אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדפי תנובה ברשתות מתרוקנים ממוצרים צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

מדפי תנובה ברשתות מתרוקנים ממוצרים

הירידה האופיינית בתנובת הרפתות בקיץ התארכה ופגעה באספקה לכל המחלבות. המחסור ברשתות בולט בעיקר במוצרי תנובה

13.12.2015, 07:01 | נורית קדוש

לראשונה זה לפחות עשור נוצר בחורף מחסור במוצרי תנובה בגלל ירידה בתנובת הפרות, שאופיינית לתקופת הקיץ אך התארכה הפעם. לפי בדיקת "כלכליסט", במעדניות הגבינה יש מחסור בגבינת עמק, במקררי הרשתות אין להשיג גבינה לבנה של תנובה ובחלק מהרשתות חסרים גם חלב טרי וחמאה. מחסור נרשם גם במוצרים בסיסיים פחות כמו שוקו, משום שתנובה מנתבת את החלב הגולמי לייצור מוצרי הבסיס. להערכת בכירים בענף יימשך המחסור בחלב גולמי עד אמצע ינואר.

קראו עוד בכלכליסט

המחסור בחלב גולמי מורגש בכל המחלבות, אולם ברשתות השיווק הדבר מתורגם בעיקר לחוסר במוצרי תנובה, בגלל היותה המחלבה הגדולה ביותר שמייצרת את עיקר המוצרים הבסיסיים שבפיקוח ובשל שטחי המדף הגדולים המוקצים לה. המחסור צפוי לפגוע בנתחי השוק ובמכירות של תנובה. הטמפרטורות הגבוהות בקיץ גורמות לירידה בתנובת הפרות, אלא שהשנה אפיין מזג אוויר קיצי גם את החודשים ספטמבר ואוקטובר, שבמהלכם אף נרשמו גלי חום כבדים וממושכים.

גבינה צהובה על המדף בסניף רמי לוי. הערכות למחסור בקיץ הבא, צילום: אוראל כהן גבינה צהובה על המדף בסניף רמי לוי. הערכות למחסור בקיץ הבא | צילום: אוראל כהן גבינה צהובה על המדף בסניף רמי לוי. הערכות למחסור בקיץ הבא, צילום: אוראל כהן

בשנתיים החולפות הוקפאו מכסות החלב לרפתנים בגלל עודפים שנוצרו בשנים שעברו. העודפים הם תוצאה של הגדלת מכסות החלב בשנת 2013. ואולם באותה שנה וגם בשנה שעברה נרשמה ירידה בצריכה של מוצרי חלב. השנה צפויות המכסות לגדול ב־3%, אבל לא מן הנמנע כי הרפתנים מחריפים את המחסור בחלב גולמי כדי ללחוץ על מועצת החלב להמליץ לשר החקלאות להגדיל את המכסות לשנה הבאה בשיעור חד יותר.

הירידה בכמות החלב הגולמי המסופקת למחלבות עלולה ליצור בעיה לשנה הבאה, מכיוון שבחודשי החורף תנובת הפרות עולה, המחלבות מקבלות כמות גדולה מזו שנדרשת לייצור השוטף והן מייבשות את העודף לאבקת חלב ולשומן. בקיץ משמשות אבקות החלב והשומן את המחלבות לייצור חלק מהמוצרים, אך נראה שבקיץ הבא לא יישארו עתודות כאלה, משום שלא זו בלבד שהמחלבות אינן מייבשות חלב כעת, אלא הן אף נאלצות להשתמש בתוצרי החלב שיובש בחורף שעבר לטובת הייצור השוטף. כמו כן, במשך החורף נוהגות המחלבות, ובראשן תנובה, לייצר כמויות גדולות של גבינה צהובה, שהיא מוצר עתיר חלב, ומכינות מלאי גדול ממנה, וכעת אי אפשר ליצרה בכמות כזאת ועלול להיווצר מחסור עתידי.

כזכור, המחסור במוצרי חלב החל עוד לקראת החגים, והמקררים ברשתות עמדו כמעט ריקים. במחלבות הסבירו אז שהמחסור נבע משילוב של הירידה בתפוקת החלב ומיעוט ימי העבודה בחודש החגים. אלא שגם הימים שלאחר החגים והחזרה לשגרה לא הספיקו להן כדי להתמודד עם הירידה בתפוקה. עם חלוף הזמן העמיקה תנובה את יכולתה לנווט בין ייצור המוצרים השונים בניסיון למנוע הרגשת מחסור ברשתות.

"הביקוש לחלב גולמי עדיין גבוה מההיצע"

 

יו"ר מועצת החלב מיכל קראוס מסרה: "הביקוש לחלב גולמי עדיין גבוה מההיצע. יש מחסור בחלב גולמי למרות שהמחלבות מממשות את כל כושר השחזור שלהן. איננו יכולים לאמוד את קצב ההתאוששות בתנובת החלב. אנחנו עוקבים מקרוב אחר המחסור שניכר בעיקר בתנובה. ביקשנו מיצרני החלב למצות את מלוא פוטנציאל הייצור ולצמצם ככל האפשר הוצאה של פרות מניבות".

מתנובה נמסר בתגובה: "על רקע החום הכבד בקיץ ותקופת החגים, נוצר במשק הישראלי מחסור של מיליוני ליטרים חלב. לתנובה חסרים מדי שבוע כמיליון וחצי ליטר חלב כדי לעמוד בביקוש. אנו מקווים שבשבועות הקרובים המחסור יסתיים". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות