אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בית מטבחיים חמישה כוכבים: משרד החקלאות ידרג משחטות צילום: אנונימוס

בית מטבחיים חמישה כוכבים: משרד החקלאות ידרג משחטות

המהלך היחצני של משרד החקלאות: ידרג משחטות ובתי מטבחיים לפי רווחת חיות המשק, אבל יאפשר ליצרני הבשר להמשיך להפר את חוק צער בעלי חיים

07.12.2015, 09:08 | הדס גליקו

משרד החקלאות אמנם מיישם את חוק צער בעלי חיים באופן רופף, אך זה לא מנע ממנו להצהיר אתמול, במהלך של מעין טפיחה על השכם, כי הוא יחל לדרג את משחטות העוף ואת בתי המטבחיים של הבקר לפי יחסם אל בעלי החיים המצויים במתחמם. המוצרים של התעשייה הזו יסומנו בכוכבים — מכוכב אחד עד הגבוה ביותר חמישה כוכבים — על פי קריטריונים של רווחת בעלי החיים: תנאי השהייה של בעלי החיים, תחזוקת מתקני השהייה, איכות התשתיות ומידת החריגה מדרישות חוק צער בעלי חיים ותקנות משרד החקלאות. המהלך נועד להנגיש לצרכן את המידע ולתת לו אפשרות לקחת בחשבון גם שיקולים הומניטריים ברכישת מוצרים מן החי. דירוג המפעלים יבוצע על ידי מפקחי משרד החקלאות.

הדירוג נועד לעודד את המפעלים להקפיד יותר על תקנות צער בעלי חיים ולשמור על רווחת בעלי החיים שבתחומם. אלא שהמהלך לא נועד להדק את הפיקוח על המשקים התעשייתיים, אלא רק לתת שקיפות לדירוג הפנימי שבוצע עד כה במשרד החקלאות. "כלכליסט" דרש לקבל לידיו את מסמכי המתודולוגיה שלפיה כבר מתבצע הדירוג הפנימי, אולם בקשתו נדחתה בטענה שהמתודולוגיה נמצאת עדיין בשלבי גיבוש משפטי.

תרנגולי הודו מובאים לשחיטה. הפיקוח לא יהודק, צילום: אנונימוס תרנגולי הודו מובאים לשחיטה. הפיקוח לא יהודק | צילום: אנונימוס תרנגולי הודו מובאים לשחיטה. הפיקוח לא יהודק, צילום: אנונימוס

בעמותות אנונימוס ותנו לחיות לחיות לא ראו את המהלך בעין אוהדת, והציעו שמשרד החקלאות יאכוף את חוק צער בעלי חיים, במקום להמציא "בתי מטבחיים חמישה כוכבים". "כשבתי מטבחיים יעבדו לפי החוק, וכשנוכל לעשות חקירות סמויות ולא נמצא חריגות, יהיה מקום לדרג את המשחטות ואת בתי המטבחיים לפי איכות היחס שלהם לבעלי חיים", אמר עו"ד יוסי וולפסון, רכז תחום בעלי חיים במשקים בעמותת תנו לחיות לחיות.

לידי "כלכליסט" הגיע דו"ח ביקורת שבוצע בבית המטבחיים של דבאח בדיר אל אסאד באוקטובר השנה, שבו נמצא בין היתר שלא היתה הצללה בחלק מהמכלאות, בניגוד לחוק צער בעלי חיים וכי קיימים ליקויי תשתית שפגעו ברווחתן של הבהמות. למרות הליקויים הדו"ח לא הציב לבית המטבחיים פרק זמן מוגדר לתיקון הליקויים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות