אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו נזכר להעביר חומרים לוועדת הכלכלה רק 36 שעות לפני הדיון הסופי צילום: אוהד צויגנברג

נתניהו נזכר להעביר חומרים לוועדת הכלכלה רק 36 שעות לפני הדיון הסופי

זאת למרות שיו"ר הוועדה איתן כבל פנה לרה"מ לפני שלושה שבועות עם רשימה מסודרת של מסמכים שאמורים להגיע לוועדה. נתניהו יופיע מחר בפני הוועדה

07.12.2015, 08:44 | ליאור גוטמן

משרד ראש הממשלה נזכר להעביר לוועדת הכלכלה את החומרים הנוגעים למתווה הגז רק 36 שעות לפני הדיון האחרון במתווה, שאמור להתקיים בנוכחותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, כך נודע ל"כלכליסט".

אף שיו"ר הוועדה איתן כבל פנה לנתניהו לפני שלושה שבועות עם רשימה מסודרת של מסמכים שאמורים להגיע לוועדה, רק ביום ראשון אחר הצהריים נחתו אצלו שלושה קלסרים עבי כרס, ולא ברור מי יספיק לעבור על כל החומרים הכלולים בהם. בסביבת כבל הביעו תרעומת על מה שנראה כניסיון לכאורה לטשטש מידע שכבר היה אמור לעלות לדיון.

ועדת הכלכלה דנה במתווה הגז, צילום: ליאור רותם דובר ועדת הכלכלה  ועדת הכלכלה דנה במתווה הגז | צילום: ליאור רותם דובר ועדת הכלכלה ועדת הכלכלה דנה במתווה הגז, צילום: ליאור רותם דובר ועדת הכלכלה

אתמול קיימה הוועדה את הדיון הלפני אחרון לקראת ההיוועצות הרשמית של נתניהו לפני שהוא מפעיל את סעיף 52 שיאשר את מתווה הגז. הדובר העיקרי היה ראש המטה לביטחון לאומי יוסי כהן, והוא סיפר שארגוני הטרור ניסו לפגוע במאגר תמר בלי הצלחה. כהן ביקש להדגיש את חשיבות ההיבטים הביטחוניים והמדיניים של המתווה, שבגללם הממשלה רשאית להפעיל את סעיף 52.

"ככל שישתפרו יחסינו עם מדינות שכנות כן ייטב", אמר כהן והוסיף כי "יש צורך גבוה מאוד להגן על נכסים במים הכלכליים של ישראל בכל אופן וכל דרך, לנוכח האיומים במזרח התיכון שעלולים לפגוע באסדות ובאספקת גז שוטפת. לצורך כך רוכשים ספינות מלחמה ייעודיות. ואז אנחנו מגלים שבמתאר של מלחמה אזורית מול עזה, לבנון והטרור הבלתי צפוי, האיום על האסדות יגבר. הגענו למסקנה שישראל לא יכולה להישען על אסדה אחת שתשמש את כל המדינה. נדרשת יתירות כשכבר בצוק איתן היו נסיונות לפגוע באסדה ולשמחתנו הנשק לא היה מדויק דיו. אמצעי הלחימה שבידי ארגוני הטרור כבר יותר משוכללים ופגיעותנו עולה", אמר.

על הצד המדיני אמר כי "יש לנו אינטרס מובהק לייצר קשר כלכלי־אסטרטגי עם מדינות האזור, כי אז מצבה של ישראל ישתפר. קשה לצייר מצב שלא נרצה להעמיק שיתוף פעולה עם מצרים, ירדן, קפריסין ויוון, עם הרשות הפלסטינית והרצון שלנו לשקם את רצועת עזה".

ח"כ מנואל טרכטנברג תקף את כהן ואמר שהוא מתיישר לפי נקודת ההנחה של נתניהו, שיש הצדקה מדינית למתווה הגז. כהן השיב כי "טענו שיש צורך מיידי ודחוף לפתח את משק הגז, וסעיף 52 הוא היכולת לאפשר זאת. המחוקק אפשר לשר לשקול שיקולים מדיניים־ביטחוניים ולהפעיל את הסעיף לפי שיקול דעתו". היו"ר כבל הקשה ואמר כי עוד לא שמע שהפעלת הסעיף מחויבת לקידום התהליך המדיני־ביטחוני. כהן השיב כי "אני לא רואה פתרון חוקי אחר. הפעלת הסעיף כדי לתת מענה אסטרטגי לחוות הדעת של המל"ל היא הדבר הנכון".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
איזה ספין חדש יביאו ביבי ושטייניץ כעת?
שטייניץ סיפר שפרופסור גילה הציע את סעיף 52 - גילה (אדם ישר) הכחיש בתוקף ביבי מספר על מאות מיליארדים - באוצר אומרים אולי 70 מיליארד שטייניץ מספר על מיסוי של 60% - שכח שזה המיסוי המירבי שיגיע שעוד שנים, כרגע המס הוא רק 15% ביבי טוען שחייבים להוציא את הגז מהאדמה - הגז מתמר זורם משנת 2013 עכשיו המצרים מנסים לסחוט את ישראל - לנתניהו יש הזדמנות לגרוס את מתווה הכניעה לטייקוני הגז השודדים, לצערי אני מעריך שהוא ימציא ספין אחר על למה חשוב להוציא את הגז מהאדמה...
רפי , תל אביב  |  08.12.15