אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ראש מטה הדיור: "בשנה הקרובה נראה קפיצה בהיקף התחלות הבנייה" צילום: עמית שעל

ראש מטה הדיור: "בשנה הקרובה נראה קפיצה בהיקף התחלות הבנייה"

לדברי אביגדור יצחקי מטרת מטה הדיור היא להמשיך במכרזי המחיר למשתכן שמאפשרים לשווק דירות בהנחות משמעותיות, אך זהו פיתרון זמני. הצעד הבא הוא להגיע להתחלות בנייה של 80-90 אלף יחידות דיור בשנה - ובכך לייצר ירידת מחירים טבעית

02.12.2015, 10:46 | דותן לוי

אנחנו מנסים לתכנן קדימה כך שיהיה לנו מענה לטיפול בדיור למשך 20-30 שנה, כך אמר יו"ר מטה הדיור במשרד האוצר אביגדור יצחקי בוועידת הנדל"ן של מרכז הבנייה הישראלי. יצחקי התייחס לשינויים הצפויים בענף ואמר כי תוכנית מחיר למשתכן שיצאה לדרך היא פתרון ביניים בלבד. "בנינו תוכנית ביניים שנקראת מחיר למשתכן שמאפשרת לשווק דירות בהנחות משמעותיות, המטרה היא להגדיל משמעותית את היצע הדירות בישראל בתקופה של השנה-שנתיים הקרובות ולגרום למצב שיהיה כאן שוק שפוי. רמת הביקושים עצומה ואני חושב שבאמצע 2017 ניתן יהיה לראות יציבות של המערכת ולהביא אותה למצב שהכל מתוכנן לתקופה ארוכה של 20-30 שנה".

קראו עוד בכלכליסט

יצחקי התייחס בהמשך למורכבות של מערכות התכנון והביצוע, "זו מערכת שיש בה המון אינטרסים ויש בה קונפליקטים ושיטות שונות לעשות את הדברים אנחנו בתקופה שמתאפיינת בגידול של כלל האוכלוסיה ובעיקר לאוכלוסיית הגיל השלישי ולכולם צריך למצוא פתרונות מגורים. אנחנו מקווים שבשנה וחצי הקרובות נצליח להביא למלאי תכנוני גדול, לשווק קרקעות בהיקפים שלא היו כאן עד כה. השנה נראה התחלות בנייה של 53 אלף יח"ד (לעומת כ-44 אלף יח"ד ב-2014, ד"ל) שזו קפיצה משמעותית אבל נצטרך להגיע ל-80 ו-90 אלף יח"ד בשנה".

אורן הוד מנכ"ל אפריקה ישראל מגורים אמר בהמשך לדבריו של יצחקי כי מי שחי בעולם הנדל"ן לא מסתכל על שנה שנתיים אלא על עשור לפחות". פרסמנו תוכנית חומש שחשופה לציבור, מה שאנחנו צריכים לעשות - אנחנו יודעים, אבל בסופו של יום יש את מקבלי ההחלטות, אנחנו פוגשים שם אנשים מוכשרים אבל לא פעם המערכת חוסמת".

יצחקי. לא פעם המערכת חוסמת, צילום: נמרוד גליקמן יצחקי. לא פעם המערכת חוסמת | צילום: נמרוד גליקמן יצחקי. לא פעם המערכת חוסמת, צילום: נמרוד גליקמן

עו"ד ענת בירן המתמחה בתכנון ובנייה התייחסה לחוסר הוודאות בענף, "אין מצב כזה דבר בטוח בכל מה שקשור לתכנון ובנייה וזה לא קשור רק לרצף שלטוני. גם כאשר יש תב"ע בתוקף היא נתונה לפרשנות ויזמים לא תמיד רוצים להגיע לבית משפט ולריב עם הרשות. ברמת השרון למשל יצא היתר בנייה לפי תב"ע בתוקף אבל אחרי שיצא היתר תושבים התחילו לנדנד ויצא מכתב מהרשות שמבקש מהיזמים להסביר למה ההיתר הוא חוקי, זה הגיוני?".

יצחקי התייחס גם לדרך קבלת ההחלטות ואמר, "אני יושב בועדה הארצית ונתקל בחוסר רצון לקבל החלטות, יש נושאים שההכרעה בהם נדחית ב-7 שנים. מה הבעיה לקבל החלטה? צריך להחליט ולעמוד מאחורי ההחלטה ורק אז להגיע לתוצאות. אני לא אופטימי. הנושא של רצף שלטוני הוא לא המכריע בעיני".

אריאל רוזנברג מנהל בכיר במכרזי שיווק לדיור במשרד השיכון והבינוי אמר: "היתרון הגדול בממשלה האחרונה הוא שיש את מטה הדיור שמאגד את כל הגופים בתחום, ויש דמויות כמו אביגדור שדופק על השולחן כדי שיקבלו החלטות וזה לא קרה קודם לכן. בתקופה של מחיר למשתכן שרצו לשווק במסגרת קריטריונים היה ויכוח אין סופי שנבע משיקולים פוליטים וזה עיכב את התוכנית שנה-שנתיים. במשך 5 שנים יצאו כמה מאות יח"ד והשוק המתין, היזמים איבדו את האמון בממשלה ובצדק".

רוני בריק סגן נשיא התאחדות בוני הארץ התייחס לתוכנית מחיר למשתכן ואמר כי רק 3% מהזכאים יקבלו דירה והיתר ימתינו, כך שיש בכך סיכון ששוק הדיור יקפא לשנים. עוד אמר בריק כי יש להסדיר את נושא ההגרלות במכרזים באופן מיידי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
מר יצחקי - קרא בפנים זה חשוב
מר יצחקי איך בדיוק יהיו התחלות בניה בשנה הבאה - אם אתם לא מסוגלים לקדם תוכנית בניה של 4000 יח דיור בנחלת יהודה צפון התוכנית כבר 5 שנים אחרי התנגדיות , אז איך בדיוק תקדמו תוכניות תן לאחד מעוזריך לבדוק תוכנית רצ 50-51-1 ןתראה שאני צודק צריך לזעזע את הפקידים שלא עושים כלום לעזור להגדלת התחלות הבניה . פשוט אפסים חשבתי שכחלון ואתה תצליחו יותר אך לצערי זה לא המצב בדוק בבקשה .
רפי  |  02.12.15
4.
הפיתרון הוא לבטל לחלוטין את וועדות התכנון והבניה המקומיות והמחוזיות
הבעיה העיקרית בתחום הבניה בארץ היא ועדות התכנון והבניה. הן מתנהלות להן בעצלתיים, ואף פעם אי אפשר לדעת אם הבקשה תתקבל או לא אחרי שהושקעו בה כבר מאות אלפי שקלים בתכנון ובמנהלות. הן גם אינו תורמות לתכנון העירוני שכן הקריטריון העיקרי לאישור או אי אישור בניה רוויה הוא שוחד לחברי הוועדה. לכן צריך לבטל לחלוטין את הוועדות האלה, ובמקומן לקבוע בחוק מה מותר ומה אסור לאדם לבנות על הקרקע הפרטית שלו. מי שבונה על פי החוק לא יצטרך היתר בניה כלל, ומי שלא יהיה אפשר להרוס לו בדיעבד בדיוק כמו שהורסים היום למי שבונה ללא היתר (למעט ערבים ומתנחלים).
אלון  |  02.12.15
3.
פרשנות
מה שהוא רוצה לומר זה כך: בשנה הבאה אני כבר לא אהיה כאן כי אתקדם לג'וב המרופד הבא. בשנה הבאה כנראה יהיו בחירות ולך תדע מה יהיה אחריהן. בשנה הבאה אמצא מישהו להפיל עליו את הכשלון של התכנית. עד השנה הבאה אתם תשכחו את ההבטחות שלי ואני אוכל להמשיך למכור לכם בלופים. קאפיש?
מומי , ארץ הבלופים של השקרן והקיסרית  |  02.12.15
לכל התגובות