אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הראל ויזל: "אני לא חושב שאנחנו במיתון. יש סיכוי שאנחנו בהאטה אבל לא מיתון" צילום: עמית שעל

הראל ויזל: "אני לא חושב שאנחנו במיתון. יש סיכוי שאנחנו בהאטה אבל לא מיתון"

מנכ"ל ומבעלי קבצת פוקס בוועידת הקניונים: "בתחילת אוקטובר היתה ירידה במכירות, אבל כעבור שבועיים כשקצת נרגע והתחיל גשם החיים חזרו למסלולם". עופר שחטר, מנכ"ל חברת פרומול: "הראל ויזל יודע לעשות מהלכים נכונים וממשיך לצמוח, אבל יש את הרשתות מהפריפריה שיותר קשה להן"

30.11.2015, 13:21 | אורנה יפת

"אני לא חושב שאנחנו במיתון. יש סיכוי שאנחנו בהאטה אבל לא מיתון", כך אמר הראל ויזל, מנכ"ל ומבעלי קבוצת פוקס בפאנל בנושא קניונים ומסחר בוועידת הקניונים העשירית שמתקיימת באילת. "בימים ראשונים של אוקטובר הייתה ירידה במכירות וכעבור שבועיים שקצת נרגע והתחיל גשם החיים חזרו למסלולם".

לבכירי הקניונים בוודאי לא נוח להודות במיתון ולדברי ארנון תורן, מנכ"ל קניוני עזריאלי, "כל הזמן אומרים שיש פה מיתון. כבר שנים רבות מדברים על מיתון אבל במציאות, רשתות בינלאומיות מגיעות מחו"ל ופותחות חנויות, קניונים נבנים ויש צמיחה גדולה מאד בפעילות. מפעם לפעם יש חודשים בהם הפעילות קטנה ויורדת, אבל זה חוזר. הסך הכל רחוק ממיתון".

ארנון תורן, צילום: נמרוד גליקמן ארנון תורן | צילום: נמרוד גליקמן ארנון תורן, צילום: נמרוד גליקמן

מי שדחה את הדברים על הסף היה עופר שחטר, מנכ"ל חברת פרומול, המתמחה בניהול מרכזי מסחר שרבים מהם בפריפריה. בתגובה לדברי תורן, אמר שחטר, כי "יש גם פריפריה שאותה כנראה לא רואים מגג מגדלי עזריאלי. הגדרה של מיתון זה שלושה רבעונים רצופים של האטה. נכון שהראל ויזל יודע לעשות מהלכים נכונים וממשיך לצמוח, אבל יש את הרשתות מהפריפריה שיותר קשה להן. כל מה שאנחנו עושים בשלוש שנים אחרונות, זה להפגש עם שוכרים שבאים אלינו עם דוחות רואי חשבון ומראים לנו שהם לא מרוויחים כסף".

לדבריו, "אנחנו עושים תאטרון בובות להביא אנשים לקניונים והאינתיפאדה השאירה את האנשים בבית והגדילה את המכירות באינטרנט ב-30% בחודשיים האחרונים".

הקניונים סובלים מהירידה בצריכה, ובניסיון למשוך את הלקוחות בחזרה, יצאה קבוצת עזריאלי לפני כחודש במבצע בו חולקו שוברי מתנה בשווי 50 שקלים ללקוחות, בהיקף כולל של 1.5 מיליון שקל. ויזל אמר כי מה שעזריאלי עשו זה מעט מדי. "פעם ראשונה ש-1.5 מיליון שקל עשו כל כך הרבה רעש, כי לא מצפים מקבוצת עזריאלי לדבר כזה", אמר ויזל לתורן. "השוברים שנתתם זה צעד חשוב אבל זה כסף קטן. זה צריך להיות תקציב שבועי שלכם לשוכרים, אז תמשיכו ככה".

איתן בר זאב, מנכ"ל ביג מרכזי קניות אמר כי היזמים לא יפסיקו לבנות והרשתות לא יפסיקו לפתוח חנויות במיקומים טובים. "היחידים שיכולים לעצור את התהליך הזה זה אתם הקמעונאים" אמר בר זאב. "ברגע שאתם נתתם את היד להקמת קניונים - ואני לא נכנס לכמה כסף שילמו לכם לבינוי החנויות ואולי אפילו שילמו לכם דמי שכירות - בסוף אין ספק שכמות המטרים שנפתחים היא הרבה יותר גדולה מהגידול באוכלוסיה. יש ירידה בצריכה והיא תמשיך".

בר זאב אמר כי הקמעונאים לא נלחמים רק בקניונים שנבנים אלא גם "במטרים הרבועים של המסכים בבית". לדבריו, "כיום אין להם אפקט רציני אבל בין 3-5% מהמסחר עובר למסחר און ליין. בארה"ב זה 10-20%. המשמעות של זה רצחנית לגבי כל מי שיושב פה בחדר. מה שיעצור את זה בסופו שלש דבר זה הקמעונאים והבנקים. הם היחידים שיוכלים לעצור את זה, אבל היזמים ימשיכו לבנות. בגלילות אנחנו הולכים לייצר חווית לקוח שעוד לא היתה כמוה במדינת ישראל. בגלילות ברור שמישהו אחר יצטרך לשלם את המחיר. אין שאלה. לחלק מהאנשים שיושבים פה יש חנויות שישלמו את המחיר אבל אין ברירה. זה מה שהולך לקרות. אנשים יפסיקו ללכת למקומות מסוימים כי הם לא יקבלו את החוויה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות