג) ואחרות. האקסודוס של אותן קבוצות מיול"ב לפיב"א אכן יתממש, מפעל היורוקאפ של ברתומאו יתרוקן מתוכן.

ההצעה של פיב"א אמנם מפתה, אך חציית הקווים עלולה להעלות את חמתו של ברתומאו ולעכב את הצטרפותה של ירושלים ליורוליג בעוד כמה שנים טובות. עם כל הכבוד לוולווגראד וקלייפדה, גם בירושלים יודעים כי רק ביום שבו שחקני ריאל מדריד, אולימפיאקוס או ברצלונה יגירו זיעתם אל מול הר געש אדום בארנה - תושלם סופית המהפכה שלה מייחלים בבירה. השאלה כמה זמן יצטרכו בירושלים לחכות עד שזה יקרה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות