אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה תאשר הקמת מועצה מייעצת להגנה על בע"ח; השר גבאי מתנגד צילום: אוהד צויגנברג

הממשלה תאשר הקמת מועצה מייעצת להגנה על בע"ח; השר גבאי מתנגד

לפי ההצעה, תוקם מועצה מיעצת לשר החקלאות, שתגבש מדיניות לקידום רווחתן של חיות משק ובית: גבאי דורש: "להעביר האחריות בנושא למשרד להגנת הסביבה"

12.12.2015, 22:23 | רוני זינגר
הממשלה תתבקש לאשר בישיבתה הבוקר הצעת החלטה להקמת מועצה מייעצת לשר החקלאות שתפקידה קידום והגנה על בעלי חיים. ואולם בעוד כל שרי הממשלה הרלוונטיים הודיעו כי הם תומכים בהצעה, דווקא השר להגנת הסביבה אבי גבאי הודיע כי הוא מתנגד ויצביע נגדה. הסיבה: סכסוך ארוך המתקיים בין המשרד להגנת הסביבה שבראשותו לבין משרד החקלאות - אחד מיוזמי הצעת החוק - שנושא הגנת בעלי החיים נמצא תחת סמכותו. במשרד להגנת הסביבה טוענים זה זמן כי לא אפשרי שאותו משרד שמייצג את החקלאים ובהם גם את מגדלי החיות למאכל למשל, יהיה זה שייצג את האינטרסים של ההגנה על זכויות בעלי החיים. לפיכך כאמור, יצביע גבאי נגד ההצעה.

הצעת המחליטים הוגשה עוד בטרם נודע בימים האחרונים כי כלבתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו נשכה אותו ואחרים, ובעקבות כך נלקחה לתחנת הסגר. לאחר שהועברה להסגר פרסם נתניהו הודעה כי הזדעזע ממצב תחנות ההסגר ואמר שיפעל בנושא. הצעת המחליטים שתעלה הבוקר נוגעת בין היתר גם לשיפוץ מכלאות כלבים.

על פי ההצעה שתעלה מחר, ואשר עומדים מאחוריה משרד ראש הממשלה, משרד החקלאות, ומשרדי המשפטים, הכלכלה והאוצר, תוקם מועצה מייעצת לשר החקלאות שתפקידה גיבוש מדיניות להגנה על חיות משק וחיות בית וקידום רווחתן. הוועדה הציבורית שתוקם תהיה זו שייוועצו בה בטרם הממשלה תתקין תקנות והצעות חוק בנושא בעלי חיים, תפקח על יישומי חוק ותקנות בנושא ועל אכיפתן. עם זאת המועצה לא תעסוק בתחום הניסויים בבעלי חיים ולא בנושא חיות הבר המטופלות על ידי רשות הטבע והגנים.

על פי ההצעה, הוועדה תמנה 20 חברים: 2 נציגי אקדמיה, עובד משרד החקלאות, מנהל השירותים הווטרינריים, נציג המשרד להגנת הסביבה, נציג משרד הכלכלה, משרד הבריאות, המשרד לשירותי דת, נציג אגף התקציבים מהאוצר, נציג משרד המשפטים, מנהל השלטון המקומי ממשרד הפנים ונציג מהמשטרה. כמו כן יהיו חברים שבעה נציגי ציבור - 2 מארוגני בעלי החיים, ארגוני החקלאים, התאחדות התעשיינים, ונציגי הסתדרות הרופאים הווטרינריים וארגון הרופאים הווטרינריים.

אורי אריאל, צילום: איתמר סיידא אורי אריאל | צילום: איתמר סיידא אורי אריאל, צילום: איתמר סיידא
לצורך תגבור הפעילות בתחום צער בעלי החיים, בדגש על פעילות פיקוח ואכיפה, מתקנים מוגנים לבעלי חיים שונים, הפעלת מרפאה ניידת, הקמה ושיפוץ של כלביות, תמיכה במחקר, עריכת הכשרות, והפעלת מתנדבים - כל זאת בעלות של 7.8 מיליון שקלים לשנה החל מ2016 זאת בנוסף לתקציב קיים בסך 4.5 מיליון שקלים.

אחד הנושאים שבהם תעסוק המועצה המייעצת יהיו קתנוטת בתלום גידול והחזקה של בקר, פטמים, תרנגולות מטילות מאן ודגים, וכן תתבקש לגבש תקנות למזעור הסבל בהמתה של בעלי חיים המוחזקים לצרכים חקלאיים.

ההצעה מגיעה לאחר דיון ממושך שהתקיים במסגרת צוות בין-משרדי בראשות מנכ״ל משרד ראש הממשלה, שבחן בין היתר גם את הטענה באשר לאחריות המינסטריאלית הדרושה - טענת משרד הגנת הסביבה כי הוא צריך להיות האחראי.

הצוות שמע שורה ארוכה של גורמים מהתחום, הורה כאמור על הקמת ועדה מייעצת והטיל עליה שורה של נושאים שבהם תתבקש לפעול, הציע אסדרה משפטית בשורה של נושאים וכאמור הגדיל את התקציב לאכיפה, פיקוח וכלל פעילות בנושא. כאמור התחום נותר בידיו של שר החקלאות.

גבאי מסר היום בעניין התנגדותו כי "אני מברך על ההתייחסות הרצינית לנושא וגם על המעורבות הטובה של השר אריאל אבל בטווח הארוך יש מתח מובנה בין הנושאים עליהם מופקד משרד החקלאות - רווחת החקלאות והחקלאים ואינטרס ההגנה על בעלי החיים, ובמצב זה לא ניתן משקל מספיק לקידום רווחתם של בעלי החיים. המשרד להגנת הסביבה סבור שיש להעביר אליו את האחריות או לכל הפחות לשנות את מבנה האחריות על התחום".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות