אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצגה: "מר ורטיגו", תיאטרון גשר צילום: רדי רובינשטיין

הצגה: "מר ורטיגו", תיאטרון גשר

ההצגה הנפלאה של עירד רובינשטיין ממריאה לשחקים ואינה מתרסקת

09.12.2015, 08:08 | מאיה נחום שחל

תיאטרון גשר מעלה עיבוד בימתי של "מר ורטיגו" על פי הרומן של פול אוסטר, מאת יואב שוטן־גושן ועירד רובינשטיין שגם ביים ובהשתתפות הלל קפון, גלעד קלטר, מיקי לאון, קארין סרויה, אורי יניב, אנג'לה שטיינגרט ועוד.

דבר המבקרת: ההצגה מגוללת את סיפורו של מאסטר יהודי ששולף ילד יתום ותמים מחייו העלובים ומבטיח לו שילמד אותו לעוף. מדובר בסיפור מורכב ורב־ממדים - פילוסופי, חברתי, מאגי ודתי - שחובק בתוך מעטפתו הריאליסטית פנטזיה וקסם, והם שהופכים אותו למיוחד כל כך. על אף הקיצור נשמרו כל ממדיו של הספר במלאכת העיבוד.

תיאטרון גשר ביפו, צילום: עמית מגל תיאטרון גשר ביפו | צילום: עמית מגל תיאטרון גשר ביפו, צילום: עמית מגל

"כולנו זוחלים בזוהמה, אתה יודע מה זה שפתאום אחד מתעופף ממנה?" אומר המאסטר לילד, "אבל אי אפשר להשיג דברים גדולים כאלה בלי לשלם מחיר". הילד אמנם משלם את המחיר, ואחרי מסכת עינויים מצליח לגעת באושר, מתבגר ומאבד את התמימות. אז הוא נקלע עם המאסטר שלו לסחרור מסוכן שמוביל להתרסקותו.

ההצגה הנפלאה של רובינשטיין ממריאה לשחקים ואינה מתרסקת.

זו חוויה תיאטרונית־חזותית עוצרת נשימה ומטלטלת ברגעים כואבים, אכזריים ומרגשים. הבמה הריקה מתמלאת בהדרגה ברעיונות המבריקים ומלאי הדמיון של הבמאי וצוות היוצרים המופלא שאיתו - מיכאל קרמנקו על התפאורה, התלבושות והאביזרים המקוריים, אבי יונה בואנו (במבי) על התאורה המופלאה ורועי ירקוני על המוזיקה.

להקת השחקנים כולה מספקת ביצועים מרשימים. יש לציין במיוחד את מיקי לאון המצוין בתפקיד הדוד סלים השיכור והאלים, ואת אורי יניב המקסים כאיזופוס והקוסם בקרקס. קלטר נהדר בתפקיד המאסטר ומשלב בתבונה בין הפן הקיצוני, המוטרף והאלים ובין דאגתו לילד שמגלם קפון בכישרון ובחן רב.

שורה תחתונה: הצגה יוצאת דופן שמעיפה את הצופה למחוזות תיאטרליים מרתקים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות