אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו: ללא אישור מתווה הגז, ישראל תעמוד בפני אתגר ביטחוני קשה צילום: עומר מסינגר

נתניהו: ללא אישור מתווה הגז, ישראל תעמוד בפני אתגר ביטחוני קשה

רה"מ התייחס לקידום מתווה הגז ואמר כי מתווה הגז הנוכחי הוא היחיד שמבטיח סיכוי לפיתוח אסדות נוספות, שיאפשר הכנסות גדולות יותר שיוקצו לרווחה ולחינוך. לגבי דו"ח העוני אמר: "אנחנו פועלים בעקביות להוצאת אזרחים ממעגל העוני"

14.12.2015, 16:14 | רוני זינגר
בפתח ישיבת סיעת הליכוד התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לקידום מתווה הגז ואמר: "לישראל יש צורך בכמה אסדות גז ושדות גז וזאת כדי להקטין את התלות באסדה אחת שהיתה כבר יעד להתקפת טילים. המתווה המדובר בו הוא הנתיב היחיד שמבטיח סיכוי סביר לפיתוח אסדות נוספות. אם לא, ישראל תעמוד בפני אתגר ביטחוני קשה. זה המתווה היחיד שמאפשר פיתוח שדות למטרות כלכליות. אנחנו מעוניינים בהכנסות מדינה יותר גדולות שילכו לחינוך רווחה בריאות וללא המתווה ודאי שלא יהיה לנו, ולכן גם מהטעם הביטחוני והכלכלי, המתווה חיוני למדינה וגם מן הטעם של זיהום האוויר, כי גז זו אנרגיה יותר נקייה. אני חייב לומר שכל הרגולטורים זולת אחד תמכו ותומכים במתווה, יש שיח שלצערי הופך יותר אופוזיציוני ועל רקע פוליטי שמתנגד למתווה רק משום שהממשלה מביאה. זה לא ירתיע אותנו. אנחנו שוקלים את הדברים לגופם, המתווה הוא טוב למדינה".

מוקדם יותר היום (ב'), ועדת הכלכלה הצביעה נגד סעיף 52 המאפשר את קידום מתווה הגז ועקיפת סמכות הממונה על ההגבלים העסקיים, בתום 12 דיונים. יו"ר הוועדה איתן כבל הקריא את המכתב שבכוונתו לשלוח לנתניהו: "נראה שההיוועצות שלך ושל שר האנרגיה בוועדה נעשתה כהליך פורמלי בלבד ולא בלב פתוח ונפש חפצה".

בטרם התקיימה ההצבעה סיכם כבל את הדיונים ואמר: "ממשלת ישראל נושאת לשווא את שם הביטחון ומדיניות החוץ ועושה בזה הליך מאוד מסוכן", אמר כבל והוסיף "קל בישראל להפוך כל דבר ועניין. שיובהר שלא רק שלא השתכנעתי בעילה ביטחונית מדינית אלא נהפוך הוא. לאורך הדרך יש מי שניסה להעביר מסר כאילו הכנסת מעכבת את התהליך. אבל הממשלה מתברברת בתהליך הזה לפחות 5 שנים".

בנימין נתניהו, צילום: עומר מסינגר בנימין נתניהו | צילום: עומר מסינגר בנימין נתניהו, צילום: עומר מסינגר

נתניהו ביקש להתייחס גם לדו"ח העוני שהראה עלייה במספר העניים ל-1.7 מיליון איש ואמר: "אנחנו פועלים בעקביות להוצאת אזרחים ממעגל העוני. משנת 2009 יש ירידה עקבית ברמה מתמשכת בשיעורי העוני, גם משפחות וגם ילדים, ואנחנו מחויבים להמשיך את זה. השוני הוא בשנת 2014, שם היה שינוי כתוצאה משינוי שנעשה בקצבאות הילדים, היתה שם עלייה קטנה. אבל באופן עקבי, הירידה היא ברורה, המגמה היא ברורה ולא רק בעניין משפחות הנמצאות במעגל העוני, אלא גם בירידה במדד אי השוויון. בממשלה הנוכחית נקטנו בכמה צעדים שישפיעו משמעותית. 1. העלנו את קצבאות הילדים בצורה מדודה ואחראית והכנסנו אלמנט שלא היה קיים - חיסכון ארוך טווח שישתחרר בהמשך וזה דבר לדעתי חשוב מאוד כלכלית. 2. העלנו את שכר המינימום 3. הגדלנו אמש את התוספת הניתנת להשלמת הכנסה למקבלי קצבאות זקנה. אלה צעדים לשימור מגמת הירידה בהיקף שיעורי העוני. אפשר לתמצת את זה בצמיחה כלכלית בצד רווחה חברתית. שום ממשלה לא עשתה רפורמות שמסייעות לתחרות ולצמיחה. אני מקווה שזה ייכנס לשיח הציבורי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

26 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

25.
אין קשר בין מונופול הגז ומצבה הבטחוני של ישראל, להפך...
אם כל כך חשוב חוסנה הבטחוני של ישראל, היו תובעים במתווה הגז הקמת שני צינורות אל החוף כדי להקטין את הסיכונים. כמו-כן, במה מנגנון שמפקח על מחירי הגז פוגע בבטחון ישראל? ולגבי הצורך בהקמת אסדות קידוח נוספות, דוקא בגלל זה היה צריך במתווה לחייב את חברות הגז להתחיל בהקמת אסדה במאגר לויתן, כגיבוי למקרה שמאגר תמר ייפגע. כל זה לא קיים במתווה הגז המוצע, ולכן זה נשמע יותר כתירוצים ודמגוגיה מאשר כטענות ענייניות.
כלכלן  |  14.12.15
לכל התגובות