אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זידאן מאמן ריאל מדריד? זה רק עניין של זמן צילום: איי אף פי

זידאן מאמן ריאל מדריד? זה רק עניין של זמן

איך יהיה אחד מגדולי השחקנים בדורו כמאמן: שחקן ענק לשעבר שיתקשה להתמודד עם האגו של השחקנים בחדר ההלבשה, או יותר כמו פפ גווארדיולה?

02.12.2015, 09:05 | אוריאל דסקל

בתקופה ששיחק בריאל מדריד נהג זינאדין זידאן לאכול ארוחות צהריים במסעדות יוקרה ברחבי מדריד. אך הוא לא עינג את עצמו בתבשילים מסובכים ומורכבים, אלא הסתפק בעוף דל תבלינים, לעתים עם אורז ולעתים עם ירקות. "אם אני אוכל יותר מזה, אני אוציא אנרגיות על עיכול ולא על כדורגל", הסביר. "כל אנרגיה שאני מוציא בגלל הצלחת תגרע ממני במגרש".

קראו עוד בכלכליסט

עם הגישה הנזירית הזאת שיחק זידאן על המגרש, ולפעמים נראה כמרחף ללא הוצאת אנרגיה. סגנון המשחק החסכוני שלו אפשר לו לנהל את הקבוצה על המגרש וגם להבקיע או להכריע משחקים בעצמו. עיתונאים מקורבים לזידאן מדברים על "כריזמה שקטה" ו"אוטוריטה טבעית". "כמאמן הוא לא יצטרך להוכיח משהו לשחקנים שלו. הם יעשו מה שהוא דורש מהם באופן טבעי. הוא היה שם, במקומם, הוא יודע בדיוק מה הם צריכים, והם יודעים בדיוק מי הוא. הם פשוט יעשו מה שהוא דורש", אומר עיתונאי המקורב לזידאן. אם כן, האם זידאן יכול להיות "הפפ גווארדיולה של ריאל מדריד", כלומר השחקן לשעבר במועדון שיעביר את רוח המועדון בשלמותו לקבוצה הבוגרת בזכות מוסר עבודה וכריזמה?

ההשוואה לפפ במקום. מלבד העובדה שזידאן הלך להשתלמות אצל המאמן הקטאלני בבאיירן מינכן וצפה בשלושה אימונים מקרוב (ושוחח שעות עם פפ), קיבל עליו הצרפתי את תפקיד מאמן ריאל מדריד ב', כמו התפקיד שלקח פפ כשחזר למועדון. עם זאת, שלא כמו פפ שעלה לליגת המשנה עם ברצלונה ב' בעונתו הראשונה, זידאן לא ממש הצליח עם ריאל קאסטייה בליגה השלישית. היו לכך סיבות שכולן עשויות ללמד על זידאן כמאמן. ועל איך הוא יהיה כשיגיע זמנו להחליף את מאמן ריאל מדריד.

בטוני ואני

 

כמו רבים מהמאמנים החדשים באירופה, הוא "מאמן לפטופ" — יושב בחדרו אחרי אימון ומנתח את האימון ואת היריבה הבאה עם קליפים וסטטיסטיקות. הוא עושה זאת עם עוזרו דויד בטוני, חברו הטוב מימיו בקאן. בטוני וזידאן מכירים מ־1988, ובעבר התחרו זה בזה במירוצי מכוניות מאולתרים בדרום צרפת. בטוני (פורד פיאסטה) וזידאן (רנו קליאו) עברו למכוניות טובות מאלה מאז ולא נפרדו במשך הקריירה שלהם. בטוני אמנם לא הגיע אפילו לחצי אחוז מההישגים המקצועיים של זידאן, אך זידאן תמיד שמר אותו קרוב אליו. כשהגיע ליובנטוס, למשל, ביקש מהקבוצה האיטלקית למצוא לבטוני חוזה עם קבוצה חצי מקצוענית באזור טורינו. "דווי" הוא הצלע החביבה מהשניים. אם זידאן הוא הקצין הסמכותי, השקט והמקצועי, בטוני הוא הרס"פ שעובד קרוב עם השחקנים. "אני לא יכול להיות רך עם השחקנים. הם צריכים להקשיב לדברים שהם לא רוצים לשמוע", הסביר זידאן.

זידאן לומד בקורס המאמנים הצרפתי הבכיר ביותר שנמשך שלוש שנים, ובגללו נכנס לצרות בירוקרטיות מול התאחדות הכדורגל הספרדית, שבה יש קורס מאמנים מקוצר לשחקנים לשעבר. הכוכב לשעבר של מונדיאל 1998 משתמש גם במנטורים כמו גי לאקום, שמכיר אותו מאז היה נער. הוא דחה הצעה מבורדו להיות המאמן הראשי כדי להישאר בריאל כמאמן הקבוצה השנייה ונאלץ להתמודד עם שחקנים טובים שעוזבים. הוא גם מתמודד לא רע עם ההנחתות של ההנהלה, שאילצה אותו לקבל את מרטין אודגארד, הקשר הנורבגי המחונן בן ה־16.

הסיפור עם אודגארד עשוי להסביר מדוע זידאן יכול להתמודד עם פרס טוב יותר מכל מאמן אחר. הקבוצה שלו נפגעה מהצטרפות הקשר הנורבגי שהובא במשכורת עתק ולא התאמן איתה, כי לפי החוזה שלו התחייב להתאמן חמש פעמים בשבוע עם הקבוצה הבוגרת. המצב הזה לא מצא חן בעיני זידאן כי הוא פגע בכימיה הקבוצתית, אבל הוא הצליח למצוא לקשר מקום במגרש, וכרגע העניינים די זורמים.

טורה האוגשטאד, בלוגר נורבגי שצפה בכל המשחקים של אודגארד ב"קאסטייה", אמר ל"פור-פור-טו" שזידאן "הצליח למצוא מקום לאודגארד עם גמישות. זה עובד טוב".

זידאן. יושב עם לפטופ ויש לו רס"פ, צילום: איי אף פי זידאן. יושב עם לפטופ ויש לו רס"פ | צילום: איי אף פי זידאן. יושב עם לפטופ ויש לו רס"פ, צילום: איי אף פי

מתאים את עצמו

 

זידאן רוצה שהקבוצה שלו תשחק כדורגל התקפי. "אני רוצה שהקבוצה תשחק כדורגל מבוסס מסירות שבנוי על הרחבת ההתקפה ובנייה סבלנית מאחור", הסביר בראיון ב־2013. עם זאת, הוא גם ידע לשנות את הטקטיקה שהשחקנים הטובים ביותר שלו הושאלו. "גם כשחקן זידאן היה עם הבנה של חשיבות הקולקטיב בכדורגל", הסביר לאקום. "במגרש, כשחקן זה בא לו אינטואיטיבית אבל גם אז הוא ידע להוציא את המיטב משחקנים פחות מוכשרים שאיתו".

זידאן תפקד גם כמנהל המקצועי של ריאל מדריד בתקופת ז'וזה מוריניו ואחרי פרישתו ממשחק היה היועץ של הנשיא פלורנטינו פרס. הוא נמצא בריאל בעיקר בגלל פרס, שבו הוא רואה דמות אב. "הוא הסיבה שאני כאן", הסביר ב־2013. "בלעדיו לא הייתי זוכה בלה נובאה (אליפות אירופה התשיעית בהיסטוריה של המועדון), ואני רוצה להחזיר לו על האמונה שלו בי כמאמן". בקיץ אמר בראיון, אחרי שמינו את רפא בניטס למאמן, ש"אם היו מציעים לי את תפקיד המאמן הראשי הייתי לוקח".

אנצ'לוטי בטוח שזידאן מתאים. "יש לו קורות חיים נדירים כשחקן והוא צובר כעת ניסיון כמאמן", אמר לרדיו RMC. "יש לו כל האיכויות כדי להיות מאמן פנטסטי. כריזמה, אישיות, ניסיון. ובעתיד הוא יהיה המאמן של ריאל או קבוצה אחרת. אני בטוח שהוא יהיה מאמן מוצלח".

כרגע פרס מגן על מעמדו של רפא בניטס. אחרי התבוסה הביתית לברצלונה והשמועות שפורסמו בעיתונים כינס פרס מסיבת עיתונאים דרמטית והודיע בה שבניטס המאמן והוא לא יפוטר. הוא גם תקף את האוהדים ואת התקשורת והסביר שיש גורמים שמנסים לחתור תחת המועדון ולפגוע בו. אבל האמת היא שבניטס לא פופולרי מאוד בקרב השחקנים — בייחוד מאוד לא מתחבר לכריסטיאנו רונלדו. עוד מההתחלה היו היחסים בין בניטס לרונלדו עכורים, לאחר שבניטס אמר שרונלדו "הוא אחד מהשחקנים הכי טובים בעולם", ולא "הכי טוב בעולם". "זה אולי נשמע מגוחך, אבל באווירה עמוסת אגו כמו בחדר ההלבשה של ריאל מדריד, אלו דברים שיכולים להרוס מערכות יחסים", אומר עיתונאי שמסקר את הקבוצה. "אתה לא אומר לרונלדו שהוא רק אחד הטובים. כשרונלדו הוא שחקן שלך, הוא הכי טוב בעולם, ואתה צריך להראות לו את התמיכה הזאת. היא חשובה לו מאוד".

בניטס גם לא הצליח למצוא את האיזון הטקטי הרצוי — אגב, בעיקר בגלל לחצים של פרס, שרוצה שכל הכוכבים הגדולים ישחקו, בלי קשר ליכולותיהם. זידאן, שלא ממש סומך על עיתונאים אבל יודע אילו מהם להפעיל לטובתו, אמר אחרי מסיבת העיתונאים שהוא אינו בונה על התפקיד של בניטס. "אני המאמן של קאסטייה, ובניטס מאמן הקבוצה הראשונה", אמר. "אני אשאר עם המועדון כמאמן של קאסטייה. וחוץ מזה, בתום העונה שעברה עדיין הרגשתי שחסר לי משהו כדי להיות המאמן הראשי".

פרס וזידאן. "אני כאן בזכותו", צילום: פרס וזידאן. "אני כאן בזכותו" | צילום: פרס וזידאן. "אני כאן בזכותו", צילום:

חזון עסקי ללא מקצועי

 

לריאל מדריד יש חזון עסקי אדיר, אבל בכל הקשור לכדורגל ולחזון מקצועי כשלה המערכת בניהולו של פרס. אין "סגנון של ריאל מדריד", הכל מבוסס על יכולות אישיות של כוכבים גדולים וסגנון ניהול של מאמן. שלא כמו ברצלונה, שמתבססת על שיטתיות טקטית, סגנון שזורם בכל עורך במועדון ושחקני בית, ריאל מדריד בבלאגן סגנוני, טקטי, ובוחרת שחקנים ומאמנים ללא חזון ספורטיבי.

פרס גם עשה מאמצים כבירים יותר כדי לשמר את כוחו כנשיא ריאל מדריד מלהצמיח קבוצה אורגנית. הוא שינה את החוקים של המועדון כדי שהוא יוכל להיות המועמד היחיד לנשיאות. על פי החוקים כיום, לאחר השינויים של פרס, צריך להיות חבר מועדון יותר מ־20 שנה כדי לרוץ לנשיאות ובעל הון עצמי ששווה ערך ל־15% משווי הנכסים של המועדון.

פרס צפוי להישאר נשיא עד שלא יוכל לשמש בתפקיד עוד. לפי האנשים המקורבים אליו, מינויו של זידאן, הבן האהוב של פרויקט הגאלקטיקוס (הכושל בסך הכל) הוא "זריקה אחרונה של הקוביות". אם לא יצליח זידאן כמאמן ריאל מדריד, פרס באמת לא יוכל להמשיך להיות נשיא. זידאן הוא כנראה המאמן הבא, וככל הנראה הוא האפשרות האחרונה של פרס. והיו בטוחים, זידאן יודע זאת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות