אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יוסי שריד, שר החינוך לשעבר, נפטר בגיל 75 צילום: מיכאל קרמר

יוסי שריד, שר החינוך לשעבר, נפטר בגיל 75

שריד, שהיה ממנהיגי השמאל בישראל במשך עשרות שנים וכיהן כיו"ר מרצ, שר החינוך והשר להגנת הסביבה, מת בתל-אביב. הוא פרש מהפוליטיקה ב-2005, אבל הרבה להתבטא גם אחר כך על הסכסוך הישראלי-פלסטיני ועל סוגיות דת ומדינה, במאמרים, בטורי עיתונות וברדיו

04.12.2015, 22:43 | ynet

שר החינוך לשעבר יוסי שריד הלך הערב (יום ו') לעולמו והוא בן 75. שריד כיהן במשך 32 שנה כחבר כנסת וכשר, תחילה מטעם המערך ולאחר מכן מטעם מרצ. צוות מד"א הוזעק הערב לביתו של שריד בתל-אביב אחרי שהוא איבד את הכרתו, ופרמדיקים ביצעו בו פעולות החייאה ממושכות למעלה משעה - ללא הצלחה. בסופן נקבע מותו.

שריד נולד באוקטובר 1940 ברחובות. אביו יעקב שריד (שניידר) היה מנכ"ל משרד החינוך. בצה"ל שירת שריד בחיל התותחנים ולאחר מכן ככתב צבאי. הוא למד באוניברסיטה לתואר ראשון בספרות ובפילוסופיה ולתואר שני במדעי המדינה.

את דרכו הפוליטית החל כדובר מפא"י ולאחר מכן כעוזר לשר האוצר פנחס ספיר ולראש הממשלה לוי אשכול. ב-1974 הושבע לראשונה כחבר כנסת מטעם המערך והיה חבר בין היתר בוועדת החוץ והביטחון. בכנסת ה-11 פרש מהמערך ועבר לרצ.

 

יוסי שריד ז"ל, צילום: עמית שאבי יוסי שריד ז"ל | צילום: עמית שאבי יוסי שריד ז"ל, צילום: עמית שאבי

 

תפקידו הראשון בממשלה היה בשנת 1992 בממשלת רבין - אז מונה לשר להגנת הסביבה. לאחר יריבות ממושכת עם שולמית אלוני, שעמדה בראש מרצ, נבחר שריד ב-22 בפברואר 1996 ליו"ר המפלגה. בבחירות 1999 הבטיח שריד לבוחריו שלא יצטרף לממשלה עם ש"ס. לבסוף הסכים להיכנס לממשלה לאחר שמנהיג ש"ס אריה דרעי התפטר. בממשלתו של אהוד ברק התמנה לשר החינוך, וגרם למשבר קואליציוני כאשר סירב לתת סמכויות לסגנו מש"ס, משולם נהרי.

עם פרישת מרצ מהממשלה, ב-24 ביוני 2000, התפטר שריד מתפקיד שר החינוך. לאחר כישלונה של מרצ בבחירות לכנסת ה-16 בינואר 2003, פרש מתפקיד יו"ר התנועה, אך נשאר חבר כנסת מטעמה. ב-2005 הודיע על פרישתו מהחיים הפוליטיים.

 

במשך תקופה מסוימת לימד שריד בהתנדבות את מקצוע האזרחות בבית ספר בשדרות. לצד פעילותו החברתית והפוליטית, שלח ידו גם בכתיבה ספרותית. בין ספריו: "פגישה במקום אחר" - שירים (1961), "שירים 2003-2005" (2005) ו"פפיצ'ק - הוא לא ידע את שמו" (2006).

 

בשנים האחרונות כתב שריד מאמרים שפורסמו בעיתונים. לאחרונה שימש כחבר פאנל בתוכנית "המילה האחרונה" בגלי צה"ל.

 

יוסי שריד היה ידוע בלשונו המושחזת, והרבה להתבטא בדבר הסכסוך הישראלי-פלסטיני. "את המלחמה בטרור אי אפשר להפסיק כל עוד הטרור עצמו לא נפסק", אמר בין השאר, "אבל את דרך המלחמה חייבים לשנות: היא צריכה להוליך הישר אל הטרוריסטים, ואסור לה לעבור על גבם של שלושה מיליון פלסטינים. עוד אנחנו מחפשים בשטח פצצות מתקתקות, וכל השטח הופך לפצצה אחת גדולה".

על דת ואמונה אמר פעם: "אני לא מאמין באלוהים המקובל, שיושב בשמיים ומסביבו צדיקים אוכלים בשר לוויתן ושור הבר. אני מאמין במשהו שאולי אפשר להגדיר אותו כאלוהים שבלב, בליבו של כל אדם, אבל לא באלוהים שיושב שם במרומים, מסתכל עלינו ודואג לנו, ואנחנו מטרידים אותו בכל עניין קל ככבד כדי שהוא ייטיב איתנו ויסדר לנו את העניינים כאן. מאלוהים כזה יש לי יותר מדי אכזבות".

 

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, ספדה לשריד: "אבלה וכואבת את לכתו של יוסי שריד, שר, חבר כנסת ומנהיג דגול. יוסי שריד היה חברי משנת 1984, כשעזב את מפלגת העבודה והפכנו שותפים לדרך. מאז הוא ליווה מקרוב אין ספור רגעים משמעותיים בחיי ובדרכי הפוליטית. זוהי אבידה כבירה למדינה כולה, ומעבר לזה, אבידה אישית שמילים לא יוכלו לתאר. יוסי היה מורה דרך, מגדלור של מוסר ואחריות, גדול אוהבי ישראל ומופת של מנהיגות. פנומן של מילים, חד וחריף, שהשמיע קול צלול, ברור, חסר פחד ועקבי.

"כשיוסי עלה לדבר, החדר היה משתתק, וכשהיה מוציא לפועל את תכניותיו, דבר לא עמד בדרכו להישג. יוסי אהב את ישראל ואהב את הישראלים, ואת האהבה שלו הוא תרגם לעבודתו כשר חינוך חברתי, שחילק את התקציבים באופן הוגן והיטיב עם הפריפריה, השקיע במגזר הערבי ובלימודי האזרחות והדמוקרטיה".

"שריד ייצג באישיותו ובעשייתו את דמותה הטובה ביותר של מדינת ישראל: מחנכת, חילונית, דמוקרטית, שוחרת שלום, שוויון ואהבה. שריד הפך את ישראל במו ידיו למדינה טובה יותר בכל תפקיד שמילא, ואנחנו מתחייבים להמשיך לפעול למען אותם ערכים ביתר שאת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות