אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
באיחור של שנתיים: החוסכים בביטוחי המנהלים יוכלו לנייד את הפוליסות צילום: שאטרסטוק

באיחור של שנתיים: החוסכים בביטוחי המנהלים יוכלו לנייד את הפוליסות

המפקחת על הביטוח הסירה את החסם התחרותי שמנע מהחוסכים להתמקח על דמי ניהול ומאפשרת לחברות הביטוח להציע לחוסכים הקיימים מקדם קצבה מובטח

06.12.2015, 12:49 | רחלי בינדמן

שנתיים לאחר שכ-60 מיליארד שקל של חוסכים בביטוחי מנהלים הפכו כלואים בחברות הביטוח ללא יכולת ניוד ותחרות, מודיעים היום שר האוצר משה כחלון והממונה על שוק ההון דורית סלינגר על הסרת החסם ואפשרות ניוד הפוליסות.

קראו עוד בכלכליסט

הפיקוח על הביטוח פרסם היום הוראה המאפשרת שיווק פוליסות ביטוחי חיים הכוללות מקדמי קצבה המגלמים הבטחת תוחלת חיים. בתחילת 2013 בהמשך להחלטה דרמטית שקיבל המפקח על הביטוח דאז פרופ' עודד שריג נאסר על חברות הביטוח לשווק למבוטחים חדשים ביטוחי מנהלים עם מקדם קצבה המגן על קצבת הפנסיה שלהם מפני מצבים של התארכות בתוחלת החיים.

הממונה על הביטוח ושוק ההון, דורית סלינגר, צילום: נמרוד גליקמן הממונה על הביטוח ושוק ההון, דורית סלינגר | צילום: נמרוד גליקמן הממונה על הביטוח ושוק ההון, דורית סלינגר, צילום: נמרוד גליקמן

מאותו רגע ואילך, חוסכים בפוליסות ביטוחי מנהלים לא יכלו יותר להעביר את החיסכון שלהם לגוף מתחרה שכן על הגופים נאסר לשווק מקדמים מובטחים והעברת החיסכון הייתה גורמת לחוסכים לאבד את המקדם המובטח. כתוצאה מכך נפגע כוח המיקוח שלהם הן ביחס לדמי הניהול והן ביחס לביקורת אחר התשואות שמשיאה עבורם חברת הביטוח.

כיום שוכבים מעל 200 מיליארד שקל בביטוחי המנהלים אך למעשה הסרת החסם של סלינגר רלוונטית רק ביחס לכ-60 מיליארד שקל ששוכבים בפוליסות שהונפקו החל משנת 2001. פוליסות שהונפקו קודם לכן כוללות מקדם טוב יותר שמתבסס על טבלאות תוחלת החיים הישנות שאף חברת ביטוח לא תציע כיום ולכן ממילא אין יכולת ניוד ריאלית עבור חוסכים בפוליסות אלה.

לפי האוצר ההוראה החדשה תאפשר ליותר מ-1.5 מיליון חוסכים להתנייד ולהפחת את דמי הניהול שהם משלמים. ההוראה היא גם בבחינת בשורה לחברות ביטוח קטנות יותר כמו איילון, הכשרה, חברת הביטוח של פסגות וזו של אלטשולר להיכנס לתחום ולהתחרות על המבוטחים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
למגיב 1
אתה צודק שיש צורך להבטיח את המצב, כך שלא יגרור הפסדים. אבל, כיום תוחלת החיים לגברים היא 80, היציאה לפנסיה הוא כיום 67. כלומר המקדם הוא 156 בממוצע. חברות הביטוח לקחו להם מקדם בטיחות משלהם לכן פוליסות הביטוח הם באיזור ה-200. גם אם בדיעבד הפנסיונר יחיה יותר מזמן המקדם שלו. אל תשכח שהכסף עדיין צובר תשואה, כך שהכסף מסוגל להספיק ליותר. מקדם של 200 מיועד ל-16.6 שנה בתאוריה. בתכלס, פנסיה לפי מקדם של 200, בסביבת תשואה של 3.7% ריבית שנתית ועמלהשל 1% מהצבירה (הפקדה כבר אין לפנסיונר), הכסף יספיק ל-25 שנה. אילו חישובים כללים מאוד אבל המגמה שלהם נכונה. אז.... שלא יעבדו עליכם !
רן  |  07.12.15