אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נשק לא קונבנציונלי: אמריקה עוברת לאקדחים חכמים צילום: בלומברג

מאקרו טכנולוגי

נשק לא קונבנציונלי: אמריקה עוברת לאקדחים חכמים

מגפת הירי בארצות הברית גרמה לאמריקאים לנסות לחפש פתרונות טכנולוגיים, אבל אלה רק מעלים שלל בעיות חדשות. חמש הערות

12.12.2015, 08:40 | דור צח

1. טכנו־רצח. כמעט בכל פעם שטכנולוגיה חדשה נכנסת לשימוש, הפרנואידים תוהים (ולעתים קרובות בצדק) איך היא תשמש לייצור נשק. עליית מדפסות התלת־ממד בשנים האחרונות, למשל, העלתה את החשש מפני ייצור ביתי, פשוט וחסר פיקוח של רובים, אקדחים ושאר כלי הרג. ואולם, כשהנתונים מראים שביום ממוצע בארצות הברית יותר מאדם אחד נהרג מירי המוני, רבים מקווים שהטכנולוגיה לא תחמיר את הבעיה אלא דווקא תסייע לפתור אותה.

אקדח חכם עם חיבור לשעון אקדח חכם עם חיבור לשעון אקדח חכם עם חיבור לשעון

 

2. האקדח פוגש שעון. קחו לדוגמה את Armatix iP1. האקדח החכם, שמיוצר בגרמניה, משתמש בגלי רדיו (RFID) כדי לפעול רק בסמיכות לשעון חכם ייעודי. זהו יישום מקורי לטכנולוגיה מוכרת: אם בנו של עונד השעון מוצא את האקדח ומשחק איתו, או מישהו גונב את כלי הנשק, שום כדור לא ייצא מבית הבליעה. נוסף על כך השעון מספק לבעל האקדח מידע שימושי, כמו מספר היריות שנורו בפרק זמן נתון, והוא יכול גם להתחבר למצלמה חיצונית.

3. הנשק הביומטרי. לצד ה־RFID לא מעט טכנולוגיות נוספות עשויות להפוך את הרובים והאקדחים לבטוחים מעט יותר. למה לא לשלב בהם זיהוי ביומטרי, מהסוג שהולך וצובר תאוצה בסמארטפונים? כמה חברות, כמו Safe Gun מג'ורג'יה, כבר מפתחות כלי נשק כאלה. ואם האקדח אכן מתחבר לשעון או לסמארטפון, אולי אפשר להוסיף מסך אישור לפני ירי, מהסוג שמופיע כשרוצים לכבות את המחשב? האפשרויות רבות, ולא מעט יזמים בוחנים אותן.

תערוכת נשק של NRA, צילום: בלומברג תערוכת נשק של NRA | צילום: בלומברג תערוכת נשק של NRA, צילום: בלומברג

 

4. לא בכפייה. יש שתי בעיות מרכזיות באוטופיית הנשק הבטוח הזאת. האחת היא NRA, ארגון תעשיות הנשק האמריקאי המחזיק בלובי אימתני בקונגרס. עמדתו הרשמית של הארגון היא שאין שום בעיה עם כלי נשק חכמים, הוא רק לא מוכן שהרשויות יכפו את השימוש בהם מבחינה חוקית, במקום ברובים ובאקדחים המסורתיים. בארגון חוששים שמדובר בעוד מזימה לפקח על הזכות לשאת נשק ולהגביל אותה, הפעם בעזרת ההייטק.

5. פתרון חלקי. הבעיה השנייה היא היורים עצמם. כן, יש לא מעט מקרים של תאונות נשק או של גניבה והפצה בלתי חוקית. ואולם הפיגוע בקליפורניה, למשל, בוצע בעזרת נשק שנרכש באופן חוקי לחלוטין, ולא היתה שם שום טעות או תאונה. כמו בנושאים רבים אחרים, גם כאן הטכנולוגיה יכולה לפתור רק חלק מהבעיה. בשאר יצטרכו לטפל המחוקקים והציבור, בארצות הברית וגם בישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות