אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התיקון שישחרר 8 מיליארד שקל צילום: דוברות המפלגה כולנו

התיקון שישחרר 8 מיליארד שקל

יו"ר ועדת הרפורמות מוביל שינוי בחוק שישחרר את חברות הבנייה מנטילת ערבויות מהבנקים כנגד רכיב המע"מ שמשלמים הקונים. הדבר צפוי לאפשר לקבלנים להוזיל את מחיר הדירות בכ־3,000 שקל בממוצע

03.12.2015, 08:50 | אמיתי גזית

יו"ר ועדת הרפורמות חבר הכנסת אלי כהן מקדם שינוי בחוק המכר, שעל פי הערכות עשוי לשחרר 8 מיליארד שקל ממסגרות האשראי שמענקים הבנקים לענף הנדל"ן. שחרור הסכום ממסגרות האשראי גם צפוי להגדיל את ההון העצמי הפנוי של יזמי הבנייה ב־1.6 מיליארד שקל, ועל ידי כך אולי לגרום לעלייה במספר התחלות הבנייה. מבחינת הבנקים מדובר בחדשות פחות טובות. התיקון של ח"כ כהן צפוי לגרוע מהם הכנסות שנתיות שמוערכות ב־100 מיליון שקל.

על פי ההצעה שמקדם כהן ישתנה חוק המכר כך שחברות הבנייה לא יתבקשו לקחת ערבות על רכיב המע"מ ממחיר הדירה. ההצעה תעלה בקרוב לדיון בוועדת השרים לחקיקה.

קראו עוד בכלכליסט

אם יצליח כהן לגבש שם רוב כמו שמקורביו משערים שיקרה, תיסלל הדרך לאישורו של התיקון במליאת הכנסת.

בנייה (ארכיון), צילום: כרמית פלר בנייה (ארכיון) | צילום: כרמית פלר בנייה (ארכיון), צילום: כרמית פלר

כיום החוק מחייב כל חברת בנייה להעמיד בטוחה בגובה התשלומים שהיא מקבלת מקוני הדירות, כולל המע"מ, שכמובן מועבר לרשויות המס בהמשך. על פי נתונים של התאחדות בוני הארץ היה סכום הערבויות הכולל שהעמידו הבנקים לקבלנים בשנת 2014 מתוקף חוק המכר 52 מיליארד שקל, ומתוכו כ־8 מיליארד שקל נועדו לכיסוי רכיב המע"מ. אלא שמע"מ הוא מס, וככזה אינו חלק מתקציב הפרויקט אלא מועבר הלאה לקופת המדינה. למעשה, אם לא יספק הקבלן את הדירה לקונים, יוכלו רשויות המס להחזיר לו את הנתח שקיבלו מהעסקה שלא יצאה לפועל. כלומר אין צורך בערבות לחלק המע"מ, שהרי הוא בידי המדינה ואינו נמצא אצל הקבלן.

הבנקים גובים על הערבות עמלה שעומדת על 0.8% מהסכום, ובמצטבר כ־100 מיליון שקל.

לפי הערכות יאפשר התיקון לבנקים להלוות עוד 8 מיליארד שקל לחברות הבנייה. בקרב הקבלנים יש גם הערכה שתוצאה נוספת של התיקון תהיה הגברת התחרות בין הבנקים על חברות הבנייה, והיא עשויה להוביל את הבנקים להפחית את העמלות, ובהמשך הן יוכלו להגיע לרוכשי הדירות בהוזלה של עוד כמה אלפי שקלים. הקבלנים מעריכים שכבר עם כניסת התיקון לתוקף הם יוכלו להוזיל את מחיר הדירה הממוצעת ב־3,000 שקל.

ח"כ אלי כהן: "הקטנת ערבות המכר על מרכיב המע"מ שאינו נדרש היא צעד מתבקש. הסרת מרכיב המע"מ תקטין את עמלות הבנייה מחד גיסא, ותאפשר להגדיל את מסגרות האשראי לפרויקטים בצורה משמעותית שתיטיב באופן ישיר עם הרוכשים מאידך גיסא".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות