אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נבלם ניסיון של האוצר להעביר מתחת לרדאר "חוק הסדרים קטן" בנושאי מיסוי צילום: עומר מסינגר

נבלם ניסיון של האוצר להעביר מתחת לרדאר "חוק הסדרים קטן" בנושאי מיסוי

האוצר הביא לקריאה ראשונה חוק המאגד נושאי מיסוי. הח"כית לוי־אבקסיס שכנעה את יו"ר הכנסת למנוע את ההצבעה

06.12.2015, 08:09 | רוני זינגר ועמרי מילמן

היועץ המשפטי של הכנסת אייל ינון בולם את המשך קידומו של "החוק להעמקת גביית מסים ולהגברת האכיפה", לאחר שקיבל את טענתה של ח״כ אורלי לוי־אבקסיס בדבר היותו של החוק "מיני חוק הסדרים". במכתב שהגיע לידי "כלכליסט" כותב עו"ד ינון כי "אין לי אלא להסכים עם טענתך" וכותב כי הורה לממשלה ולרשות המסים למשוך למעשה את החוק שמקודם ולהגישו בשורה של חוקים נפרדים.

לפני כשבועיים, בלילה שבו התקיימו הדיונים לאישור התיקונים בחוק הגיוס, התברר כי מתחת לרדאר ובאישון ליל מנסים משרד האוצר ורשות המסים להעביר מיני חוק הסדרים שמאגד כמה חוקי מיסוי. החוק הובא למליאת הכנסת לקריאה ראשונה. מדובר בשורה של חוקי מיסוי שפוצלו מחוק ההסדרים בשלב המוקדם שבו דן שר האוצר משה כחלון בנושא עם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. אלא שלמרות שיצאו מחוק ההסדרים, ברשות המסים בחרו בכל זאת לאגדם ביחד להצעת חוק אחת, אף שאין קשר ביניהם למעט העובדה שכולם נוגעים במיסוי. ייתכן שההערכה היתה שבדרך הזו יהיה ניתן לקדם את החקיקה מהר יותר שכן גם חוקי המס שנשארו בחוק ההסדרים, עברו דרך ייסורים בוועדת הכספים עד שאושרו בסופו של דבר. לוי-אבקסיס פנתה ליו"ר הכנסת שעצר את העלאת החוק להצבעה.

מדובר בשורה של חוקים בתחום הנדל"ן, מס החברות וחובת הדיווח. בתחום הנדל"ן מדובר בחלק מהניסיון של כחלון להלחם במשבר הדיור, דרך צמצום הפטורים הקיימים. כך למשל מוצע כי תוגבל תקופת הזמן שבה ניתן למכור דירה שהתקבלה בירושה עם פטור ממס שבח לתקופה של שנתיים, בעוד שהיום אין מגבלת זמן. לאחר שנתיים תחויב מכירת הדירה במס שבח, גם אם המוריש היה זכאי לפטור. עוד מוצע לקצר את תקופת הזמן שבה ניתן להחזיק בשתי דירות ולהיחשב כבעל דירה אחת משנתיים לשנה אחת לצורכי מס.

אייל ינון, צילום: עטא עוויסאת אייל ינון | צילום: עטא עוויסאת אייל ינון, צילום: עטא עוויסאת

בנוסף, בתחום האכיפה מוצע להרחיב את חובת הדיווח כדי להילחם בהון השחור. כך, ייאלצו להגיש דו"ח שנתי לרשות המסים מי שנהנה מנאמנות שנכסיה גבוהים מ־100 אלף שקל (והוא מעל גיל 25); תושב שנמצא בישראל מעל 183 ימים בשנה וכן תושבים שהעבירו מעל חצי מיליון שקל בשנה לחו"ל. מלבד אלו מעוניינת רשות המסים לסגור את הפרצות בחוק סביב חברות הבית (חברות נדל"ן בבעלות של עד 5 אנשים השקופות לצורכי מס) ומיסוי מענקי אי תחרות (הניתנים לבכירים שפורשים מחברה כלשהי) במס הכנסה ולא במס על רווחי הון. חלק מהצעות אלו עלו כבר בחוק ההסדרים הקודם אך יצאו גם ממנו בשלבים מוקדמים. לוי־אבקסיס אמרה כי "האוצר ניסה לשחק מלוכלך ועצרנו אותם. עכשיו הם ייאלצו לדון בחוק אחד אחד".

מרשות המסים נמסר כי "אכן עלתה הצעה לפצל את החוק אך טרם התקבלה החלטה בעניין. נמשיך ונקדם את תיקוני החקיקה בכל מתכונת שעליה יוחלט". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות