אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ה-FBI משוכנע שיש לו ראיות מספיקות כדי להפיל את בלאטר צילום: איי פי

ה-FBI משוכנע שיש לו ראיות מספיקות כדי להפיל את בלאטר

ה-FBI חוקר מה היה תפקידו של נשיא פיפ"א ספ בלאטר בשערוריית שוחד של 100 מיליון דולר, כך חשף תחקיר של ערוץ BBC

07.12.2015, 15:44 | שירות כלכליסט
ה-FBI חוקר מה היה תפקידו של נשיא פיפ"א ספ בלאטר בשערוריית שוחד של 100 מיליון דולר, כך חושף תחקיר של ערוץ BBC.

קראו עוד בכלכליסט

ספ בלאטר. ב-BBC חשפו גם ראיות חדשות בנוגע לסכומי הכסף שהקטארים הוציאו כדי להבטיח את זכייתם בהצבעה לאירוח מונדיאל 2022, צילום: איי פי ספ בלאטר. ב-BBC חשפו גם ראיות חדשות בנוגע לסכומי הכסף שהקטארים הוציאו כדי להבטיח את זכייתם בהצבעה לאירוח מונדיאל 2022 | צילום: איי פי ספ בלאטר. ב-BBC חשפו גם ראיות חדשות בנוגע לסכומי הכסף שהקטארים הוציאו כדי להבטיח את זכייתם בהצבעה לאירוח מונדיאל 2022, צילום: איי פי

חברת שיווק הספורט ISL שילמה סכום כולל של 100 מיליון דולר לבכירים בארגון, ביניהם הנשיא לשעבר ז'ואאו האבלנז' וחתנו ריקרדו טשיירה. בתמורה, זכתה ISL בזכויות השיווק והשידור המשתלמות לאורך שנות ה-90'.

בלאטר הכחיש כי ידע על השוחד והעלים עין. הוא אפילו הרשה לטשיירה לקחת חלק בהצבעה השנויה במחלוקת לבחירת המארחות של טורנירי המונדיאל ב-2018 ו-2022.

אולם לתכנית התחקירים פנורמה של ה-BBC הגיע מכתב שנמצא בידי ה-FBI המטיל ספק על אמינות ההכחשה הזו של בלאטר. המכתב, שככל הנראה נכתב על ידי האבלנז', מתייחס לתשלומים שהוא קיבל מ-ISL, וכתוב בו שבלאטר "היה מודע לגמרי לכל הפעילויות", ותמיד "עודכן עליהן".

המכתב כלול בבקשת העזרה שהעבירה הבולשת האמריקאית לרשויות השוויצריות. האמריקאים ביקשו להעביר להם תיק של חקירה קודמת בשוויץ על פרשת השוחד, וציינו כי "בין היתר התובע חוקר את הצהרתו של האבלנז' שמפליל את בלאטר".

ב-2010 הדחיק בלאטר ממצא משפטי בשוויץ שגילה שהאבלנז' וטשיירה קיבלו שוחד מ-ISL. ב-2013 סיפר בלאטר לוועדת האתיקה של פיפ"א שלא היה מודע לשוחד. הוא זוכה מכל אשמה.

בלאטר (79), שהודיע כי יפרוש מתפקידו כנשיא בפברואר, לא הגיב על ההאשמות החדשות. הוא הושעה ל-90 יום מפעילות וצפוי לעמוד לשימוע מול השופט של ועדת האתיקה באמצע החודש הנוכחי.

חבר הפרלמנט הבריטי דמיאן קולינס אמר בתכנית התחקירים כי התנהגותו של בלאטר היא יוצאת דופן. "חייבים לשאול מדוע הוא החליט להגן על האנשים האלה. לא רק שהוא הגן עליהם, אלא מדוע הוא אפשר להם להמשיך לקחת תפקיד מרכזי בכמה מההחלטות החשובות ביותר של פיפ"א?".

ב-BBC חשפו גם ראיות חדשות בנוגע לסכומי הכסף שהקטארים הוציאו כדי להבטיח את זכייתם בהצבעה לאירוח מונדיאל 2022.

לורד טריסמן, יו"ר לשעבר של התאחדות הכדורגל האנגלית, חשף כי מקור בידיו הנתון. "קיבלתי את המידע משני מקורות שתמיד היו מהימנים, והוא שקטאר הוציאה 117 מיליון ליש"ט על ההצעה שלהם".

סכום זה גבוה פי 6 ממה שהוציאה אנגלית עבור ההצעה לאירוח מונדיאל 2018, וגבוה כמעט פי 12 מההוצאות של האמריקאים עבור ההצעה המתחרה לאירוח 2022.

יו"ר ועדת ההצעה של קטאר לא הגיב על הדיווח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות