אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת שפע ימים ממשיכה לחפור

חברת שפע ימים ממשיכה לחפור

חברת חיפושי אבני החן היקרות באזור נחל הקישון פירסמה דו"ח תוצאות - שלא ניתן להבין ממנו אם קיימת כדאיות כלכלית למכרה באזור

14.12.2015, 13:13 | גיל קליאן

חברת שפע ימים, שעוסקת בחיפוש אבני חן באזור נחל הקישון בעקבות נבואה של הרבי מליובאוויטש, דיווחה היום (ב') על תוצאות החפירות שלה בשטח.

קראו עוד בכלכליסט

מי שציפה ללמוד על כדאיות כלכלית או היתכנות לבניית מכרה אבני חן באזור - צפוי להתאכזב מהדיווח של החברה. בשורה התחתונה, מדווחת שפע ימים כי עדיין אין ביכולתה להעריך האם קיימת כדאיות כלכלית להפקת אבני חן בשטחי החפירות שלה, וכי יש צורך בחפירות וניתוחים נוספים.

הדיווח מכיל בעיקר שפע של אמירות מקצועיות לגבי הרכב אבני החן שנמצאו, בלי התייחסות השוואתית לממצאים (כמו למשל האם מדובר בכמות גדולה יחסית של אבני חן לעומת מכרות דומים בעולם). האמירה ההשוואתית הבולטת ביותר שמספקת החברה היא שנמצא באזור מגוון של מינרלים חריג לעומת מכרות אחרים - אך לא ברור מהדיווח האם המגוון הזה מעלה או מוריד מהכדאיות הכלכלית של כרייה באזור.

בסך הכל עולה מהדיווח כי מתוך חפירה של 400 טונות, נמצאו 1,431.6 קראט של מינרלים שהוגדרו כמינרלי מטרה על ידי החברה. מתוך תכולה זו, עמדה תכולת המויאסנייט (אבן חן נדירה ויקרה), הספיר והאודם על 28.7 קראט. שאר המינרלים שהתגלו היו קורונדום ומינרלים לשימוש תעשייתי.

יהלומים. לא נמצאו יהלומים. לא נמצאו יהלומים. לא נמצאו

מה שכן כותבים בחברה, היא שהממצאים מעלים את רמת הביטחון שלהם בפרויקט. "הממצאים האמורים מאששים את קיומו של מרבץ נחלי נגיש במקטע התיכון של נחל הקישון, בו מרכזת החברה את פעילותה בשלב זה ומקדמים את החברה צעד נוסף בהעלאת רמת הבטחון בפרוייקט".

עם זאת, באותה נשימה מסייגת החברה את האמירה וכותבת כי "החברה מבקשת להבהיר, כי היא עדיין לא הגיעה לשלב ההערכה של הכדאיות הכלכלית לפתיחת מכרה במקטע התיכון של הקישון, שלב זה יתבצע, בהתאם לשלבי האקספלורציה הנהוגים בעולם, לאחר שהחברה תטפל במדגמים נוספים באיזור הספציפי לקביעת מימדיו, עומקו וגודלו של המרבץ, והוא תלוי בתוצאות הבדיקה של המדגמים האמורים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות