אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"מחירי הדיור בישראל ימשיכו לעלות, הריבית - תעלה רק ב-2017" צילום: דר בון

"מחירי הדיור בישראל ימשיכו לעלות, הריבית - תעלה רק ב-2017"

יניב חברון, הכלכלן הראשי של אקסלנס בסקירה לקראת השנה החדשה: "אנו סקפטיים לגבי הצהרות המדינה בתכנית המחיר למשתכן"; על הריבית: "בבנק ישראל יתקשו להעלות את הריבית"; על הנפט: "מחיר החבית יעלה עוד השנה"

13.12.2015, 12:05 | אמיר רוזנבאום

כלכלני בית ההשקעות אקסלנס בראשותו של יניב חברון פרסמו את סקירתם השנתית לקראת 2016: "קיימים גורמים התומכים בהמשך עליית המחירים בשנתיים הקרובות וכאלו התומכים בירידתם. עם זאת, כאשר אנו בוחנים את שני המרכיבים על כף המאזניים, אין ספק שהמשקל נוטה לכיוון הגורמים שתומכים בהמשך העלייה".

קראו עוד בכלכליסט

באקסלנס טוענים כי מחירי הדירות ימשיכו לעלות, אלא אם הממשלה תצליח להוציא לפועל מכרזים של כ-60 אלף יחידות דיור למשתכן ויותר בשנה הקרובה. "אנו מאוד סקפטיים לגבי אפשרות של אפילו מחצית מכמות זו. ניתן להבין את הלך הרוח הסקפטי משהו ברחוב הישראלי לגבי הצלחת התוכניות הגרנדיוזיות של הממשלה ושל משרד האוצר להורדת מחירי הדיור".

"אם הציבור היה מאמין לממשלה, המחירים היו יורדים כבר היום, אבל אנחנו עדיין רחוקים מנקודה זו. נראה שהגידול בהיצע לא יצליח להשיג את העלייה הטבעית במספר משקי הבית ולסגור את פער הביקוש שנצבר מהשנים הקודמות. גם רמת הריבית צפויה להישאר נמוכה ולשמר את רמת המחירים הגבוהה. עם זאת, נראה כי הביקוש לדירות מצד המשקיעים אכן יופחת מעט", טוען חברון.

  , צילום: דוד הכהן צילום: דוד הכהן   , צילום: דוד הכהן

באקסלנס מעריכים כי שוקי המניות בישראל ובארה"ב צפויים לעלות ב-2016 בכ-8%-10%. "מכפיל הרווח הנוכחי של ת"א 25 עומד בממוצע ב-5-6 השנים האחרונות, כאשר הצפי שנה קדימה לעלייה של יותר מ-10% ברווחיות של החברות במדד. בנוסף, סקטורים בעלי המשקל הגבוה בת"א 100 נסחרים בחסר, כגון סקטור הבנקאות והביטוח. דולר גבוה ושיפור בסחר העולמי בהחלט עשוי לעזור ליצואניות במדד".

ביחס לשוק המניות האמריקאי אומרים באקסלנס כי "בשוק האג"ח האמריקאי אנו לא צופים שינוי דרמטי בתשואת האג"ח ל-10 שנים, שעשויות להגיע לרמות של 2.5% במהלך השנה, אולי קצת יותר". ביחס לסקטורים מומלצים ולא מומלצים בארה"ב מציינים באקסלנס את "ענף הפיננסים, שצפוי ליהנות בין היתר מעלייה בריבית הפד ומהמשך התחממות שוק הדיור.

"העלאת ריבית בישראל כנראה רק ב-2017"

באקסלנס מעריכים עוד כי "ריבית בנק ישראל תעלה כנראה רק ב-2017. "גם בהנחה שהפד יכריז על העלאת ריבית, בבנק ישראל יתקשו להעלות את הריבית ולהשיג את יעדי האינפלציה והצמיחה, בייחוד לאור העובדה שנכון להיום, לא נראה שהריבית בגוש היורו צפויה לעלות עד שלהי 2017".

עוד טוענים בבית ההשקעות כי האינפלציה בישראל בשנה הבאה תסתכם בכ-1.1%, בהנחה של התאוששות מסוימת במחירי הנפט. "תחזית האינפלציה לקראת השנה הקרובה גוזרת כמובן את המלצתנו המרכזית בשוק האג"ח - קנו צמודים". לפי חברון הצמיחה צפויה להסתכם בכ-3.1% ושיעור האבטלה יעמוד על כ-5.1%. לאחר שנה קשה לייצוא, צופים באקסלנס התאוששות של הייצוא ב-2016: "להערכתנו, היצוא המקומי יציג ב-2016 ביצועים טובים יותר מאלו בהם חזינו השנה", טוען חברון.

 

"מחיר הנפט יעלה עוד השנה"

ביחס למחיר הנפט מעריכים באקסלנס כי "מחיר הנפט לא יצליח לשמור על רמתו הנמוכה, ולו רק בשל צמצום ההשקעות וביטול פרויקטים וזאת בשל אי הכדאיות הכלכלית שיוצר המחיר הנמוך ליצרניות הנפט, מה שיוביל בסופו של דבר לצמצום בהיצע הנפט (צפי לפגיעה בהיצע) ולכן לעליית מחירו של 'הזהב השחור' לרמה של עד 60 דולר במהלך השנה".

 

באקסלנס מעריכים עוד כי "העלאת הריבית בארה"ב מתקרבת בצעדי ענק, מה שלהערכתנו יתמוך בהתחזקותו של הדולר ובעלייתו לסביבה של 4 שקלים לדולר. לטענת הכלכלנים כי התחזקותו של הדולר צפויה להביא גם להתחזקות היואן הסיני אל מול השקל וזאת מתוקף היותו של המטבע הסיני מקובע ברצועה אל מול הדולר." לדעתם היורו ימשיך להיות חלש, לפחות במחצית הראשונה של השנה. עליית ריבית בארה"ב ונתונים טובים שם במחצית הראשונה של השנה בהחלט עשויים להוביל את הצמד הדולר-אירו לרמה של 1:1. עם זאת, שיפור באינפלציה באירופה במחצית השנייה יחזק את האירו מחדש".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
מחיר דירות
ירד כש הרבית תעלה ואו שוק ההון יקרוץ למשקיעים התחלות בניה יוסיפו מלאי צפוי. מה שתדלק את העליות היה הפחד הציבורי מעליית מחיר מהירה נוספת וזה כבר יורד כי המחיר בשיא. כשמדובר בבית השקעות, טרם ראיתי תחזית שלא כוללת עליה בתשואה . מה יכתבו "תמכרו את התיק כי התשואה עשויה להיות שלילית"? עיין תחזיות ל 2015
מ כ ב י  |  13.12.15
7.
למה לכתוב שטויות?
מזה 3 שנות *לפחות* התחלות הבניה עברו את הגידול במספר משקי הבית בישראל. לגבי "פער ביקוש" אין לי מושג, האמת שגם לאנליסט היקר אין מושג אם פער זה נובע מביקושים קיצוניים מצד משקיעים או בשל מחסור אמיתי שנוצר (האמת שזה לא משנה בזמן המיידי אולם עשוי להכתיב אלו תנאים יובילו לשינוי מגמה). בכל מקרה - מחירי הדירות בישראל יעלו או ירדו בעיקר בגלל שינויים בצד הביקוש ופחות בצד ההיצע. מאוד יכול להיות ש-60 אלף יח"ד למשתכן יפילו את השוק, אולם גם בהעדר דירות אלו, אין הכרח שהשוק ימשיך לטפס. שאר הדברים הכתובים במאמר הם בגדר ניחושים. הקוראת בקלפים השכונתית כנראה תהיה מדויקת לא פחות, כמו גם הטלת קוביה. אנליסט דה לה שמאטע. אבל מאחר ואת משכורת העתק שלו הוא מקבל בלי קשר לדיוק התחזיות שלו, אז מה אכפת לו?
אזרח  |  13.12.15
לכל התגובות