אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תושבי המבורג אמרו 'לא' לאולימפיאדת 2024 צילום: ויקימדיה

תושבי המבורג אמרו 'לא' לאולימפיאדת 2024

תושבי המבורג חיסלו את הרעיון להגיש מועמדות לאירוח אולימפיאדת 2024. במשאל עם שנערך בעיר הצביעו 51.6% נגד הפרויקט המוערך ב-11.2 מיליארד יורו. רק 4 ערים במרוץ לאולימפיאדה ב-2024: לוס אנג'לס, פריז, לוס אנג'לס ובודפשט

30.11.2015, 14:09 | שירות כלכליסט
תושבי המבורג חיסלו את הרעיון להגיש מועמדות לאירוח אולימפיאדת 2024. במשאל עם שנערך בעיר הצביעו 51.6% נגד הפרויקט המוערך ב-11.2 מיליארד יורו (12.5 מיליארד דולר). בעקבות זאת, נותרו רק 4 ערים במירוץ: בודפשט, לוס אנג'לס, פריז ורומא, שיתחרו על הפרס הגדול ביותר בעסקאות הספורט העולמי. זוהי מכה קשה לוועד האולימפי הבינלאומי (IOC), שקיווה שתוצאות משאל העם הגרמני יהיו הפעם חיוביות, זאת לאחר רצף של הפסדים במשאלים דומים בשורה של ערים, ביניהן מינכן.

קראו עוד בכלכליסט

תומאס באך. גרמניה לא אירחה את האולימפיאדה מאז 1972 אז התקיים האירוע במינכן. לפני שנתיים משאל עם במינכן דחה את האפשרות שהעיר תארח את אולימפיאדת החורף ב-2022. , צילום: רויטרס תומאס באך. גרמניה לא אירחה את האולימפיאדה מאז 1972 אז התקיים האירוע במינכן. לפני שנתיים משאל עם במינכן דחה את האפשרות שהעיר תארח את אולימפיאדת החורף ב-2022. | צילום: רויטרס תומאס באך. גרמניה לא אירחה את האולימפיאדה מאז 1972 אז התקיים האירוע במינכן. לפני שנתיים משאל עם במינכן דחה את האפשרות שהעיר תארח את אולימפיאדת החורף ב-2022. , צילום: רויטרס

קשה כעת לראות כיצד יתקיימו המשחקים במולדתו של הנשיא הנוכחי של הוועד, תומאס באך בעתיד הנראה לעין, ובוועד האולימפי אף נאלצו להודות שהתוצאות לא היו "הפתעה מוחלטת". 

התוצאות מצמצמות את אפשרויות האירוח עבור 2024 כבר בשלב מוקדם, ועלולות להגביר את הלחץ על שאר הערים המועמדות לערוך בעצמן משאלי עם בנושא.

ניקולס היל, מנכ"ל ועדת הצעת המועמדות של המבורג 2024 אישר כי ההצעה הגיעה לסוף דרכה. "התוצאות ברורות...זה נגמר, לא נותרו עוד דיונים או חשיבה מחדש". עם זאת, הוא הוסיף כי בעיר קיל, שהייתה מועמדת פוטנציאלית לארח את תחרויות השייט ושימשה כאתר אולימפי ב-1936 וב-1972, הצביעו 65.6% בעד אירוח המשחקים.

"התוצאות הללו הן גלולה שיותר קל לנו לבלוע, אך יש לקבל את ההחלטה הדמוקרטית", הוסיף היל. "ברור כי בלי התמיכה של רוב תושבי המבורג, לא נוכל לזכות באירוח האולימפיאדה ב-2024. אמרנו בעבר כי המועמדות תצליח רק אם יש רצון אמיתי ותמיכה מצד התושבים".

ראש עיריית המבורג אולף שולץ הודה בהפסד והודה כי התוצאות סותמות את הגולל על האפשרות שהעיר השנייה בגודלה באירופה תגיש הצעה לאירוח. "בית המחוקקים ואני עצמי קיווינו לתוצאה אחרת, אך התוצאה ברורה", אמר. "זו החלטה מחייבת".

נשיא הוועד האולימפי של גרמניה אלפונס הורמן הודה גם כן שעליהם "לקבל את בחירת התושבים. אולימפיאדה וגרמניה אינן זיווג מוצלח בשלב זה".

בוועד האולימפי הבינלאומי טענו כי העיר, המדינה והספורט בגרמניה הפסידו "הזדמנות מעולה".

"בהתחשב בדיונים שנערכו בשבועות האחרונים, התוצאות לא מפתיעות", מסר דובר של הוועד.

"העיר תפספס את ההשקעה של הוועד האולימפי בגובה 1.7 מיליארד דולר המיועדים להבטחת ההצלחה של המשחקים, זאת בהשוואה ל-1.2 מיליארד דולר שהמבורג התכוונה להשקיע. זה מובן שהתושבים של המבורג רגישים ביותר בנוגע לתכנית הפיננסית שפרטיה עוד לא הושלמו. יתרה מכך, גרמניה נמצאת במצב שבו היא צריכה לנהל אתגר היסטורי שכולל מספר גבוה של מהגרים שנכנסים למדינה.

"לפיכך, המספר הגבוה של מצביעים בעד, כולל 48.4% בהמבורג ורוב ברור של 65.6% בקיל הוא בעל חשיבות ותומך בעמדת הוועד האולימפי הגרמני לגבי החשיבות של המשחקים האולימפיים".

בוועד הוסיפו וטענו כי הם מצפים לתחרות צמודה בקרב "4 ערים מועמדות מצוינות". היל מהוועדה של המבורג הביע את הדעה שהאירועים האקטואליים האחרונים ונושאים שכלל אינם קשורים עם הפרויקט האולימפי של המבורג השפיעו על התוצאות. הנושאים המדוברים נעים החל ממשבר הפליטים באירופה ועד לסערה התקשורתית סביב השערורייה בהתאחדות הכדורגל הגרמנית, וכמובן, הפיגועים בפריז, שאחד מהם התרחש מחוץ למשחק הידידות בין צרפת וגרמניה.

"משאל העם נערך במצב יוצא דופן עבור הספורט ועבור החברה, אבל עלינו לחיות עם זה, וזה המצב", אמר היל.

הקמפיין בעד אירוח האולימפיאדה גייס 3.2 מיליון יורו (3.4 מיליון דולר). אולם בסופו של דבר זה לא הספיק כדי לפצות על האירועים המדכאים והמטרידים שהטילו צל על אירופה בימים האחרונים.

הדחייה היוותה אכזבה גדולה עוד יותר מכיוון שסקר של 4,000 אנשים שפורסם זמן קצר לאחר סגירת הקלפיות הצביע על ניצחון של המצדדים.

גרמניה לא אירחה את האולימפיאדה מאז 1972 אז התקיים האירוע במינכן. לפני שנתיים משאל עם במינכן דחה את האפשרות שהעיר תארח את אולימפיאדת החורף ב-2022.

מארחת אולימפיאדת 2024 תיבחר בפגישה של הוועד האולימפי בלימה בספטמבר 2017.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות