אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מפוטרי מגה יכולים לשכוח ממניות בחברה צילום: אוראל כהן

מפוטרי מגה יכולים לשכוח ממניות בחברה

ועד עובדי מגה לא נקט את הצעדים הנדרשים לקליטת 33% ממניות החברה שהובטחו לעובדים, כך שמאות המפוטרים הצפויים לא יזכו כלל לראות אותן

14.12.2015, 08:18 | אורנה יפת

עובדי מגה שיפוטרו או יפרשו מהחברה מרצונם לא יקבלו מניות בחברה שלכאורה מוחזקות בידיהם, אף שההסכם שחתם הוועד מול הנהלת מגה ביוני האחרון העניק לעובדים 33% ממניות הרשת. זאת מאחר והעובדים טרם הקימו חברה הנדרשת לקבל המניות. "כרגע מעבר למסמך הקיבוצי אין לעובדים מניות ביד", אמר אתמול ל"כלכליסט" יו"ר ועד עובדי מגה אייל אלי. "עובד שעוזב כיום בעצם אין לו מניות כי עוד לא הוקמה חברה, לא עשינו את זה עדיין כי אנחנו עסוקים במלחמת הישרדות". 

קראו עוד בכלכליסט

ההסכמים שחתם בשבוע שעבר יו"ר אלון רבוע אביגדור קפלן למכירת סניפי רשת הדיסקאונט You כוללים פיטורים של 900 מתוך 1,200 עובדי רשתות מגה ו־You - פיטורים שיבוצעו בהסכמת ההסתדרות וועד העובדים במגה. "היינו אמורים לשבת בנושא הזה (קבלת המניות - א"י) עם הנהלת רבוע כחול וזה נדחה בגלל מצבה של החברה", מסביר אלי.

מימין: אייל אלי יו"ר ועד העובדים של מגה ואביגדור קפלן יו"ר רבוע כחול, צילום: אוראל כהן, יובל חן מימין: אייל אלי יו"ר ועד העובדים של מגה ואביגדור קפלן יו"ר רבוע כחול | צילום: אוראל כהן, יובל חן מימין: אייל אלי יו"ר ועד העובדים של מגה ואביגדור קפלן יו"ר רבוע כחול, צילום: אוראל כהן, יובל חן

"כשעשינו את ההסכם עם ההנהלה בחודש יוני אמרנו שכדי להציל את הפרנסה שלנו נסכים לסגור 32 סניפים, וניקח מניות שאם יהיו שוות בעתיד כסף אז 'על הדרך' הרווחנו", משחזר אלי. "כרגע אין קונה לחברה ומגה צברה חובות של מאות מיליוני שקלים, אז המניות חסרות ערך. יום אחד, כשהחברה תהיה שווה כסף, אולי נוכל לממש את המניות ונחלק את הכסף לעובדים. עם זאת, בזכות ההסכם שחתמנו מול ההנהלה יש לעובדים שני נציגים בדירקטוריון החברה - פרופ' ירון זליכה ואנוכי - וההנהלה לא יכולה לעשות שום דבר בלי הסכמת העובדים".

אפשרות הניוד תוצע בעיקר לעובדי המרכז

300-200 מעובדי You שלא יפוטרו צפויים להיות מנוידים לסניפים של רשת מגה בעיר. "יש מקומות שנוכל לנייד אותם באזור המרכז אבל בפריפריה יש פחות אפשרויות, אז ההנהלה תצטרף לבדוק אפשרות של רכישת הזכויות הפנסיוניות לעובדים שעומדים בפני גיל פרישה", אומר אלי. בהתאם לכך נראה שמרבית מפוטרי הרשת צפויים להיות עובדי You בפריפריה.

רשתות המזון המתחרות שופרסל ורמי לוי פנו לוועד עובדי מגה והציעו לקלוט חלק מהמפוטרים. לאחר ששופרסל הציעה מענק של 2,000 שקל לכל מפוטר שיעבור לשורותיה הציע רמי לוי מענק בגובה 2,500 שקל לכל עובד שיעבור לרשת שיווק השקמה ויתחייב לעבוד בה במשך שנה.

אלא שההצעות עדיין לא הועברו ישירות אל העובדים מהוועד. בשבוע הבא צפויים צוותים משולבים של הנהלת מגה ונציגי הוועד לסייר בין סניפי רשת You ולשוחח עם העובדים המיועדים לניוד או לשימוע לפני פיטורים.

סניפי You שנמכרו לרמי לוי, רשת ויקטורי, יוחננוף ומחסני השוק יעברו לידי הרוכשים ב־1 בינואר הקרוב וצפויים להיסגר בחלקים לצורך שיפוצים לחודש ימים לפחות. עובדי מגה שיפוטרו צפויים להיקלט לעבודה באותן רשתות אך יחשבו לעובדים חדשים והוותק לא יישמר להם.

יוחננוף: התחלנו ליצור קשר עם עובדי You

"המטרה שלנו היא לקלוט את כל העובדים הקיימים, ונצטרך להוסיף עובדים נוספים", אמר איל רביד, מנכ"ל ומבעלי רשת ויקטורי שרכשה 12 סניפים של מגה ו־You בחודשים האחרונים. "אנחנו נדרשים ל־500 עובדים וקודם כל נקלוט את עובדי מגה שירצו לעבוד אצלנו. נקלוט את עובדי מגה באותם תנאים, הן ברמת השכר והן מבחינת תנאים סוציאלים".

רמי לוי שרכש סניפים בשטח של 3,000–6,000 מ"ר טוען שיזדקק ל־800 עובדים. "מינואר הסניפים יהיו סגורים לחודש ימים בגלל השיפוצים, אבל עובדים שיסכימו להקלט ולעבוד אצלנו יקבלו שכר מהיום הראשון שיהפכו לעובדי הרשת", אומר לוי. "הם יופנו להדרכה בסניפים אחרים של רמי לוי ויקבלו משכורות".

"עובדי מגה מכירים את המקצוע ואת המקום", אומר איתן יוחננוף, מנכ"ל ומבעלי רשת יוחננוף שרכשה 9 סניפים של You. "נצטרך יותר עובדים כי אנחנו מתכוונים לבוא ולעבוד".יוחננוף מעריך כי בכל סניף שבו עובדים כיום כ־100 עובדי מגה יועסקו תחת ניהולו 200 עובדים. "התחלנו ליצור קשר עם עובדי מגה דרך מנהלי סניפי רשת You ונפגשנו עם חלק מהמנהלים", אומר יוחננוף. "הם אמורים לסיים את ההתקשרות עם מגה ורק אז נוכל להעסיק אותם. העובדים מבולבלים כי יש להם זכויות ותנאים שמגיעים להם והם חרדים לזכויות שלהם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
אלי אייל
אלי אייל לא אשם במצב של מגה אשמים הבעלים שדאגו לרוקן את הקופה ולקחו לעצמם דיוודינדים גדולים.. אלי אייל אשם שהוא מפזר סיסמאות בעיתונות ובמדיה על זה שכביכול הוא דואג לעובדים.. אך בפועל לא עושה כלום אלי אייל מתראיין מול מסכי המדיה מפלפל עיניים בצביעות ומקווה שהרשתות שקנו את חנויות היו יסדרו לעובדים עבודה.. אם בשופר סל היה קורה מקרה כזה יו"ר הועד שם אריאלה סיסו היתה משביתה את הרשת במיידית.. אלי אייל "סידר" את עצמו עם מענק פרישה של כמה מיליונים כולל עד הפנסייה.. אל תתפלאו אם תשמעו בקרוב שהוא "פורש "מבחינה רפואית ויתאדה כמו הבעלים וישאיר את העובדים קרחים וללא כלום.. היכן קולו של זליכה שנעלם ? או שהוא עסוק במתווה הגז או שגם אותו לא מעניין פיטוריהם של למעלה מ 2000 עובדים..
אחד שיודע , המרכז  |  14.12.15
לכל התגובות