אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אדון האשליות" יואשם בהלבנת הון בעשרות מיליונים צילום: באדיבות אתר one

בלעדי לכלכליסט

"אדון האשליות" יואשם בהלבנת הון בעשרות מיליונים

פרקליטות המדינה דחתה את טענותיו של רועי חיון, פעיל שוק ההון לשעבר, שנחשד בהשקעת כספים שנצברו מארגון הימורים לא חוקיים באינטרנט בתחום חיפושי הגז והנפט

30.11.2015, 08:15 | תומר גנון ורוני זינגר

המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה דחתה את טענותיו של איש העסקים ופעיל שוק ההון לשעבר רועי חיון בשימוע שנערך לו במסגרת פרשת "אדון האשליות", שנחשפה לראשונה ב"כלכליסט". המשמעות היא שנגד חיון יוגש כתב אישום על ביצוע עבירות של הלבנת הון בהיקף של עשרות מיליוני שקלים שנצברו מארגון הימורים לא חוקיים באינטרנט. חיון חשוד שהלבין את הכספים על ידי השקעה בתחום חיפושי הגז והנפט.

לפי ראיות שאספו חוקרי היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ), ב־2010 חדרו לתחום המסחר ברישיונות גז ונפט גורמים עבריינים, שהלבינו כספי פשיעה דרך התחום של מסחר ברישיונות חיפוש גז ונפט, ורכישת מניות של חברות העוסקות בתחום בבורסה של ת"א.

אחד החשודים המרכזיים בפרשה היה חיון (32), שאת הונו עשה בתחום הפורקס (מסחר במט”ח). שמו משך את חוקרי המשטרה בשל החשד כי הוא עומד בראש ארגון הימורים לא חוקיים באינטרנט.

רועי חיון, צילום: באדיבות אתר one רועי חיון | צילום: באדיבות אתר one רועי חיון, צילום: באדיבות אתר one

במאי 2013, בתום חקירה סמויה, פתחה המשטרה בחקירה גלויה, וחיון נעצר לשבועיים ביחד עם יד ימינו, גלעד טוגנדרייך. טוגנדרייך נעצר רגע לפני שטס לחו"ל, ובכליו נתפסה מחברת עם עשרות שמות של מהמרים לכאורה וסכומי החוב שלהם, בהם איש העסקים ג'קי בן זקן ומתווך ני"ע איתן אלדר.

בהמשך התחקו החוקרים אחר העברות הכספים לחשבונות הקשורים לחיון בארץ ובחו"ל, מה שהוביל אותם למעורבותו בתחום הגז והנפט.

כך על פי החשד, חיון רכש מניות של חברת הכשרה אנרגיה (שהחזיקה ברישיונות החיפוש שרה ומירה) בסכום של כ־3.7 מיליון שקל, ומכר אותן בהמשך תמורת 17.6 מיליון שקל.

במקרה נוסף, חיון השתמש על פי החשד באיש קש כדי לתווך בעסקה להעברת 10% מרישיון חיפוש הגז והנפט שרית מחברת לפידות חלץ לחברת ספן. הרישיון נרכש ב־1.43 מיליון שקל בתוספת מע"מ, ונמכר ב־1.67 מיליון שקל, כך שהרווח מהעסקה עמד על כ־240 אלף שקל. על פי החשד, איש הקש ביצע את העסקה ואף חתם על מסמכיה ובתמורה חיון קיזז לו חוב הימורים של מאות אלפי שקלים. בשני המקרים החשד הוא שהעסקאות מומנו ברווחי הימורים לא חוקיים, כך שמדובר לכאורה בהלבנת הון.

מהפרקליטות נמסר: "נערכו שימועים והוחלט להגיש כתב אישום נגד מספר חשודים. לא נוכל למסור פרטים נוספים בשלב זה".

עוה"ד גיורא אדרת, דוד ליבאי ורונן רוזנבלום המייצגים את חיון מסרו: "נמסרה הודעה על דחיית הטענות, ואנחנו במגעים עם הפרקליטות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות