אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר מקדם חלופות למהלך שיקצץ 40% מקצבאות הפנסיה צילום: עמית שאבי

בלעדי לכלכליסט

האוצר מקדם חלופות למהלך שיקצץ 40% מקצבאות הפנסיה

האוצר בוחן שתי חלופות לקיצוץ מדורג של כ־40% בחסכונות לפנסיה: האחת היא להציע לפורשים קיצוץ חד־פעמי של 20% בחיסכון עם פרישתם, שיבטיח להם קצבה יציבה בהמשך. השנייה היא הגדלת רשת הביטחון של המדינה, שתייתר את הקיצוץ

06.12.2015, 07:02 | שאול אמסטרדמסקי

במשרד האוצר בוחנים חלופות לקיצוץ המתוכנן בפנסיה — כך נודע ל"כלכליסט". כיום נוצר גירעון בקרנות הפנסיה החדשות, שכן הריבית בעולם נמוכה במידה ניכרת מהריבית שנמצאת בשיטת החישוב של הפנסיה. את הגירעון הזה קרנות הפנסיה מכסות על ידי לקיחת כסף מהחוסכים הצעירים והעברתו ליוצאים לפנסיה.

קראו עוד בכלכליסט

כדי להפסיק את הסבסוד הצולב הזה באוצר מקדמים רעיון שלפיו הפנסיונרים יצטרכו לקבל את הגירעון על עצמם, כך שהפנסיה תקוצץ לאורך כל תקופתה בכ־40%. לפנסיונרים תהיה הזדמנות להקטין קיצוץ זה, אם יצליחו מנהלי ההשקעות של הפנסיה להשיג עליו תשואה גבוהה בשוק ההון. מדובר בסיכון גבוה ובתנודתיות גבוהה יחסית בכל שנה.

באגף שוק ההון במשרד האוצר שוקלים מודל חלופי לקיצוץ. על פי המודל החלופי הזה, במקום שכל הפנסיונרים החדשים יהיו בסכנת קיצוץ של כ־40% בפנסיה החודשית שלהם לאורך כל תקופת הפנסיה, יוכל כל פנסיונר לבחור אם הוא מעדיף שהפנסיה שלו תתכווץ מיידית בשיעור של 20%–25% עם היציאה אליה. אם יבחר באופציה הזאת, תובטח לו יציבות יחסית בקצבה החודשית. הפנסיונרים יוכלו לבחור גם תמהיל אחר בתוך המדד שבין יציבות לקיצוץ.

את המודל הזה הציעו האקטוארים של חברות הביטוח השונות בפגישות שנערכו ביניהם ובין אנשי אגף שוק ההון. האוצר שוקל את המודל החלופי בין היתר משום שהחישובים שהוצגו לפניו הראו כי כדי שיעבוד המודל הנוכחי שמציע האוצר, ייאלצו קרנות הפנסיה להשקיע כ־40% מהכסף של הפנסיונרים במניות, שיעור שהוא מסוכן וגבוה מאוד למי שחצו את גיל 60.

ההצעה הזאת נבחנת בימים האלה במשרד האוצר, בד בבד עם עבודתו של צוות בראשות מנכ"ל המשרד שי באב"ד המקדם את הרעיון לפרוס מחדש את רשת הביטחון הממשלתית לקרנות הפנסיה. מדובר באגרות חוב שהמדינה מנפיקה אך ורק לקרנות הפנסיה, המבטיחות כי שליש מהכסף של החוסכים יקבל ריבית ידועה מראש של 4.86% בשנה.

הצוות של מנכ"ל האוצר בוחן הצעה להגדיל את היקף אגרות החוב שמנפיקה המדינה לקרנות הפנסיה, כך שפנסיונרים וחוסכים מבוגרים יקבלו הגנה על חלק גדול מהכסף שלהם, והקיצוץ הצפוי בפנסיה יתייתר מעצמו.

צוות זה אמור להציג את המלצותיו עד סוף מרץ 2016, אך סביר להניח שמנכ"ל האוצר יאיץ את העבודה בשל האיום של יושב ראש ההסתדרות אבי ניסנקורן. ניסנקורן מאיים להשבית את המשק אם לא ייעצר הקיצוץ בפנסיות.

ממשרד האוצר לא התקבלה תגובה עד לסגירת הגיליון.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

129 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

126.
אלטרנטיבה יחידה - קביעת פנסיה תקציבית בגובה שכר ממוצע במשק!!! וזה מספיק!!!!
לא יתכן שאלה שיוצאים לפנסיה תקציבית מקבלים 20 - 30 אלף ₪ בחודש!!!! זה באמת בא על חשבונינו!!!! הפנסיה צריכה להיות שכר ממוצע במשק לאדם וזה בהחלט מספיק! אם זוג עם שלושה ילדים יכול להתקיים משכר 15000 ₪ גם זוג פנסיונרים יכול!!!!!!! ואין שום סיבה לשלם סכומי עתק!!!!!1 זה באמת בא על חשבונינו. לגבי שאר הקיצוצים - אין לממשלה זכות לקצץ בפנסיה של קרנות חדשות. עוד נקודה - שחברות ביטוח יפסיקו להשקיע בבניינים מפוארים ותנאי גישור מועדפים למיניהם לעובדים שלהם. יש עוד מס' נקודות שאפשר לדון בנושא אבל כרגע - הכי חשוב זה העתיד שלנו. אנחנו זוג שנמצא בגילי ה40 . אני רוצה לחיות ולדעת שיהיה לי מספיק כשיגיע לפנסיה!!! אנחנו עובדים כמו חמורים ללא הפסקה על מנת להפריש לפנסיה, רבים עם מעסיקים על אחוזי ההפרשות ועל תנאים והממשלה לא תיקח את זה מאיתנו!!! שתפסיק לממן ולבצע תיספורות לתייקונים - שם נמצא הכסף!!! הכסף נמצא בביזבוזים שלהם!!!!!
מילה , השפלה  |  07.12.15
125.
המשך
אותם 70% בשנים האחרונות (מאז 2008) בגלל סביבת הריבית הנמוכה בכל העולם לא מצליחה להשיא תשואה שמתקרבת לריבית התחשיבית שבעזרתה מחשבים את מקדם ההמרה הידוע לשמצה. וכרגע את החוסר הזה בתשואה סופגים כל העמיתים הפעילים באותה קרן למנגנון הספיגה הזה קוראים איזון אקטוארי. מאחורי קרן פנסיה אין חברת ביטוח יש עמיתים פעילים שמאזנים אותה.
אחד שמבין  |  07.12.15
לכל התגובות