אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קופות החולים יוכלו לייקר את ההשתתפות העצמית בניתוח פרטי צילום: אלכס קולומויסקי

קופות החולים יוכלו לייקר את ההשתתפות העצמית בניתוח פרטי

לכלכליסט נודע כי לאחר שמשרד הבריאות קידם רפורמה בחוק ההסדרים להוזלת עלויות הניתוחים, הוא יאפשר כעת לקופות לייקר את ההשתתפות העצמית שהן גובות על ניתוחים פרטיים במסגרת הביטוח המשלים

30.11.2015, 08:14 | שאול אמסטרדמסקי

משרד הבריאות יתיר לקופות החולים לייקר את ההשתתפויות העצמיות שהן גובות מהחולים שמבצעים ניתוחים פרטיים במסגרת הביטוח המשלים. כך עולה ממכתב ששלחה בשבוע שעבר סמנכ"לית קופות החולים במשרד הבריאות רויטל טופר־חבר טוב למנהלי קופות החולים.

קראו עוד בכלכליסט

יעקב ליצמן, צילום: אוהד צויגנברג יעקב ליצמן | צילום: אוהד צויגנברג יעקב ליצמן, צילום: אוהד צויגנברג

טופר־חבר טוב שלחה את המכתב כחלק מהיערכות הקופות לאחר אישור חוק ההסדרים בכנסת. אחד הסעיפים בחוק קובע כי הביטוחים המשלימים של קופות החולים (כמו הביטוחים הפרטיים של חברות הביטוח) לא יאפשרו לחולים לבצע ניתוח פרטי אצל רופא שלא נמצא ברשימת הסדר של קופת חולים.

עם זאת קבעה הכנסת כי כל קופה (וחברת ביטוח) תרכיב רשימה בת 50 רופאים שלא ייכללו ברשימת הסדר, וממנה יוכלו חולים לבחור רופא מנתח ולקבל החזר כספי. ההיגיון מאחורי הקביעה הוא שלקופות החולים סיכוי טוב יותר להשיג תעריפים נמוכים אם יקיימו משא ומתן מול הרופאים המנתחים בעצמן, מלכל חולה בנפרד.

ואולם, מהמכתב של סמנכ"לית משרד הבריאות עולה כי על אף הניסיון להגביל את מחירי הניתוחים עצמם, יאפשר המשרד לקופות החולים לייקר את מחירי ההשתתפויות העצמיות שהחולים נדרשים לשלם על ניתוחים פרטיים. אם אכן יקרה הדבר, תמומן הרפורמה שאושרה בחוק ההסדרים על גבם של החולים עצמם בסופו של דבר.

"במידה ונדרש שינוי בגובה ההשתתפות העצמית של כיסוי הניתוחים יש לצרף את התחשיב בדבר השינוי בצירוף הסברים לשינויים המבוקשים", כתבה טופר־חבר טוב למנהלי הקופות ופתחה את הפתח לייקור ההשתתפויות העצמיות.

בעיקרון ההוראה נועדה להשאיר כמה שפחות רופאים ברשימות החריגים, אלה שיוכלו לקבל כסף ישירות מהחולים. ואולם, בקופות החולים חוששים כי דווקא הוראת משרד הבריאות תחליש את כוחן לנוכח דרישות השכר של הרופאים.

במצב החדש, שבו מחויבות הקופות להכניס כמה שיותר רופאים לרשימה, שאם לא כן משרד הבריאות עשוי שלא לאשר את הביטוח המשלים, הקופות חוששות כי הן יהיו בעמדת נחיתות מול הרופאים. במשרד הבריאות הבהירו אתמול כי לא תהיה פגיעה בחולים אלא בדיוק להיפך, ניסיון לתת לחולים יותר במחיר נמוך יותר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות