אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קלינטון: "מס יציאה" לחברות אמריקאיות שיעזבו את ארה"ב צילום: אי פי איי

קלינטון: "מס יציאה" לחברות אמריקאיות שיעזבו את ארה"ב

לפי התוכנית הכלכלית של קלינטון, המתמודדת על ראשות המפלגה הדמוקרטית, ההכנסות מהמס ישמשו להוספת משרות למגזר הייצור. קלינטון התחייבה לנקוט גישה בלתי מתפשרת לגבי רגולציה פיננסית. "וול סטריט צריכה לתרום לשגשוג"

08.12.2015, 20:20 | שירות כלכליסט

המתמודדת על ראשות המפלגה הדמוקרטית הילארי קלינטון חשפה היום (ג') הצעה להטיל "מס יציאה" חדש אשר יוטל על חברות אמריקאיות שמתמזגות עם תאגידים בינלאומיים במטרה לצמצם את שיעור המס שהן משלמות.

 

ההכנסות מהמס החדש אמורות לשמש לפי קלינטון להוספת משרות במגזר הייצור בארה"ב - כך לפי עוזרי הקמפיין שלה. על פי הערכות מחזיקות חברות אמריקאיות ברווחים בהיקף של 2 טריליון דולר מחוץ לארה"ב, זאת על מנת לצמצם את תשלומי המס שלהן. 

קראו עוד בכלכליסט

הצעותיה של קלינטון הן חלק מאג'נדה כלכלית אשר הקמפיין שלה הציף לאורך החודש האחרון. ההצעות הללו כוללת הגדלת ההוצאה על תשתיות ב־275 מיליארד דולר וביצוע השקעות חדשות במחקר ובפיתוח אנרגיה נקייה.

 

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

תוכנית הוספת המשרות של קלינטון מוצגת על רקע טענות ולפיהן ההון האישי והפוליטי של קלינטון כרוכים במידה רבה מדי עם וול סטריט. לפי יריבה הסנטור מוורמונט לארי סנדרס, קשר זה עם וול סטריט יעודד אותה לנקוט גישה פייסנית כלפי רגולציה ומיסוי של תאגידים אמריקאיים. סנדרס הציג הצעת חוק משלו באפריל, אשר תאפשר המשך מיסוי של חברות אמריקאיות המתמזגות עם חברות זרות, כל עוד שיעור הבעלות עליהן הוא אמריקאי ברובו.

קלינטון ובעלה הנשיא לשעבר ביל נהנו מהכנסה של 35 מיליון דולר לפחות מאז עזבו את הבית הלבן ב־2001, וזאת בזכות כ־164 נאומים שנשאו בפני גופים פיננסיים, חברות נדל"ן וחברות ביטוח - כך לפי ניתוח של סוכנות אי.פי שנעשה על סמך מסמכים שהוגשו לרגולטור, כמו גם פרסומים שהפיצו מנהלי הקמפיין של קלינטון.

בניגוד לטענת סנדרס, במאמר דעה שפורסם השבוע התחייבה קלינטון לנקוט גישה בלתי מתפשרת בכל הנוגע לרגולציה פיננסית, וציינה כי תטיל מס סיכונים חדש על בנקים גדולים, תחזק את הפיקוח ותקדם עונשים כספיים מחמירים יותר על מנהלים בכירים ומוסדות שמפרים את התקנות. "הרפובליקנים החליטו אולי לשכוח מהמשבר הפיננסי שגרם לכל כך הרבה הרס - אבל אני לא", כתבה ב"ניו יורק טיימס". "התפקיד האמיתי של וול סטריט הוא לסייע לרחוב הראשי לצמוח ולשגשג".

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

ברקע הצעת קלינטון מהדהדת הודעת המיזוג בחודש שעבר של יצרניות התרופות פייזר ואלרגן, מיזוג שייצור את חברת הפרמה הגדולה בעולם. פייזר האמריקאית עוררה זעם ציבורי נרחב לאחר שהודיעה כי תעביר את המטה שלה לאירלנד, בסיסה של אלרגן, כדי לשלם מס תאגידים מופחת של כ־18% במקום 25% הנהוגים בארה"ב. המס הנמוך של אירלנד היה חוסך לפייזר כמעט מיליארד דולר מתוך מס בגובה 3.1 מיליארד דולר ששילמה בארה"ב ב־2014.

לפי החוק הקיים, חברות אמריקאיות זכאיות להעביר את המטה שלהן מחוץ לארה"ב, אם הן רוכשות חברה זרה ומעבירות יותר מ־20% ממניותיהן לבעלים הזרים. ממשל אובמה הציע להעלות את הסף הזה ליותר מ־50%.

הצעת המס של קלינטון זכתה לתמיכתה הפומבית של הסנטורית אליזבת וורן, מובילה פרוגרסיבית בנושאים פיסקאליים אשר שמרה עד כה על ניטרליות בפריימריז הדמוקרטי. "קלינטון צודקת בכך שהיא משיבה מלחמה שערה נגד רפובליקנים המנסים לארגן בהיחבא הטבות לוול סטריט, כך שיהיו חלק מקווי היסוד של חוק המימון", כתבה וורן בדף הפייסבוק שלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות