אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כור מתכת מחיפה על סף הקפאת הליכים צילום: אביגיל עוזי

כור מתכת מחיפה על סף הקפאת הליכים

חברת המתכת הוותיקה מנסה לגבש הסדר חוב מול ספקיה, שלהם היא חייבת לפי הערכות כ־400 מיליון שקל. לאחר שביקשה לדחות את תשלומי החוב בחצי שנה, הגיש אחד מספקיה בקשה לפירוק. כור: מתכוונת לשלם לכל הספקים

15.12.2015, 10:17 | תומר גנון

כור מתכת, החברה הוותיקה ביותר בתעשיית המתכת, מצויה בקשיים כלכליים ומנסה לגבש הסדר חוב מול ספקיה. כך עולה מבקשת פירוק שהגישה אתמול לבית המשפט המחוזי בלוד חברת אברות הבורסאית, אחת מנושותיה.

כור מתכת שבשליטת פנחס אוסלרנה פועלת זה 70 שנה, מעסיקה כ־170 עובדים ומשרדיה ממוקמים ברעננה. עם לקוחותיה נמנים קונצרנים קבלניים ישראליים ובינלאומיים גדולים כגון סימנס, ABB ואלסטום, וכן התעשייה האווירית, חברת החשמל, בזן, רשות הנמלים ועוד.

על פי גורמים במערכת הבנקאית, חובות החברה לבנקים ולספקים מוערכים ביותר מ־400 מיליון שקל. עם זאת, החברה סיפקה ביטחונות גדולים לבנקים.

גורמים המקורבים לחברה אמרו אתמול שהיא שוקלת אפשרות להגיש לבית המשפט בקשה להקפאת הליכים כדי להגיע להסדר כולל מול נושיה.

 , צילום: גיל נחושתן צילום: גיל נחושתן  , צילום: גיל נחושתן

על פי הבקשה, לחברה חוב של כחצי מיליון שקל לאברות בגין פרויקט שבוצע בתחנת הכוח אורות רבין ליד חדרה. את החוב אברות מנסה לגבות כבר תקופה ארוכה, אלא שבשבוע שעבר שלחה כור לאברות ולספקים נוספים טופס שכותרתו "הסדר פריסת תשלומים לצורך סיום חובה של כור לספקיה". בטופס הודיעה החברה כי "כור מתכת פועלת באופן נמרץ לצורך הסדרת חובותיה כלפי כל ספקיה באשר הם. לצורך כך בנתה החברה מודל לפריסת התשלומים ולהחזרת הכספים המגיעים ממנה לכלל הספקים".

הטופס מונה שלושה מועדי תשלום המגלמים דחייה של חצי שנה בפירעון החוב. הוא כולל תנאי שלפיו ההסדר ייכנס לתוקף רק אם לפחות מחצית מהספקים, שהחוב כלפיהם מהווה לפחות 75% מכלל החובות לספקים, יחתמו עליו. "הנה כי כן", טוענת אברות, "החברה הנה חדלת פירעון ואין מדובר בכשל תזרימי זמני".

אברות מוסיפה כי הפנייה לבית המשפט שהוגשה באמצעות עו"ד בני ברץ ממשרד פרל כהן צדק לצר ברץ, היא גם לאור "חשש להברחת נכסים". זאת בשל דיווח לבורסה על מכירת פעילות כור ונכסיה. על פי הבקשה, חברת ברנד תעשיות הודיעה לבורסה לפני שבועיים כי היא התקשרה בעסקה עם כור שלפיה היא תרכוש את פעילותה העסקית וכן את נכסיה. בגין העסקה תקבל כור 12 מיליון שקל, 8 מיליון שקל במזומן והיתר במניות של ברנד.

מנכ"ל כור מתכת יואב אסולין מסר בתגובה: "אכן הצענו לאברות ולספקים אחרים פריסה של מלוא התשלום. כור מתכת מתכוונת לשלם לכל ספקיה. טרם קיבלנו את הבקשה שהוגשה לבית המשפט. כשנקבל אותה, נתייחס".

כור מתכת מנהלת פרויקטים בארץ ובחו"ל באמצעות כמה חברות־בנות, ביניהן מפעלי הנדסה וולקן השוכנת באזור התעשייה במפרץ חיפה; סימת, המספקת חלקים ומכלולים למכונות, ומפעלי הנדסה רמים ששוכנות באזור התעשייה של קריית שמונה ומשתרעות על פני שטח של 15 דונם; בנוסף, בבעלותה מפעל ליבוא והפצת ציוד למעבדות וחדרים נקיים באזור התעשייה בחולון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות