אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הספונסריות הראשיות של פיפ"א דורשות "פיקוח עצמאי" על הרפורמות בארגון צילום: איי אף פי

הספונסריות הראשיות של פיפ"א דורשות "פיקוח עצמאי" על הרפורמות בארגון

אדידס, מקדונלד'ס, קוקה קולה, ויזה ואנהאוזר בוש דורשות "שקיפות, לקיחת אחריות, כבוד לזכויות אדם, מהימנות, מנהיגות ושוויון מגדרי שהינם מהותיים לעתיד פיפ"א"

02.12.2015, 23:28 | שירות כלכליסט

חמש ספונסריות של פיפ"א דורשות מהוועד הפועל לבצע "פיקוח עצמאי" על הרפורמות המתבצעות בארגון. פיפ"א נמצאת בעיצומה של שערוריית שחיתות מאז שהרשויות בארה"ב הגישו כתבי אישום נגד 14 בכירים בחודש מאי האחרון. מאחורי המכתב עומדות אדידס, מקדונלד'ס קוקה קולה, ויזה ואנהאוזר בוש.

קראו עוד בכלכליסט

דוברת מטעם פיפ"א מסרה בתגובה כי לספונסריות יהיו "תפקיד חשוב בהליך הרפורמות". הנשיא המושעה של פיפ"א ספ בלאטר מכחיש את האשמות נגדו, אך בספטמבר נודע כי הוא עומד במרכזה של חקירה פלילית בשוויץ, שהחלה במקביל לחקירה האמריקאית.

סמל הספונסרשיפ של מקדונלד סמל הספונסרשיפ של מקדונלד'ס | צילום: רויטרס סמל הספונסרשיפ של מקדונלד

מישל פלטיני, מי שנחשב עד לא מזמן ליורשו הכמעט ודאי של בלאטר, הושעה גם כן ועומד בפני הרחקה אפשרית מעולם הכדורגל. השערורייה פרצה במאי, אז פשטה המשטרה על בית מלון יוקרתי בציריך ועצרה שבעה בכירים בארגון. המעצרים נערכו לבקשת הרשויות האמריקאיות.

ארה"ב הגישה כבר כתבי אישום נגד 14 בכירים בעבר ובהווה בפיפ"א ומנהלים בחברות שיווק באשמת "שחיתות פושה, סיסטמתית ומושרשת", זאת בעקבות החקירה שבה פצח ה-FBI.

"אנחנו יודעים שאתם, חברי הוועד הפועל, תשקלו בקרוב רשימה של רפורמות המיועדות לחיזוק המינהל בפיפ"א", נכתב במכתב של הספונסריות. "שקיפות, לקיחת אחריות, כבוד לזכויות אדם, מהימנות, מנהיגות ושוויון מגדרי הם מהותיים לעתיד פיפ"א. הרפורמות יכולות להציב את המסגרת הנכונה למאפיינים אלה, אך יש צורך גם בשינוי תרבותי".

לספונסריות הובטח במקור מקום בוועדת הרפורמות של פיפ"א, אך בסופו של דבר הוצעו להם מושבים בוועדת ייעוץ שעוד לא גובשה. דוברת פיפ"א הדגישה כי הדעות של הספונסריות יישמעו: "אנחנו שותפים לתשוקה שלהן למשחק ומחויבים לעבוד איתן כדי לאמץ שינויים חיוביים על מנת שנוכל לעמוד במשימה שלנו לקדם את הכדורגל ברחבי העולם", הדגישה.

קונגרס מיוחד של פיפ"א מתכונן להתקיים ב-26 בפברואר, ובו ייבחר הנשיא הבא וכן תתקיים הצבעה על חבילת הרפורמות שניסח מנהל הוועד האולימפי לשעבר, פרנסואה קרארד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות