אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מורים בישראל מרוויחים פחות מעמיתיהם במקסיקו או בטורקיה צילום: סי די בנק

מורים בישראל מרוויחים פחות מעמיתיהם במקסיקו או בטורקיה

ישראל נמצאת במקום השמיני מהסוף בקרב מדינות ה-OECD בשכר המורים; בבתי הספר העל יסודיים, מורים בישראל משתכרים כרבע מאשר בלוקסמבורג וכשליש ממורים בגרמניה

01.12.2015, 15:49 | מעין מנלה
מורים בישראל משתכרים פחות ממורים במקסיקו, טורקיה או סלובניה. למעשה, ישראל נמצאת במקום השמיני מהסוף מבין 36 מדינות ה-OECD כאשר מדובר בשכר המורים, כך לפי דו"ח החינוך ל-2015 אשר פרסם הארגון.

קראו עוד בכלכליסט

המדינה בארגון ה-OECD בה שכר המורים הוא הגבוה ביותר היא לוקסמבורג, שם מורים בבתי הספר העל יסודיים מרוויחים שכר שנתי התחלתי של 79,920 דולר. בישראל לעומת זאת שכרם של מורים בבתי הספר העל יסודיים מתחיל ב-19,917 דולר, נמוך משמעותית מהממוצע במדינות הארגון, שעומד על 31,013 דולר בשנה.

השכר בהוראה עולה עם הוותק אך גם לאחר 15 שנות ניסיון המורים בישראל משתכרים הרבה פחות מעמיתיהם במרבית המדינות המפותחות. לשם השוואה, בארה"ב מורה בבית ספר על יסודי עם 15 שנות ניסיון משתכר 60,965 דולר בשנה ומקבילו בישראל משתכר 28,715 דולר בשנה בלבד, פחות ממחצית.

המדינות בהן מורים משתכרים פחות מאשר בישראל הן (בסדר יורד) יוון, צ'ילה, צ'כיה, קולומביה, פולין, אסטוניה, סלובקיה והונגריה. בהונגריה, שנמצאת בתחתית הרשימה שכר המורים העל יסודיים מתחיל ב-10,647 דולר בשנה.

מערכת החינוך מתחרה עם סקטורים אחרים על מנת למשוך בוגרי אוניברסיטאות מוכשרים ומתאימים. לפי הדו"ח, מחקרים מראים כי השכר ואפשרויות תעסוקה אחרות הם גורמים המשפיעים מאוד על האטרקטיביות של הוראה בקרב אקדמאים. בארה"ב למשל, איכות המורים השתפרה במהלך המיתון הכלכלי מכיוון שאופציות תעסוקה אחרות נסגרו בפני אקדמאים. "השכר ההתחלתי של מורים בהשוואה לשכר המוצע במקצועות אלטרנטיביים אחרים, וצפי הגידול בשכר משפיעים מאוד על החלטת בוגרי האוניברסיטאות לפנות להוראה", נכתב בדו"ח. לכן, מחברי הדוח מציעים למדינות המעוניינות להגדיל את היצע המורים שלהן להגדיל את השכר ההתחלתי וכן לשפר את אופציות ההתקדמות בקריירה של המורים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות



38 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

38.
האם השר בנט מודע בכלל למצב?
מצ"ב המורים עגום, נותנים שעות רבות בהתנדבות, רוכשים ציוד לבית ספר על חשבונם, קונים לעצמם קפה סוכר וחלב, משלמים עבור עצמם ארוחות, משלמים עבור השתלמויות, מעכבים אותם בדרגות, מאלצים אותם לעבוד שעות ללא תמורה... ואני מוסיפה התערבות/מעורבות הורים לא פשוטה. אז מי ירצה לבוא למשרד שאינו נותן גב לעובדיו? הגיע זמן לשינוי, הטבת תנאים והערכה למקצוע!
חוה  |  03.08.18
לכל התגובות