אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"ראיתי הרבה קבלנים שזכו במחיר למשתכן ולא היה לי רצון להציע להם מימון" צילום: אוראל כהן

"ראיתי הרבה קבלנים שזכו במחיר למשתכן ולא היה לי רצון להציע להם מימון"

לדברי מנהלת סקטור נדל"ן בבנק ירושלים התמחור בפרויקט הדגל של המדינה מותיר את הקבלנים עם רווח נמוך מדי; היזם אלי אביסרור: "התוכנית הזו תיצור שכונות נחותות שילוו אותנו לעולמים"

02.12.2015, 12:19 | דותן לוי

"בפרויקטים של מחיר למשתכן אין סיכוי שהיזמים שיזכו יעברו את ה-10% רווחיות וזה מעט בהשוואה ל-15% רווחיות שאנחנו דורשים היום. בגלל שסיכוי מכירה הוא מאד גבוה אני מניחה שזה סביר, יחד עם זאת התמחור הוא מאד צפוף ואנחנו נבחן בכל פרויקט מיהו היזם או הקבלן והאם הוא יכול לעמוד בכך. בינתיים ראינו הרבה קבלנים שזכו שלא היה לי כנציגת הבנק רצון להתקשר ולהציע להם מימון", כך אמרה איילת רוסק מנהלת סקטור נדל"ן בבנק ירושלים בפאנל שהתקיים בנושא מחיר למשתכן בעיר הנדל"ן שקיים מרכז הבנייה הישראלי באילת.

קראו עוד בכלכליסט

אחת הסוגיות המרכזיות שעלו בפאנל היא האם היזמים והקבלנים שזכו במכרזים במחירים נמוכים יוכלו לסיים פרויקטים והאם האיכות שלהם תהיה ירודה יותר מבניה רגילה. היזם אלי אביסרור אמר בהקשר זה, "לא הגיוני ששכונה שלמה תהיה לזכאים, אנחנו מייצרים שכונות נחותות וזה ילווה אותנו לעולמים. עם כל הכבוד לאופוריה כאילו גילו את אמריקה התוכנית הזו היא לא הפיתרון הנכון".

עדיאל שמרון מ"מ מנהל רשות מקרקעי ישראל התייחס לצפי השיווקים במסגרת מחיר למשתכן, "אנחנו נמצאים במצב שיש באוויר כ-14 אלף יח"ד ועד סוף השנה יהיו 20 אלף יח"ד וכן זה נכון שאנחנו נוציא גם השנה הרבה יח"ד בדצמבר כי אנחנו מלחיצים את עצמינו ופועלים כמו חברה עסקית שסוגרת שנה. ההפרש בין השיווק לבין המכרזים שנסגרים בפועל הוא 7%-8% ועד סוף 2016 נשווק 40-50 אלף יח"ד".

עדיאל שמרון, צילום: ענר גרין עדיאל שמרון | צילום: ענר גרין עדיאל שמרון, צילום: ענר גרין

השמאי הממשלתי טל אלדרוטי דיבר על ההשפעה של המכרזים על השוק, לדבריו, "כאשר ממשלה מתערבת בשוק יש לזה מחיר, היא פותרת בעיה אחת ובו זמנית יוצרת בעיות חדשות. אני חושב שכל ממשלה לומדת מטענות קודמותיה, הממשלה הזו מוציאה כסף מהכיס כאשר העיקרון המנחה הוא להוריד את המחירים ומהר ולדאוג שההנחה תגיע לצרכן הסופי. ניתן לצפות ולהניח שאם תהיה מסה קריטית של דירות במחיר למשתכן זה צפוי להשפיע. בשני הרבעונים האחרונים ראינו שנוצרה מערבולת והייתי ממליץ לא לייחס להם חשיבות יתרה, הממשלה באה והנחיתה מכה וזה יצר גל הדף שגרם לשוק להתנהל באופן שלא הורגלנו בו".

רוסק הוסיפה: "אנחנו רואים את העבודה של הממשלה ואת המכרזים שיוצאים אבל אנחנו לא צופים שנראה את ההשפעה שלהם ב-2016, זה גם מאד תלוי בקצב שהפרויקטים יצאו לפועל".

היזם יוסי אברהמי, "אני מברך על היוזמה של מחיר למשתכן אבל אני עוד מבולבל ממע"מ אפס. מחיר למשתכן זו תוכנית שנשמעת טוב אבל השאלה היא מתי זה באמת יתן מענה לרוכשים וישפיע על השוק. אני מקווה שהרוכשים לא יתבלבלו מקצב השינויים שמתבצע".

יוסי אברהמי. אני מקווה שהרוכשים לא יתבלבלו , צילום: יאיר שגיא יוסי אברהמי. אני מקווה שהרוכשים לא יתבלבלו | צילום: יאיר שגיא יוסי אברהמי. אני מקווה שהרוכשים לא יתבלבלו , צילום: יאיר שגיא

אביגדור יצחקי ראש מטה הדיור, "אם לא ניערך לייצור דירות באמצעות השוק הפרטי המדינה תידרש להתחיל לבנות דירות ואני לא יודע מאיפה היא תביא את הפועלים. המחירים הם התוצאה. אנחנו מדברים על ירידה של 80% במשקיעים מבין הרוכשים של דירות חדשות, זה טוב כי פשוט אנשים מתחרים על הדירות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות