אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד השיכון החליט לבטל תוכנית ל-1,200 יח"ד בבית שמש

משרד השיכון החליט לבטל תוכנית ל-1,200 יח"ד בבית שמש

בשנה האחרונה ניהל המשרד מאבק בהפיכת חורבת קייאפה לגן לאומי כדי לקדם בניית דירות באזור. לאחר ביקור באתר הארכיאולוגי החליט מנכ"ל המשרד שההיסטוריה גוברת

15.12.2015, 08:21 | דותן לוי

משרד הבינוי משך בשבוע שעבר את התנגדותו לתוכנית הגן הלאומי בחורבת קייאפה בבית שמש לאחר כשנה של מאבק. בכך למעשה סתם המשרד את הגולל על תוכנית ד6, שבמסגרתה היו אמורות להיבנות 1,200 דירות בסמוך לאתר הארכיאולוגי שבעמק האלה.

התגליות שינו הכל

 

תחילת הסיפור בשנות התשעים — לפני שנמצאו באזור ממצאים ארכיאולוגיים משמעותיים — אז קידם משרד הבינוי את התוכנית להרחבת בית שמש ב־15 אלף דירות, ש־1,200 מהן היו אמורות להיבנות באזור חורבת קייאפה. החפירות במקום החלו ב־2007 וחשפו בו את שרידיה של עיר מבוצרת מוקפת חומת סוגרים, ובה הכתובת העברית הקדומה ביותר שנמצאה עד היום. בעקבות התגליות הוחלט שלא תתאפשר בנייה באתר עצמו, ו־1,200 הדירות הוסטו לטווח של כ־100 מ"ר מאזור החפירות. עם זאת, כאשר החוקרים הבינו שהאזור כולו מלא בממצאים, הוחלט להכריז על השטח כגן לאומי הכולל גם את השטחים הסובבים את אזור החפירות, כדי להשאיר נוף פתוח וחיבור ישיר לעמק האלה שיסייעו בהבנת ההיסטוריה במקום.  

קראו עוד בכלכליסט

משרד הבינוי התנגד במקור להכרזה על השטח כגן לאומי וניסה למצוא פשרה בנושא. לפני כשנה הוא הציג במסגרת הדיונים בנושא בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מתווה מרוכך שמפחית את מספר הדירות שייבנו באזור. לפי המתווה, המבנים הקרובים לאתר יהיו נמוכים בשתי קומות משתוכנן בתוכנית המקורית ומספר הדירות יירד ל־970. רשות העתיקות התנגדה גם לתוכנית הזו, ולבסוף נפתרה המחלוקת באמצעות פגישה של מנכ"ל רשות הטבע והגנים שאול גולדשטיין עם מנכ"ל משרד הבינוי אשל ארמוני.

מבט ממעל של חורבת קייאפה. עיר מבוצרת מוקפת חומת סוגרים עם הכתובת העברית הקדומה ביותר שנמצאה מבט ממעל של חורבת קייאפה. עיר מבוצרת מוקפת חומת סוגרים עם הכתובת העברית הקדומה ביותר שנמצאה מבט ממעל של חורבת קייאפה. עיר מבוצרת מוקפת חומת סוגרים עם הכתובת העברית הקדומה ביותר שנמצאה

 

פייסנות נדירה

 

"הגשנו תוכנית לגן לאומי שכולל גם את שתי הגבעות והשלוחה, שבהן היו אמורים לקום בניינים שהיו מתחברים למרחבים של עמק האלה", אומר גולדשטיין. "היה לנו ויכוח עם משרד הבינוי אבל לשמחתי המנכ"ל שלהם הוא איש ערכי, הוא אמר אמירה נחרצת והסיר את ההתנגדות". לדברי ארמוני, "הוצג מתווה מרוכך שלפיו ויתרו על 400 דירות שייבנו בכיפה, ויבנו רק 800 דירות בשלוחה. חלק מאנשי המקצוע הסבירו למה דווקא הבניינים יסייעו לקידום האתר. אבל כשהגעתי למקום הבנתי שמעבר לממצאים אין מחלוקת על המהות ההיסטורית של האזור, שבו נערך הקרב בין דוד לגוליית. הגישה לא צריכה להיות 'נבנה עד שיעצרו אותנו הירוקים', צריך להקשיב לכולם ולקבל החלטה. אנחנו לא רוצים ששמורות הטבע יהיו עירוניות".

הגישה הפייסנית שמציג ארמוני יוצאת דופן במאבקים בין משרד הבינוי לארגונים ירוקים, אך לדבריו היא לא בהכרח רמז לשינוי מגמה גורף: "צריך לבחון כל מקרה לגופו. בבית שמש יש מספיק אזורים לבנייה. זו המשמעות של קיימות, לקיים את מה שיש גם עבור הבאים אחריך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות