אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טורקיה: המתיחות עם רוסיה עלולה לעלות למשק שלנו 9 מיליארד דולר צילום: בלומברג

טורקיה: המתיחות עם רוסיה עלולה לעלות למשק שלנו 9 מיליארד דולר

סגן ראש הממשלה אומר כי המתיחות בין שתי המדינות בעקבות הפלת המטוס הרוסי תפחית 0.4% מהתפוקה השנתית של טורקיה

07.12.2015, 12:40 | שירות כלכליסט

המתיחות הנוכחית בין טורקיה ורוסיה בעקבות הפלת המטוס הרוסי תפחית 0.4% מהתפוקה השנתית של טורקיה, כך הודיע סגן ראש הממשלה מהמט סימסק.

קראו עוד בכלכליסט

הוא הוסיף כי התרחיש הגרוע ביותר של "אפס יחסים" בין שתי המדינות, עלול לעלות לטורקיה 9 מיליארד דולר.

סימסק, שמונה לאחרונה לצאר הכלכלה של טורקיה, אמר בראיון לערוץ הטלוויזיה הטורקי NTV כי הממשלה שוקלת לנקוט ב"צעדי ריפוי" כדוגמת העלאת שכר המינימום, אך לא תוכל לממן לבדה את כל עלות ההעלאה.

ולדימיר פוטין נשיא רוסיה (ארכיון), צילום: בלומברג ולדימיר פוטין נשיא רוסיה (ארכיון) | צילום: בלומברג ולדימיר פוטין נשיא רוסיה (ארכיון), צילום: בלומברג

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין תקף ביום חמישי שעבר בנאומו השנתי לאומה את טורקיה: "רוסיה לא תשכח לעולם את הרס המטוס הצבאי הרוסי ב-24 בנובמבר מעל גבול סוריה והטורקים יצטערו על מה שעשו", אמר פוטין בהתייחסו לתקרית בשבוע שעבר בגבול טורקיה-סוריה שהחריפה את היחסים בין שתי המדינות. "רוסיה לא יכולה להתעלם מהעזרה שמעניקה טורקיה לטרוריסטים", אמר הנשיא הרוסי, שמאשים את אנקרה ובייחוד את הנשיא הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן ברכישת נפט מארגון הטרור הסוני "המדינה האיסלאמית" (דאעש). "אם מישהו חושב שתגובתה של רוסיה תהיה מוגבלת לסנקציות על מסחר, הוא טועה לגמרי".

"לא נשכח לעולם שהם ירו בגב של הטייסים שלנו", אמר פוטין בנאומו בפרלמנט במוסקבה. פוטין קרא לחזית עולמית רחבה נגד הטרור ושב על טענתו שטורקיה סוחרת בנפט עם דאעש. לדבריו, הפלת המטוס הרוסי על ידי טורקיה הייתה "פשע מלחמה בוגדני". "אללה ודאי העניש את הקליקה הטורקית השלטת בכך שמנע ממנה שכל והגיון", אמר הנשיא הרוסי."אני לא מבין מדוע הם עשו זאת. רק אללה יודע. הם יצטערו שעשו זאת". פוטין גם תקף את המערב ואמר שמדינות לא צריכות להשתמש במוסר כפול בנושא הטרור או להשתמש בארגוני טרור לצרכיהן.

רוסיה כבר הטילה סנקציות על ייבוא מוצרי מזון וחקלאות מטורקיה במסגרת פעולת התגמול שלה נגד אנקרה. פוטין האשים את ארדואן ואת משפחתו בהברחת נפט מאזורים שנמצאים בשליטת דאעש בסוריה ובעיראק. טורקיה דוחה האשמה זו. משרד ההגנה במוסקבה טען אתמול שצילומי לוויין שיש ברשותו מראים משאיות מעבירות נפט בגבול סוריה-טורקיה, כשהכוונה של הרוסים ברורה: טורקיה קונה נפט מדאעש, ובכך מאפשרת לו להחזיק את אחד ממקורות המימון המרכזיים שלו. משרד ההגנה במוסקבה לא פרסם את הצילומים, אבל אמר כי יציג הוכחות בשבוע הבא. רוסיה כבר האשימה בעבר את טורקיה בתמיכה בדאעש על רקע המתיחות הגוברת בין המדינות, אבל ההאשמות מאתמול היו החריפות ביותר שהשמיעה עד כה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות