אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"העובדה שאיני יכול לעסוק במתווה הגז היא פאול, ואני משלם על כך מחיר ציבורי" צילום: עומר מסינגר

"העובדה שאיני יכול לעסוק במתווה הגז היא פאול, ואני משלם על כך מחיר ציבורי"

שר האוצר משה כחלון הצר על אי השתתפותו במו"מ על מתווה הגז, ואף אמר: "אפשר היה להשיג יותר - כמו בכל משא ומתן"; על הטענות שנשמעו לאחרונה נגד תוכנית הדיור המחיר למשתכן אמר: "זו לא סובסידיה זה צדק"

06.12.2015, 17:39 | דרור רייך ואמיתי גזית

"אפשר היה להוציא ממתווה הגז יותר", כך אמר הערב (א') שר האוצר משה כחלון בכנס גלובס. כחלון הסביר כי בשל ניגוד העניינים בו הוא מצוי הוא אינו בקיא בפרטים, אבל לדבריו "זה משא ומתן בין המדינה לחברות הגז, ובכל משא ומתן אפשר להוציא יותר".

דבריו של כחלון בנושא הגז גררו קריאות ביניים מהקהל, כגון: "תהיה הנציג החברתי שהבטחת שתהיה, כל זוג צעיר יכול לקבל דירה אם לא תעבירו את הכסף לתשובה. הציבור נוטש אותך".

כחלון לא הגיב לדברים, אך אמר כי עמדת היועץ המשפטי לממשלה היא כי אינו יכול לעסוק במתווה הגז מחשש לניגוד עניינים היא "פאול, ואני משלם עליו מחיר ציבור. כל מה שאמרתי בקמפיין עשיתי. אני ממשיך לשרת את אזרחי ישראל, לא שיניתי מדרכי ותפיסת עולמי. רק בעניין הגז יש תקלה".

כחלון הוסיף כי הוא מסכים עם דברים שאמר בשבוע שעבר אבי גבאי, השר לאיכות הסביבה וחבר מפלגתו,על סיכויי ההצלחה של מתווה הגז "אם זה לא אמיתי ולא נכון זה לא יחזיק מים, אני מאמין בזה".

כחלון. "משרת את הציבור - רק בעניין הגז יש תקלה", צילום: עמית שאבי כחלון. "משרת את הציבור - רק בעניין הגז יש תקלה" | צילום: עמית שאבי כחלון. "משרת את הציבור - רק בעניין הגז יש תקלה", צילום: עמית שאבי

כחלון התייחס בפנאל גם למחירי הדיור. לאחרונה נשמעו טענות כי תוכנית המחיר למשתכן היא סבסוד שבסופו של דבר יגרום דווקא לעליית מחירים. בנושא זה אמר כחלון: "זו לא סובסידיה זה צדק. אני לא חושב שמדינת ישראל הייתה צריכה לספסר בקרקע שלה. לכן, זה תיקון עיוות, וצריך להמשיך עם זה".

כחלון הוסיף כי אין וודאות באשר לסיכוי של "מחיר למשתכן" לגרום לירידת מחירים. "יש פה שאלה - האם כמה מאות דירות בתוך יחידת קרקע שבה עשרת אלפים דירות ייגרמו לירידת מחירים כללית באזור. יש שאומרים שזה ייקרה דווקא, אני חושב שזה יוריד". שר האוצר הוסיף כי את תוצאות המהלך נוכל לראות רק בעוד כמה חודשים שכן רק בינואר פברואר יתחילו ההגרלות על הזכות לרכוש דירה, ויחלפו עוד חודשים עד שהזוכים יוכלו לרכוש דירות.

"אני לא יודע איך השוק יגיב", סיכם את דבריו בעניין. "אבל נתנו מענה ל-70 אלף זוגות צעירים והקפאנו את מחיר הקרקע".

בעניין הרחבת התחרות בין הבנקים, ופרסומים כי ברפורמה באשראי ישנו סעיף המאפשרי לבנקים לגבות עד 20% ריבית על הלוואות אמר כחלון: "זה נשמע מספר לא הגיוני, עד לאמצע שבוע שעבר לא הייתי מודע לזה. לא יהיה 20%".

"אנחנו מרוויחים מהרגולציה בישראל כי חברות באות להנפיק אצלנו"

מוקדם יותר בשיחה שנערכה בין סגן יו"ר הנאסד"ק סנדי פרוכר ויו"ר הרשות לני"ע שמואל האוזר בפאנל שוק ההון ובנקאות שהתקיים בכנס, רמז הראשון על שיתוף פעולה עתידי בין הבורסות אך לא הסכים לפרט מעבר לכך. "לישראל ישנם את מספר החברות הזרות הגבוהה ביותר בנאסד"ק אחרי סין" מציין פרוכר. "ובגלל זה אנחנו רוצים שיתוף פעולה עימה".

אמנון נויבך, יו"ר דירקטוריון הבורסה לניירות ערך בתל אביב וסטיבן שונפלד, מייסד ומהל ההשקעות הראשי של בלוסטאר, השותפה של הבורסה בתל אביב לפיתוח מדדים חדשניים מתחום ההייטק, פתחו בחמישי האחרון את המסחר בבורסת נאסד"ק בניו יורק, צילום: 2015 NASDAQ, Inc אמנון נויבך, יו"ר דירקטוריון הבורסה לניירות ערך בתל אביב וסטיבן שונפלד, מייסד ומהל ההשקעות הראשי של בלוסטאר, השותפה של הבורסה בתל אביב לפיתוח מדדים חדשניים מתחום ההייטק, פתחו בחמישי האחרון את המסחר בבורסת נאסד"ק בניו יורק | צילום: 2015 NASDAQ, Inc אמנון נויבך, יו"ר דירקטוריון הבורסה לניירות ערך בתל אביב וסטיבן שונפלד, מייסד ומהל ההשקעות הראשי של בלוסטאר, השותפה של הבורסה בתל אביב לפיתוח מדדים חדשניים מתחום ההייטק, פתחו בחמישי האחרון את המסחר בבורסת נאסד"ק בניו יורק, צילום: 2015 NASDAQ, Inc

"לבורסת הנאסד"ק ולבורסה בת"א יש כבוד הדדי" המשיך פרוכר, "אני לא חושב שאנחנו מתחרים, אנחנו פונים לסגמנט שונה אבל רוצים לעבוד קרוב יותר ביחד". "ישנה טרגדיה בישראל לחברות סטארטאפ, הרגולציה מתייחסת לכל החברות אותו דבר - קטנות בינוניות גדולות וצומחות - וזאת בעיה שיוצרת עומס ורגולצית יתר ואנחנו מרוויחים מכך כי הן באות להנפיק אצלנו".

סנדי פרוכר סגן יו"ר בורסת נאסד"ק, צילום: אוראל כהן סנדי פרוכר סגן יו"ר בורסת נאסד"ק | צילום: אוראל כהן סנדי פרוכר סגן יו"ר בורסת נאסד"ק, צילום: אוראל כהן

"חיסכון פנסיוני חשוב יותר מדירה"

 

"החיסכון הפנסיוני הוא החושב ביותר לפרט, אולי יותר מדירה", כך פתחה את דבריה בפאנל דורית סלינגר, המפקחת על שוק ההון,הביטוח והחיסכון במשרד האוצר. "בישראל היקף החיסכון לפנסיה הכולל ביטוחי חיים, קופות גמל ופנסיה חדשה עומד על 600 מיליארד שקלים והוא גדל בכ-10% בשנה".

"חשוב להדגיש כי עלות הניהול או דמי הניהול אינם חזות הכול, ישנם עוד פרמטרים כגון התשואה המושגת ואיכות השירות שחשוב לקחת בחשבון" סיכמה סלינגר, "אולם ישנה מגמה של ירידה בדמי הניהול אך מהצד ישנה מגמת עלייה ברווחים של המוסדיים שעומדת על 7 מיליארד שקל. ויש מקום להשתנות – באיחוד בביטוחי המנהלים שם ישנם 2 מיליון לקוחות שבויים".

"המהפכה הדיגיטלית טובה גם לתחרות"

 

"בשנת 2005 לכ-50% מהלקוחות היה אינטראקציה פיסית עם הבנק והיום המספר הזה עומד על 5%" כך מתארת את החידושים בענף הבנקאות חדווה בר, המפקחת על הבנקים: "המגמה הזו היא עולמית אבל היא עדין לא חלחלה במלואה לישראל". לראייה מציגה בר שבשנתיים האחרונות נסגרו בישראל 77 סניפים אך נפתחו 31 סניפים בעיקר בפריפריה.

"המהפכה הדיגיטלית טובה גם לתחרות" מסכמת המפקחת על הבנקים "זה מבטל את היתרון לגודל – כי הם לא צריכים להסתמך על פריסת סניפים, מגדילה את כוח הידע של הלקוח ומאפשר מעבר בקלות יותר בין גופים פיננסים".

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

"המדינה תרתום את שוק ההון לפתרון משבר"

על פי ראש מטה הדיור במשרד האוצר, אביגדור יצחקי, שהשתתף בפנאל נדל''ן ותשתיות, המדינה תרתום את שוק ההון לפתרון משבר הדיור גם לצורך הורדת הביקושים לדירות. לדברי יצחקי היום סוכמו הכללים לרפורמה שתאפשר להשקיע בקרנות ריט אשר בעצמן משקיעות בנדל"ן. כך לדבריו חלק ממשקיעי הנדל"ן, הגורמים להגדלת הביקוש לדירות יצאו מהשוק, אך ימשיכו ליהנות מתשואה הצמודה למחירי הנדל"ן.

 

ד"ר יצחק לקס יו"ר מועצת המנהלים של חברת עמידר ציין בפאנל הנדל''ן שבשבועות האחרונים מתבצע בחינת היתכנות לגיוס 2.5 מיליארד שקלים מגופים מוסדיים לצורך רכישת כ-2400 דירות החסרות כיום למאגר הדיור הציבורי.

לקס הבהיר כי לא מדובר בהפרטה של הדיור הציבורי אלא גיוס חוב. המהלך כולל העברת כ-40 אלף הדירות שמנהלת עמידר לבעלותה, בעוד שכיום הן בבעלות משרד הבינוי, ועמידר משמשת רק חברת הניהול שלהן. לדבריו, ההכנסות משכר הדירה הן כ-200 מליון שקלים בשנה, להן יתווספו 200 מליון שקלים נוספים מקופת האוצר- סכום כולל שישמש להחזר החוב. לדברי לקס, ההליך יצא לדרך תוך כמה חודשים, ובעוד כשנה-שנתיים יושלם והתור לדירה יצטמצם לאפס. 

יצחק לקס, צילום: נמרוד גליקמן יצחק לקס | צילום: נמרוד גליקמן יצחק לקס, צילום: נמרוד גליקמן

 

"מחירי הדירות צפויים לרדת בשנה הקרובה ב-10%"

 

ח"כ אלי כהן, יו"ר ועדת הרפורמות בכנסת העריך בפאנל כי מחירי הדירות צפויים לרדת בשנה הקרובה ב-10%. כהן הסביר כי מידי שנה יש כ-100 אלף עסקאות לרכישת דירה, 40 אלף מהן על קרקע מדינה. לדבריו, תוך כשנה כל העסקאות על קרקע מדינה יהיו בשיטת מחיר למשתכן ובהן המחיר ירד בכ-25%. "בשאר הדירות תהיה ירידה מתונה יותר, לכן בממוצע משוכלל תהיה ירידה של כ- 10%" הסביר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות