אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הזרמה במקום הצעת רכש? בעלי מניות אי.די.בי יכריעו היום צילום: נמרוד גליקמן

הזרמה במקום הצעת רכש? בעלי מניות אי.די.בי יכריעו היום

בעל השליטה בחברה אדוארדו אלשטיין הגיע בסוף השבוע לישראל לקראת שבוע גורלי: היום יצביעו בעלי מניות אי.די.בי על אופן הזרמת הכספים על ידי אלשטיין לחברה, וביום חמישי יחליטו בעלי מניות דסק"ש אם לאשר את השכר החריג של גיל שרון

06.12.2015, 08:11 | גולן חזני

אסיפת בעלי המניות של אי.די.בי תתכנס היום אחה"צ לאישור ההסכם בין אדוארדו אלשטיין וחברת דולפין שבבעלותו לבין נאמני ההסדר, אייל גבאי וחגי אולמן.

אלשטיין אמור היה לרכוש בסוף החודש מניות בהיקף של 250 מיליון שקל מבעלי מניות המיעוט, ובעוד שנה מניות ב־262 מיליון שקל נוספים. המו"מ בין אלשטיין לבין הנאמנים נמשך יותר מחצי שנה. הוא נסב על המרת הצעות הרכש שנכללו בהסדר החוב המקורי להזרמת הסכום לחברה תמורת הקצאת אג"ח שלה לבעלי המניות מהציבור, ורכישת יתרת אחזקותיהם בסכום שטרם נקבע ולגביו ינוהל מו"מ. להחלטה זו דרוש רוב רגיל של 51% מבעלי המניות. בעלי מניות המיעוט קיבלו פיצוי של 7 מיליון שקל מאלשטיין תמורת הדחייה, והתחייבות ל־53 מיליון שקל נוספים אם ידוללו עד סוף מרץ.

בן־משה דורש פטור מכל התחייבויותיו בהסדר

מוטי בן־משה, שותפו לשעבר של אלשטיין, דורש שהסכם זה יפטור אותו מכל ההתחייבויות שלו במסגרת הסדר החוב. הסכם הבמבי (Buy Me Buy You) בין שני השותפים העביר לאלשטיין את ההתחייבויות של בן־משה בהצעת הרכש. אולם נאמני ההסדר לא נתנו הסכמתם לדבר, ועמדו על כך שאם אלשטיין לא ימלא אחר תנאי הצעות הרכש, בן־משה יצטרך להשלים את חלקו. בן־משה טוען ששינוי המתווה הוא למעשה הסכם חדש שאינו מחויב לו, וביקש להביא זאת לידיעת המצביעים באסיפה היום. גבאי ואולמן יביאו זאת לאסיפה ויביעו את עמדתם הנגדית.

בעלי המניות גם יצטרכו להצביע על הלוואה של 210 מיליון שקל של אלשטיין לאי.די.בי, במקום הנפקת המניות שהיתה אמורה להיערך ובמסגרתה התחייב להזרים 200 מיליון שקל. ההלוואה תהיה חוב נחות הן לחובות הקיימים והן לחובות העתידיים של אי.די.בי פתוח. מינואר 2016 יוכל אלשטיין להמיר את החוב למניות במחיר הנמוך ב־10% מהמחיר הממוצע של המניה ב־30 ימי המסחר האחרונים שקדמו לפעולה. להחלטה זו דרוש רוב של 75% מבין בעלי המניות שיגיעו לאסיפה. החוב יהיה בריבית שנתית של 0.5% בלבד.

אלשטיין עצמו היה זה שיזם את הנפקת המניות לציבור בהיקף של 200 מיליון שקל, החלטה שהתקבלה ביוני האחרון. אולם אולמן וגבאי התנגדו להנפקה זו, שכן היא מדללת את אחזקות בעלי מניות המיעוט בכ־25%. הפתרון נמצא בהמרת הנפקת המניות בהלוואה של אלשטיין לחברה.

אלשטיין העביר בסוף השבוע 110 מיליון שקל לחשבון אי.די.בי — סכום שישמש לפירעון אג"ח מסדרה י' השבוע. 100 מיליון שקל נוספים אמור אלשטיין להעביר עד 9 בדצמבר, ו־92.5 מיליון שקל מסכום זה ישמשו למימוש כתבי אופציה לחברה־הבת דסק"ש.

אדוארדו אלשטיין, צילום: אוראל כהן אדוארדו אלשטיין | צילום: אוראל כהן אדוארדו אלשטיין, צילום: אוראל כהן

מחזיקי אג"ח סדרה ט' מתנגדים להלוואה

להלוואה בהיקף של 210 מיליון שקל מתנגדים מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פתוח סדרה ט' הארוכה. ביום חמישי הם שיגרו לחברה מכתב באמצעות עו"ד גיא גיסין, ובו טענו כי ההלוואה אינה תחליף להנפקה שכן אם ההסדר לא יאושר — אלשטיין יקבל בחזרה את הסכום שהלווה ואשר מופקד בנאמנות. גיסין דורש מהחברה לעמוד בהסכם עם אלשטיין ולהנפיק מניות בהיקף של 200 מיליון שקל.

אם בעלי המניות לא יאשרו את ההסכמים, תבצע אי.די.בי הנפקת מניות שבה ישתתף אלשטיין — שהגיע בסוף השבוע לישראל — ב־90 מיליון שקל (לאחר ש־110 מיליון כבר העביר בסוף השבוע).

ביום חמישי הקרוב צפויה אסיפת בעלי מניות נוספת, של החברה־הבת דסק"ש, לאישור שכרו של המנכ"ל הנכנס גיל שרון. חברת הייעוץ אנטרופי המליצה בשבוע שעבר ללקוחותיה המוסדיים להתנגד לשכר הגבוה המוצע.

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) החליטה בתגובה לקדם תיקון, ולפיו רק חברות עם גרעין שליטה ששליש מהדירקטוריון שלהן יורכב מדח"צים יהיו פטורות מתיקון 20 לחוק החברות, המגביל את שכר הבכירים בהן. "חבילת השכר של גיל שרון מוכיחה שאי.די.בי ממשיכה להתנהל באותה דרך אשר הובילה להסדר חוב מסובך ביותר (הכוונה להסדר בתקופת השליטה של נוחי דנקנר — ג"ח)", אמרה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות